آیا بازگشت نوکیا به عرصه تبلت ها اشتباهی بزرگ است؟

نوکیا تازگیاً دست به معرفی تبلتی جدیدی با عنوان N1 زده که اخبار در رابطه به اونو به صورت کامل در سایت ما واسه شما پوشش دادیم. اما در دور و بر این اقدام شرکت فنلاندی مورد بحث واسه خیلی از کاربران پرسشایی هست.

پرسشایی مانند اینکه بر سر توافق نوکیا و مایکروسافت چه میاد؟ نوکیا چیجوری اجازه داره بر خلاف این توافق به تولید اجناس جداگونه بپردازه؟ این شرکت با عرضه یه تبلت چه اهدافی رو دنبال می کنه و این اهداف به ثمر خواهند نشست؟

در ادامه مطلب با مطرح کردن ۱۰ سوال در همین زمینه تلاش کردیم پاسخی مناسب واسه هر یک ارائه بدیم، با سایت ما همراه باشین.

۱- نوکیا از تبلت براساس اندروید خود رونمایی کرده؟

بله، این اتفاق اتفاق افتاده. این تبلت N1 نام داشته و اولین محصولیه که پس از واگذاری بخش موبایل نوکیا به مایکروسافت، به وسیله این شرکت ساخته شده. به نظر می رسه با دستگاهی قابل قبول که قیمت مناسبی هم داره رو به رو هستیم. جرئیات و اطلاعات بیشتر درباره این دستگاه رو می تونین در این پست بخونین.

۲- به چه دلیل شرکت یاد شده به جای تبلت، دست به ساخت تلفن هوشمند نزده س؟

ساده س!. براساس توافق نوکیا و مایکروسافت، این شرکت واسه دو سال، اجازه فروش هیچ گونه تلفن هوشمندی نداره. دلیل درخواست این کار به وسیله مایکروسافت هم به طور کامل مشخصه: اونا نمی خواستن شریکشون به یه بار تبدیل به رقیبشان شه.

هم اینکه اینکه مایکروسافت هنوز از نام نوکیا، مثلا در تلفنای اقتصادهی خود، استفاده می کنه. در نتیجه عرضه دیوایسای جور واجور با نام نوکیا، بازاریابی شرکت ردموندی رو خدشه دار می کنه.

۳- این به معنی برگشت نوکیا به میدون سخت افزاره؟

به نظر اینطور می رسه. پس از فروش بخش موبایل این شرکت، حضور نوکیا در میان مشتریان، به سرویسایی مثل HERE خلاصه می شد. هرچند روشنه که نقطه قوت این شرکت روزگای در میدون سخت افزار رقم می خوره.

از همین روعرضه یه تبلت، به اونا اجازه میده بدون نقض قرارداد خود با مایکروسافت، به راهشون ادامه. هم اینکه، می تونن برند خود رو، با تبلتی که عرضه کردن از خطر فراموشی محفوظ کنن.

۴- اما نوکیا که قبلا تبلت ساخته بود، به چه دلیل دوباره اینکار رو تکرار کرد؟

Lumia 2520، یکی از تلاشای نوکیا در میدون تبلتا حساب می شه؛ اما بر خلاف بعضی واکنشای مثبت، این تلاشا هیچ وقت به ثمر نرسیدند. ترکیب ویندوز RT، دسترسی محدود و قیمت گران از دلایل شکست این تبلت هستن. و البته این مورد رو هم یادمون نره که شرکت یاد شده، با این کار، قصد رقابت با مایکروسافت، شریک اصلی اش، رو داشت.

اما به نظر می رسه نوکیا از تجربه های قبلی درس گرفته و نمی خواد اشتباهات گذشته رو دوباره تکرار کنه.

۵- اما.. اندروید؟

بله، اندروید. الان، عشق و علاقه بسیاری بین نوکیا و مایکروسافت جاری نیس، در نتیجه انتخاب اندروید و گوگل واسه اینکار، به طور کامل عقلانیه.

البته دلایل دیگری هم واسه این انتخاب وجود دارن. ویندوز، راه زیادی واسه اثبات موفقیت تجاری خود در میدون تبلتا در پیش داره؛ درسته، تبلتای هیبریدی مانند سرفس پرو ۳، نشونه هایی امید بخشی از خود نشون دادن اما این دستگاه ها، مرز بین لپتاپا و تبلتا حساب شده و ملاک مناسبی واسه انتخاب نیستن. تبلتای ساده و میان رده ویندوزی، به باوری بعضی از کارشناسان راهی طولانی در پیش رو دارن.

هم اینکه، اندروید امتیازات خوبی واسه نوکیا داره؛ سیستم دلیلی محبوب و شناخته شده که خوب روی تبلتا اجرا می شه، از اکوسیستمی قوی بهره برده و تقریبا همه جا هست. دوم اینکه، تبلتای اندرویدی، هرچقدر هم که محبوب باشن، هنوز می تونن یه عضو مقتدر دیگه رو در خونواده خود و در بازار مرتبطشان قبول کنن.

همه این موارد، به نوکیا این شانس رو میده که به بازیکن اصلی میدون تبلتای اندرویدی تبدیل شده و موفقیتی بزرگ به دست بیاره. روش هدف دار دستگاه های با کیفیت و با قیمتی مناسب، می تونه مشتریان زیادی رو واسه این محصول جدید نوکیا جفت و جور کنه.

۶- تبلت N1، دستگاهی قبول کردنیه؟

فعلا مشخص نیس. هنوز تا عرضه شدن این دستگاه به بازارای فروش و آزمایش اون به وسیله افراد جور واجور، یه مدت زمان باقی مونده. هرچند، امکانات و طراحی N1، خوب به نظر می رسن. قیمت ۲۴۹ دلاری محصول مورد بحث هم می تونه نقطه قوتی خوب جهت فروش هرچه بیشترش باشه.

۷- به چه دلیل این تبلت به جای آمریکا، در چین و اروپا به فروش می رسه؟

ممکنه این تبلت در آخر  راه خود رو به آمریکا هم باز کنه، اما فعلا تمرکز نوکیا روی این کشورا قرار داره. واسه کسائی که با سیاستای این شرکت آشنایی دارن، این تصمیم به طور کامل منطقی به نظر می رسه.

شرکت نامبرده تلاشای بسیاری واسه ورود به بازار آمریکا انجام داد، اما هیچ وقت موفق به انجام این کار نشد. از جمله این تلاشا میشه به هزینه های هنگفت واسه تبلیغات اشاره کرد. این شرکت هنوزم سهم بزرگی از بازار اروپا رو در اختیار داره و مورد توجه خیلی از کاربران این قاره س.

اگه روزای خوش گذشته نوکیا در قاره سبز ادامه پیدا کرده بودن شاید نام نوکیا الان درخششی مشابه اپل داشت، که این هیچوقت صورت نپذیرفت. اونا الان تلاش دارن با دقیق شدن و فوکوس کردن بر منابع محدودی که دارن بهترین برگشت ممکنه رو رقم بزنن.

چین هم یه بازار بسیار گسترده س و تقریباً می تونه هر برندی رو در خود جای داده و واسه اون سودی قابل توجه رو به همراه آورد، و البته نباید از یاد ببرم قیمت تبلت نوکیا تو یه بازار در حال پیشرفت مانند چین می تونه به یه عامل کلیدی واسه موفقیت بدل شه.

۸- بعضی می گن N1 واسه نوکیا نیس و فقط برند این شرکت رو یدک میکشه.

این مسئله تا حدی صحت داره، ولی ً موضوع بدی نیس و تا حد زیادی خوب یا بد بودنش بستگی به این داره که نوکیا چیجوری شرایط رو مدیریت کنه. این شرکت تعداد خیلی از کارمندانش، کارخانه هاش، دارایی هاش و همینطور زنجیره تولیدش رو از دست داده و یا به مایکروسافت واگذار کرده. پس اونا در مورد تولید تقریباً با دست خالی و از صفر شروع کردن و تکیه اصلیشون بر تنها دارایی باقی مونده، یعنی نامشون بوده.

همکاری این شرکت با یه شرکت چینی تا مدامی که اونا بتونن استانداردهای لازم رو رعایت کرده و طراحی و پیشرفت اولیه رو رو دوش گیرند ابداً مسئله ناخوشایندی نیس، چون خوب یا بد نوکیا فعلاً زیر ساختای کافی هم جهت با تولید رو نداره.

۹- N1 شانس موفقیتی هم داره؟

جواب این سئوال سخته. ولی موفقیت N1 در کیفیت و گستردگی توزیعش خلاصه می شه. نوکیا قیمت خوبی رو واسه محصولش در نظر گرفته و اینجوری قدم اول رو بسیار استوار ورداشته س. اما نکته کلیدی بعدی کیفیت تبلت مورد بحثه که فعلاً نمیشه قضاوتی دقیق در موردش داشت. اگه کیفیت بر قیمت تسلط داشته باشه موفقیت حتمی میشه. وگرنه N1 به یه اشتباه تاریخی و دردسر ساز بدل خواهد گشت، که دلیل می شه کم اعتماد باقیمونده به نوکیا هم از بین بره.

۱۰- قدم بعدی چیه؟

عرضه و مورد نقد قرار گرفتن N1. اگه نقدها مثبت باشن و عرضه به درستی انجام بشه برگشت نوکیا حتمی میشه. شاید کمی بعد این شرکت شانس خودشو در بازار رو به رشد وسایل پوشیدنی آزمایش بزنه و شاید در آخر انتظارها پایان یابد و تلفنای هوشمند اندرویدی نوکیا روونه بازار گردند، البته واسه این مسئله فعلاً قرارداد اونا با مایکروسافت رقابت بزرگتری حساب می شه.