دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیر عوامل محیط فیزیکی و اجتماعی محلّه بر روی سلامت اجتماعی ساکنین (مقایسه بین محلّات قدیم و جدید شهر یزد)

تکه ای از متن پایان نامه :

 

1-1-1- چارچوب نظری

در بخش مبانی نظری از نظریه‌ها نظریه­پردازان در حوزه­ی شهری و سلامت برای تبیین نظری فرضیات پژوهش بهره گیری شده می باشد که به‌اختصار در این بخش به آن­ها می­پردازیم.

آغاز با این سؤال شروع کردیم که چه فرقی بین شیوه­ی قدیم و جدید زندگی بشر‌ها هست؟ که با بهره گیری از نظریه­ی تونیس در مورد گمین­شافت (اجتماع) و گزل­شافت (جامعه) و وجود تفاوت بین نظم اجتماعی قدیم و جدید به این سؤال پاسخ داده گردید. در این پژوهش خواستار فهم تفاوت سلامت اجتماعی در دو محله­ی لب­خندق که نمونه­ای از یک نظام اجتماعی سنتی می باشد و محله­ی مهرآوران که نمونه­ای از یک محله یا نظام اجتماعی شکل‌گرفته‌ی جدید می­باشد، هستیم. فردیناند تونیس مشخصه­ی گمین‌شافت را روابط نزدیکِ میان فردی و احساسات دوسویه­ی پیونددهنده و وجود کنترل اجتماعی قوی اما غیررسمی که از طریق سنت ازجمله سنت دینی، خانواده و دوستان اقدام می‌کند تعریف کرده می باشد و در مقابل، مشخصه­ی گزل­شافت شکل بوروکراتیک‌تر و غیرشخصی­تر سازمان‌دهی و کنترل اجتماعیِ ناشی از قرارداد [اجتماعی] به پشتیبانی دولت می باشد.

در بخش بعدی چارچوب نظری به نظریات مربوط به متغیر دلبستگی مکانی پرداخته شده می باشد. نظریه­پردازانی مانند شومیکر و تیلور (1983) که به ارتباط­ی قوی و محکم میان افراد و مکان از طریق شبکه­های اجتماعی محلی و همچنین برخورد روزانه با محیط و همسایه‌ها و ایجاد احساسات عاطفی و باورهایی مربوط به خانه و محله، به وجود می­آید. مانزو و پرکینز (2006) که بر تأثیر حس قوی دلبستگی مکانی ساکنین بر روی منسجم‌تر شدن افراد، لذت بردن از کیفیت بالای زندگی و تجربه کردن احساس بالایی از امنیت حتی زمانی که محلشان در یک منطقه جنگی واقع‌شده باشد، تأکید کرده­اند؛ همچنین آن­ها همراه با شوماکر و تیلور (1983) و هلپنی (2006) تأکید بر افزایش رویکرد مشارکتی ساکنین زمانی که احزاب مختلف می‌توانند منافع مشترکی را در سلامت و رفاه محله­­شان پیدا کنند، توسط ایجاد احتمال دریافت عامل بازدارنده، کمک و یا اطلاع از همسایه‌ها و محدود کردن ارتباطات و پس کمک گرفتن از پلیس و سایر نهادها، افزایش می­دهد. بوزان امنیت اجتماعی را باعث گسترش فضای اجتماعی می­داند، چراکه با از بین رفتن موانعی که در خصوص پیامدهای امنیت­بخشی دولت مطرح می باشد، فضای جدیدی به روی اجتماعات گشوده شده و زمینه‌های جدیدی برای فعالیت­های گروه­های اجتماعی مهیا می­گردد. هویت­های مختلف به رسیمت شناخته می­گردد. حق حیات­، ارتقاء و بهینه‌سازی شرایط آنان روا می­گردد. ازاین‌رو، بستر  تفاوت­ها و تمایزات رشد نموده، دغدغه مجازات به دلیل ناهمگونی، پایان می­پذیرد و فضای اجتماعی برای ایفای تأثیر هویت‌های گوناگون باز می‌گردد. لوئیس و سالِم (1981)، اسکوگن (1986) و هانتر و بومر (1982) انسجام اجتماعی را مرتبط با ترس از جرم و جنایت و امنیت می­­دانند و در جوامعی که سطح بالایی از یکپارچگی اجتماعی هست، ساکنان با احتمال بیشتری، مردم و مناطق را می­شناسند که آن منجر به افزایش احساس امنیت و کاهش ترس از جرم و جنایت می­گردد.

به عقیده­ی پاکزاد (1386)، پیاده­مدار بودن فضا می‌تواند زندگی و سرزندگی را به مناطق مرکزی شهر آورده و مردم را تشویق به حضور داوطلبانه در شهر کند که این امر باعث ارتقای سطح اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و نیز بهبود کیفیت زیست‌محیطی منطقه و یا شهر می‌گردد. در پیاده­راه‌ها، آزادی اقدام بشرِ پیاده برای توقف، مکث، تغییر جهت و تماس مستقیم با دیگران بسیار زیاد می باشد. ازاین‌رو شهروندان به‌تدریج به حضور در شهر و انجام فعالیت­های مدنی عادت کرده و زمان بیشتری را در فضاهای شهری می­گذرانند؛ همچنین ریچارد سنت (1977) معتقد می باشد که سرعت حرکت در شهر با کاستن از تماس شهروندان با بافت شهری ارتباط­ای مستقیم دارد. جان گهل در پژوهش خود به این نتیجه رسیده که پیاده­راه و نظام عملکردی­ای که حرکت پیاده را طرفداری می­کند، در توسعه شبکه­های اجتماعی و ارتقای سطح تعاملات اجتماعی مؤثر می باشد. اشپرای رگن (1960)، ادموند بيكن و لوييس مامفورد معتقدند که پیاده­راه و نظام عملکردی که حرکت پیاده را طرفداری می­کند، می­تواند در توسعه شبکه­های اجتماعی شکل‌گیری روابط اجتماعي هدفمند منجر گردند. در اين شرايط، ديگر ساكنان محله نسبت به همسايگان و يا اتفاقاتي كه در محيط زندگي یا محله‌شان می‌افتد، بی‌تفاوت نخواهند بود؛ چراکه نوعي احساس هويت و تعلق نسبت به محله دارند چيزي فراتر از يك مكان كه موجب مي­گردد اين موجوديت مادي صِرف باشد. در اين شرايط می باشد كه می‌توان گفت كه جسم يا كالبد محله از يك روح يا محتواي سالم برخوردار خواهد بود.

 مطالعه تأثیر عوامل محیط فیزیکی و اجتماعی محلّه بر روی سلامت اجتماعی ساکنین (مقایسه بین محلّات قدیم و جدید شهر یزد)

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه تأثیر عوامل محیط فیزیکی و اجتماعی محلّه بر روی سلامت اجتماعی ساکنین (مقایسه بین محلّات قدیم و جدید شهر یزد)

دسته بندی : پایان نامه حقوق