افزایش رضایت شغلی؛ چگونه از کار خود لذت ببریم؟

براساس اعلام مجله فورچیون مدیران شرکتای گوگل، ژنتک و بقیه شرکتهایی که در لیست ۱۰۰ شرکت برتر دنیا قرار دارن، تلاش کردن بهترین محیط کار رو واسه کارمندان جفت و جور کنن، طوریکه کار کردن در شرکت گوگل بسیار لذت بخشه و باعث افزایش رضایت شغلی شده.

غذای مجانی، مهندسانی که می تونن ۲۰ درصد از زمان اداری رو روی پروژه های شخصی کار کنن و محیط کاری که افکار خلاق رو پرورش میده.

اما بهترین کارفرماها هم ممکنه از جفت و جور کردن شرایط ایده آل کارمند ضعیف باشن اما همیشه عواملی وجود دارن که کارمندان می تونن با رعایت اون رضایت شغلی بالاتری داشه و از زندگی خود بیشتر لذت ببرن.

دکتر رسیدن استاد مدیریت میگه: واسه سلامت روح آدم و سلامتی کلی و خیر و رفاه مهمه که شغلمون رو دوست داشته باشیم و در هر اون چه واسه زندگی انجام می دیم، احساس تازگی و رشد کنیم.

حالا خوبیش اینه، مهم نیس که شغل شما و سطح رضایت مندیتان از اون چه قدره. راه ایی هست که می تونه کار سخت روزانه شما رو از حالت خستگی و قابل پیش بینی بودن به حالتی لذت بخش و نیروبخش تبدیل کنه. این راهکارها عبارتند از:

سرفصل محتوا

 • ۱-رضایت در کار رو “انتخاب” کنین
 • ۲- کاری کنین که دوست دارین ، هر روز انجام بدین
 • ۳- یه توضیح کامل از شغل پیدا کنین
 • ۴- مسئولیت پیشرفت شخصی و حرفه ای خود رو بردوش بگیرین
 • ۵- انگیزه پیدا کنین
 • ۶- ارزشای شرکتتون رو شناسائی کنین
 • ۷- مسئولیت شناخت از اون چیزی که در محیط کار اتفاق می افته رو قبول کنین
 • ۸- همیشه درخواست بازخورد داشته باشین
 • ۹- تعهداتی رو بسازین که توانایی حفظ اونو دارین
 • ۱۰- از منفی گرایی دوری کنین
 • ۱۱- از اون چه که شرکت ارائه میده، تشکر کنین
 • ۱۲- با رئیس خود در مورد نگرانیا و عقایدتون حرف بزنین
 • ۱۳- برخورد حرفه ای داشته باشین
 • ۱۴- با ذهن باز و انعطاف پذیر باقی بمونین
 • ۱۵- به سختی کار کنین و جایگاه و مقام خود رو پیدا کنین
 • ۱۶- با همکارانتون کار کنین
 • ۱۷- دوست یابی کنین
 • ۱۸- متوجه باشین که می تونین روی شغلتون اثر بذارین
 • ۱۹- در طول روز از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرین
 • ۲۰- اگه هیچکدام امکانپذیر نبود، شاید پیدا کردن شغل جدید شما رو راضی کنه

۱-رضایت در کار رو “انتخاب” کنین

روی کار مورد نظر تمرکز کنین. از افراد منفی گرا و غیبت کردن دوری کنین. همکارانی رو پیدا کنین که دوست دارین اوقات خود رو با اونا بگذرونین. می تونین رضایت از کار رو انتخاب کنین.

۲- کاری کنین که دوست دارین ، هر روز انجام بدین

شاید شغل خود رو دوست نداشته باشین و یا ممکنه اینطور فکر کنین که چیز جالبی در کار پیدا نمی کنین؛ ولی شما می تونین، به خود، چیزای مورد علاقه و مهارت هاتون نگاه کنین و چیزی راکه هر روز با انجام اون می تونین لذت ببرین رو پیدا کنین.

اگه کاری رو که دوست دارین هر روز انجام بدین رو پیدا کنین، شغل شما به نظر بد نیس. البته شما همیشه می تونین که شغل مورد علاقه تون رو بسازین و یا اینکه واسه تغییر شغل تصمیم بگیرین.

۳- یه توضیح کامل از شغل پیدا کنین

نویسنده کتاب “چیجوری آگاهانه کار کنین و از شغلتون لذت ببرین” میگه: اگه توضیح نامه شغلی ندارین واسه داشتن یکی بخواین و مطمئن شید که شما و کارفرمای شما نظر برابری در مورد وجود شغل دارین.

هر اقدامی رو که می تونین انجام بدین تا در مورد گذشته، تاریخ، هدف و فرهنگ خاص شرکت، اطلاعات به دست بیارین. سیاستای شرکت، قوانین رهبری و هدایت، طرز لباس پوشیدن و آداب کلی تجارت رو بدونین.

به چه دلیل این موارد مهمه؟ واسه این که اگه مطمئن نباشین که شغلتون لازمه چه چیزیه، واسه انجام اون زمان سختی رو می گذرونین.

دونستن این که از شما در انجام چه کاری انتظار میره، به این معنیه که می تونین کارتون رو به بهترین حالت انجام بدین. چیزی که باعث رضایت مندی شما می شه و در شغلتون پیشرفت پیدا می کنین.

۴- مسئولیت پیشرفت شخصی و حرفه ای خود رو بردوش بگیرین

مسئولیت پیشرفت خود رو قبول کنین، از رییس خود کمکای خاص و با معنی بخواین، ولی در راه اهداف و برنامه های پیشرفت شخصیتی خود قدم وردارین. شما پتانسیل زیادی واسه برد و باخت دارین.

۵- انگیزه پیدا کنین

در مسابقه بین سگا، یه خرگوش مکانیکی قرار میدن و سگا واسه دنبال کردن اون با سرعت زیادی شروع به دویدن کرده و مسابقه میدن. درواقع وجود خرگوش واسه دویدن به اونا انگیزه میده.شمام باید خرگوش یا همون انگیزه خود رو در محیط کار پیدا کنین.

همیشه در هر شرکت یا در هر صنعتی افراد موفق و شناخته شده ای هستن که همیشه ترفیع می گیرن و با اعتمادبه نفس هستن چون به عنوان بهترین فرد در حرفه کاری خود شناخته می شن.

داشتن رقابت سالم خیلی خوبه. فقط کافیه فرد مورد نظر یعنی شخصی که همیشه به عنوان بهترین فرد شناخته می شه رو پیدا کرده و تلاش کنین از اون بهتر باشین.

۶- ارزشای شرکتتون رو شناسائی کنین

وقتی که شما به یه تصویر بزرگ و کامل از اهداف مشترکتون می رسید انگیزه بیشتری پیدا میکنین تا در رسیدن به اهداف، شرکت کنین و کمک کنین تا به چشم انداز مشترک برسین. با این پیش فرض که این اهداف، در اختلاف با ارزشای وجودی خودتون نیس.

یکی از اولین کارهائی که می تونین انجام بدین تا شغلتون رو لذت بخش تر کنین اینه که مطمئن شید، می دونین از شما چه انتظاری میره.

۷- مسئولیت شناخت از اون چیزی که در محیط کار اتفاق می افته رو قبول کنین

معمولا افراد می گن که اطلاعات کافی در مورد شرکت، پروژه ها و یا همکاران کسب نمی کنن و منتظرن تا رییس اونا رو آگاه کنه. ولی این ممکن نمی شه چون روسا مشغله زیادی دارن و نمی دونن که شما چی رو نمی دونین.

اطلاعاتی رو که موجب موثر شدن شما می شه رو جستجو کنین. یه شبکه اطلاعاتی جفت و جور کرده و ازش استفاده کنین. جسورانه درخواست جلسات هفتگی با رییس رو داشته باشین و سوالات رو با اون در میان بذارین. حالا شما پر از اطلاعاتی هستین که دریافت می کنین.

۸- همیشه درخواست بازخورد داشته باشین

بارها گفتین که “رییس من بازخورد کارام رو نمی گه”. در واقع شما دقیقا میدونید که چیجوری کار می کنین. اگه شما احساس مثبتی در مورد کارکرد خود داشته باشین فقط انتظار تشکر از اونو دارین.

اما اگه احساس منفی دارین، به بهتر شدن همکاریای رو راست فکر کنین. بعد از رییس خود در مورد کارکرد سوال کنین. به اون بگید که دوست دارین نظر شخصی اش رو در مورد کار شما بگه.

اگه به مشتریان خدمات می دید، نظر اونا رو هم جویا شید. این خود یه مدرکه. شما مسئول پیشرفت خودتون می باشین.

۹- تعهداتی رو بسازین که توانایی حفظ اونو دارین

یکی از جدی ترین دلایل استرس و نارضایتی شغلی ناتوانی در حفظ تعهداته. خیلی از کارمندان زمان زیادی واسه چگونگی معذرت خواهی در مورد ناتوانی در پاببندی به تعهدات و نگرانی از یافته های اون صرف می کنن.

استرس

یه سری از برنامه ها جفت و جور کنین که توانایی شما واسه تکمیل تعهدات مورد انتظار رو نشون بده. اگه زمان ندارین، داوطلب نشید.

اگه حجم کاری بیشتر از زمان و انرژی شماس، برنامه جامعی واسه درخواست کمک و منابع از رییس خود جفت و جور کنین. در مرداب وعده های محقق نشده غلت نزنین.

۱۰- از منفی گرایی دوری کنین

در همه شرکتا سر موضوعای جور واجور بین کارمندان اختلاف نظر هست. مثلا بعضیا از کیفیت لوازم تحریر خریداری شده راضی نیستن و بعضیا در مورد انتخاب کارمند نمونه ماه به توافق نمی رسن.

توافق

اما تنها چیزی که در محیط کار باید واسه همه کارمندان اهمیت داشته باشه اینه که دلیل نبود رضایت مشتری رو پیدا کرده و واسه بهبود اون تلاش کنن. پس بهتره از کارمندان ناراضی دوری کنین.

انتخاب رضایت شغلی یعنی دوری از مکالمات منفی، غیبت و دوری از افراد ناراضی تا حد ممکن. مهم نیس که چقدر احساس مثبت دارین؛ افراد منفی گرا تاثیر عمیقی روی روان شما می ذارن. نذارین افراد منفی شما رو به زانو درآورند.

۱۱- از اون چه که شرکت ارائه میده، تشکر کنین

ممکنه به یه حقوق بازنشستگی یا خدمات درمانی نرسید، اما نگاه کردن به اون چه که شرکت در اختیار شما قرار داده سودمنده.

نام شرکت به شما کمک می کنه که مشتری داشته باشین؟ منابع اونا به شما کمک می کنه که روی پروژه ایی کار کنین که در نبود شرکت شدنی نیس؟ اینا همه چیزهائیه که باید به اون توجه شه.

۱۲- با رئیس خود در مورد نگرانیا و عقایدتون حرف بزنین

اگه نظر جالبی در مورد شرکت دارین، با رئیستان در میان بذارین. این کار باعث پیشرفت استقلال شخصی شما می شه و نشون میده که در مورد آینده شرکت، دلسوز هستین.

هم اینکه اگه چیزی در محیط کار شما رو ناراحت می کنه به رئیستان اجازه بدین که بدونه. اگه چیزی نگوئید به مرور احساس بدتری می کنین اگر صحبت در مورد اون می تونه مشکل رو کامل برطرف کنه.

۱۳- برخورد حرفه ای داشته باشین

اگه شما مثل بیشتر مردم باشین، برخورد رو دوست ندارین و دلیل اون ساده س!. شما حضور در برخوردهای معنی دار رو تمرین نکردین، پس فکر می کنین که خطرناک، ترسناک و آسیب زننده س.

برخورد می تونه هر سه این موارد رو داشته باشه، هم اینکه می تونه در انجام ماموریتای کاری و تصویر شخصیتی به شما کمک کنه.

می تونه در خدمت به مشتریان و ایجاد اجناس موفق یاورتان باشه. افراد موفق اهداف کاری رو انجام میدن. به چه دلیل اجازه می دید که کمبود برخورد حرفه ای مانع رسیدن شما به اهداف و رویاهایتون شه. با دوست خود برخورد حرفه ای کنین.

۱۴- با ذهن باز و انعطاف پذیر باقی بمونین

تلاش واسه انعطاف پذیر بودن به این معنیه که اگه شما خودتون رو با شرکتتون، وفق بدین زمان بهتر و آسون تری رو دارین و باز بودن ذهن شما، بقیه رو تشویق می کنه تا با شما کار کنن.

اگه نسبت به تغییرات در محیط کارتون با دید باز نگاه کنین، این تغییرات، شغلتون رو مطبوع تر می کنه.

۱۵- به سختی کار کنین و جایگاه و مقام خود رو پیدا کنین

مورد تایید قرار گرفتن در کار، واسه لذت بردن از شغلتون لازمه و این وقتی به دست میاد که خودتون رو از بقیه بالاتر بکشین.

تلاش کردن و پیشرفت دادن یه سری از توانائی ها و مهارت ها موجب جدا کردن شما از بقیه می شه و شما رو مطمئن می سازه که احساس تشکر و با ارزشی داشته باشین.

۱۶- با همکارانتون کار کنین

وقتی تیمی کار می کنین، عزت نفس و روحیه تون بهتر می شه و به شما حس دوستی و محبت میده و به شما کمک می کنین تا به اهداف شرکت برسین.

محبت

۱۷- دوست یابی کنین

اول تموم قوانین رو بشکنید، بهترین مدیران دنیا متفاوت عمل میکنن. مارکوس بوکینگهام و کرت کافمن ۱۲ سوال مهم جفت و جور کردن. وقتی که کارمندان به این سوالات جواب مثبت میدن، جوابا شاخصای حقیقی هستن که نشون میده افراد رضایت و انگیزه کاری دارن یا خیر.

یکی از این سوالات کلیدی اینه: “ شما یکی از بهترین دوستانتون رو در محیط کاری دارین؟” دوست داشتن و لذت بردن از همکاران یکی از نشونه های مثبت و رضایت شغلیه.

واسه شناخت همکاران وقت بذارین. واقعا می تونین اونا رو دوست بدارین و از وجود اونا لذت ببرین. روابط شما پشتیبانی، منابع، تقسیم کارا و پشتیبانی اونا رو براتون جفت و جور می کنه.

۱۸- متوجه باشین که می تونین روی شغلتون اثر بذارین

شغلتون فقط تا حدی می تونه شما رو کنترل کنه که خودتون اجازه بدین. اگه انگیزه دارین و خواهان تلاش بیشتری هستین، بیشتر می تونین شغلی رو که در اون هستین تعبیر و تفسیر کنین و بدونین که شغل شما باعث چه احساسی در شما و یا دور وبریا تون می شه و راه شغلتون شما رو کجا می بره.

۱۹- در طول روز از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرین

تصور کنین یه روز سخت کاری رو میگذرونین و واسه استراحت وارد شبکه های اجتماعی میشین، عکس دوستانتون رو می ببینن که در تعطیلات هستن و با خودتون فکر می کنین چه زندگی خوبی دارن درحالی که زندگی شما هیچ تعریفی نداره.

اما شاید دوستتون تازگیا از کارش اخراج شده و واسه بهبود روحیه خود به سفر رفته باشه. اینکه تموم ابعاد زندگی شخصی رو نمی دونین و شرایط ایده آل اونو با زندگی خود مقایسه می کنین، چیزی جز احساس ناراحتی به همراه نداره.

روحیه

پس فعالیت در شبکه های اجتماعی رو در طول کار کنار بذارین و بعد از تموم شدن ساعات کاری سراغش برید.

۲۰- اگه هیچکدام امکانپذیر نبود، شاید پیدا کردن شغل جدید شما رو راضی کنه

اگه تموم این پیشنهادها رضایت شغلی شما رو جفت و جور نکرد، وقت اون رسیده که کارفرما، شغل و حرفه خود رو دوباره آزمایش کنین.

دوست ندارین که تموم زندگیتون رو در محیط کاری که از اون نفرت دارین، سپری کنین. بیشتر محیطای کاری چیزی بیشتر از این رو تغییر نمی دن. ولی کارمندان ناراضی بیشتر از این تمایل به بیان احساس نارضایتی دارن.

شغل هر فرد، سفریه که نامعلومای درون اونو پیدا می کنه. اگه بی صبرانه منتظر رسیدن تعطیلات آخر هفته هستین، هیچ موقع ظرفیت واقعی خود رو پیدا نمی کنین.

منبع: zoomit.ir – papyrus.ir – beytoote.com