دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیر عوامل محیط فیزیکی و اجتماعی محلّه بر روی سلامت اجتماعی ساکنین (مقایسه بین محلّات قدیم و جدید شهر یزد)

تکه ای از متن پایان نامه :

آنان موضع امنیت اجتماعی را پاسداری از هویت دانسته‌اند. بر این اساس امنیت اجتماعی درصدد تأمین امنیت برای گروه‌های مختلفی می باشد که به هویت‌های گوناگون در جامعه منتسب هستند؛ پس «امنیت اجتماعی باعث گسترش فضای اجتماعی می‌گردد، چراکه با از بین رفتن موانعی که در خصوص پیامدهای امنیت بخشی دولت مطرح می باشد، فضای جدیدی به روی اجتماعات گشوده شده و زمینه‌های جدیدی برای فعالیت­های گروه­های اجتماعی مهیا می­گردد. هویت­های مختلف به رسیمت شناخته می­گردد. حق حیات­، ارتقاء و بهینه‌سازی شرایط آنان روا می­گردد. ازاین‌رو، بستر  تفاوت­ها و تمایزات رشد نموده، دغدغه مجازات به دلیل ناهمگونی، پایان می­پذیرد و فضای اجتماعی برای ایفای تأثیر هویت‌های گوناگون باز می‌گردد» (نویدنیا، 1385: 60).

هرچه سرمایه اجتماعی در محلات شهری افزایش یابد، درنتیجه بیگانگی کمتر می‌گردد و عدم وجود نظارت و در دسترس بودن راه‌های فرار کاهش‌یافته، درنتیجه امنیت اجتماعی تقویت می‌گردد؛ پس در سطح شهرها هر چه شرایط محیطی و میزان تراکم و چگالی تعاملات اجتماعی موجود در محیط اجتماعی محلات به سطوح بالاتر سوق داده گردد، درنتیجه انسجام، اعتماد و تعامل اجتماعی بیشتر خواهد گردید و درنهایت توانمندی بالاتری برای روبرو شدن با جرم، بی‌نظمی و تحقق امنیت اجتماعی بیشتر ارتباط بالقوه فراهم کند. همچنین، پیشنهاد می‌گردد که انسجام اجتماعی ممکن می باشد به‌مقصود کاهش غیرعادی بودن ریتم و روال خیابان‌های روزانه به کار رود.

شرایط اجتماعی و فیزیکی محله و مناطق شهری، هر دو به پیامدهای احساسی و رفتاری ساکنان محله ارتباط دارد. به‌عنوان‌مثال، مسکن و محله باکیفیت، به‌عنوان پیش‌بینی کننده‌ی سلامت روانی شناخته‌شده می باشد. پویایی اجتماعی در محلات برای تحت تأثیر قرار دادن احساسات ساکنان از شرایط محله­ی خود و نگرششان در مورد جرم و جنایت، مورد اهمیت می باشد (استینا و همکاران، 2002: 419).

پس امنیت اجتماعی در سطح محیط‌های باز شهری و محلات به این‌گونه می باشد که «­برای درک میزان برخورداری از واحد اجتماعی از امنیت محله‌ای بایستی به‌نوعی روابط واقعی و تعلقات مشترک اعضاء بر اساس روابطی که بین آن‌ها مستقر می باشد، توجه داشت. بایستی در مرحله­­ی نخست به روابط نخستین و روابط ثانوی شهروندان بر اساس دیدگاه تونیس (گزلشافتی و گمینشافتی) متمرکز بود. امنیت زمانی در محلات گسترش می‌یابد که صمیمیت، خودمانی بودن، همدردی، هم اشتراکی، هم‌زبانی، هویت محله‌ای و… به‌طور طبیعی بسترسازی گردیده باشد، از سوی دیگر رشد یکسری از سازمان‌های محله‌ای در قالب انجمن‌ها و تشکل‌های محله‌ای زیرا شوراهای محله­ای، شرکت­های تعاونی محله­ای در قالب روابط ثانوی به همراه مدیریت مشترک همیاری و همکاری در حال اشاعه باشد. درواقع ترویج این دو گونه روابط در سطح محلات شهری باعث شده که سرمایه‌های جمعی و اعتماد اجتماعی بین همسایگان گسترش یابد و این ارتقاء و تقویت رفتارهای جمعی منجر به این شده که  محلات از امنیت اجتماعی مناسبی جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی برخوردار باشد» (­توسلی،1386: 35-34)؛ پس ارتقاء این نوع روابط نخستین و ثانویه در سطح محلات باعث شده که محلات را به‌مثابه سرمایه اجتماعی در نظر گرفت که تأثیر بر امنیت اجتماعی از نوع محله‌ای خواهد گذاشت، همچنین باعث می‌گردد که شهروندان به‌نوعی پلیس جامعه‌محور تبدیل شوند که خود به نظارت و کنترل رفتارهای اجتماعی پرداخته و این باعث خیابان­های شهر علاوه بر جابه­جایی وسایل نقلیه، مورداستفاده‌ی دیگری هم دارند. همچنین پیاده‌روی‌ها، یعنی همان بخش پیاده­ی خیابان، نیز علاوه بر جابه­جایی پیاده، دارای کارایی‌های دیگری هم می­باشد پیاده‌روی دارای اهمیت اساسی در ادراک هویت فضایی، احساس تعلق به محیط و دریافت کیفیت‌های محیطی می باشد.. چهره­­ی شهر بیشتر از طریق گام زدن در فضای شهری احساس می‌گردد. به‌طورکلی می‌توان حرکت پیاده را به هفت فعالیت مختلف تقسیم نمود که عبارت‌اند از: قدم زدن، ایستادن، نشستن، دراز کشیدن، دویدن، بازی کردن و تماشا کردن (شفیعی، 1380: 56). پیاده­روی شهری به‌خودی‌خود اهمیت خاصی ندارد و صرفاً یک پدیده انتزاعی می باشد که تنها به‌واسطه‌ی ساختمان­ها و دیگر چیزهایی که در لبه­ی آن و یا در لبه­ی پیاده­روی­های نزدیک به آن وجود دارند، تعریف می­گردد. در مورد خیابان هم همین‌طور می باشد (كرمونا، 1390: 242).

1-1-1-1- کاربردهای پیاده‌راه‌ها

جیکوبز[1] با انتقاد از تفکر مدرنیستی در ارتباط با خیابان، بر اهمیت پیاده­راه‌ها تأکید دارد. گوردن کالن[2] نیز در کتاب منظر شهری به تأیید جیکوبز و برخلاف نظر معماران مدرنیست، محیط شهری را در صورتی مطلوب می‌داند که حضور بشر به‌صورت پیاده در شهرها ممکن و مقیاس شهرها نیز مقیاس[1] Jacobs

[2] Gorden Cullen

 مطالعه تأثیر عوامل محیط فیزیکی و اجتماعی محلّه بر روی سلامت اجتماعی ساکنین (مقایسه بین محلّات قدیم و جدید شهر یزد)

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه تأثیر عوامل محیط فیزیکی و اجتماعی محلّه بر روی سلامت اجتماعی ساکنین (مقایسه بین محلّات قدیم و جدید شهر یزد)

دسته بندی : پایان نامه حقوق