بالمر کاشت، نادلا برداشت؛ آیا مایکروسافت شکست در نبرد پلتفرم های موبایل را پذیرفته؟

ساتیا نادلا حالا یه سال و نیمه که بر مسند ریاست مایکروسافت تکیه داده و در این مدت بیشتر از هر کار دیگری، تلاش کرده تا اشتباهات عجیب و بزرگ مدیر عامل قبلی این شرکت رو پاک کنه.

روز گذشته، نادلا عزمشو جزم کرد در آخر و پس از کشمکشای فراوون، خط قرمزی روی بزرگ ترین اشتباه استیو بالمر کشیده و یه زیان ۷.۶ میلیارد دلاری رو به شرکت خود وارد کنه.

تصمیم بالمر از جایی واسه خرید نوکیا بسیار عجیب بود که فقط کمی پس از این خرید و فروش، اعلام کرد که می خواد از مدیریت مایکروسافت کناره گیرد؛ این انصراف البته یه سالی به طول رسید تا یعنی، مایکروسافت بتونه فردی هوشمند رو یافته تا قادر شه همین اقدامات رو سروسامون دهد. کارایی که بلومبرگ گزارش میده حتی موسس این شرکت، بیل گیتس هم خیلی موافق اونا نبود اما بالمر با قلدری و البته به کار گیری رفاقت خود با گیتس تونست نظر اونو هم جلب کنه؛ هرچند که گزارش شده در جلسات مدیران ارشد این شرکت در اون زمان، صدای فریاد بالمر از پشت دربای بسته هم شنیده شده.

فریادای دیروز؛ هزینه ۷ میلیاردی امروز.

فریادهایی که درآن روزا تونستن بقیه رو ساکت کنن اما امروز، باعث گشته ان تا این شرکت کلا ۷.۶ میلیارد دلار هزینه صرف شده واسه خرید نوکیا رو ندیده گرفته و اینجور مبلغی رو فقط به عنوان یه زیان واسه خود تلقی کنه؛ زیانی که حتما نمی تونه تراز مالی شرکت یاد شده رو منفی کنه اما باری سنگین بر دوش «بقیه هزینه» هاش میشه.

ابتیاع نوکیا، شاید در سال ۲۰۱۱ و وقتی که در آخر اون شرکت دست از لجبازی واسه به کار گیری سیستم عامل Symbian برداشت و ویندوزفون رو به عنوان نقطه تمرکز خود انتخاب کرد، اقدامی عاقلانه به حساب می رفت اما در سال ۲۰۱۳، کم و بیش مشخص بود که خود ویندوزفون هم دیگه شانسی واسه عرض اندام در برابر اندروید و iOS نداره. چیزی که امروز به عنوان موبایلای سری لومیا می بینین، می تونستن با نامی دیگه از طرف خود مایکروسافت پیشرفت پیدا کنن و در واقع میشه گفت خرید این شرکت کوچیک ترین فایده ای واسه اهالی ردموند نداشت.

از طرفی در همون زمان هم به طور کامل مشخص بود که تجارت تلفنای هوشمند در خود نوکیا هم بسیار نابسامانه؛ شرکتی که در فوریه ۲۰۱۱ بیشتر از ۲۵ درصد از سهم فروش موبایل به شکل جهانی رو در دست داشت، در زمان خریده شدنش به وسیله مایکروسافت یعنی در سپتامبر ۲۰۱۳، سهمی کمتر از ۵ درصد رو در اختیار داشت. در واقع میشه گفت بالمر با آخرین و البته عجیب ترین اقدام خود، هفت میلیارد دلار از سرمایه مایکروسافت رو صرف خرید یه دارایی بی ارزش کرد.

نادلا روز چهارشنبه تصمیمی سخت و البته مبهم رو در پیش گرفته و در آخر تونست با «پوست اندازی گذشته» بر آینده تمرکز کنه. با سایت ما همراه باشین.

شکی نیس که ویندوز فون در دردسری بزرگ افتاده و حتی یه خرید ۷.۲ میلیارد دلاری در گذشته هم نتونست به رشد در حال افزایش این پلتفرم کمک کنه چون که بازم موبایلای هوشمند براساس ویندوزفون از هر گونه ایجاد درآمد و سودآوری محروم بودن. از همین روست که نادلا تصمیم گرفته دست به یه کاهش نیروی ۷.۸۰۰ نفری در این مورد زده که میشه گفت بیشتر اونا، کارمندان و پرسنل قدیمی نوکیا هستن؛ ایشون می خواد تمرکز مایکروسافت رو روی مواردی بذاره که از پس انجام اونا خوب بر میاد نه مسائلی مثل تجارت تلفنای هوشمند که حتما نتونسته آماری نورانی رو در این نقطه به ثبت برسونه.

ویندوز فون البته بازم واسه مایکروسافت مهمه، نکته اینجاس که نوع این اهمیت، دیگه به شکل سنتی نیس و شخص نادلا، برنامه هایی تازه رو در مورد موبایلای خونواده لومیا در سر می پروراند. برنامه هایی که تشکیل شده از موبایلای پرچمدار، اقتصادی و البته تجاری می شن. تا اینجای داستان به طور کامل روشنه اما بالاتر از اون، بی انتها مبهم.

ویندوزفون نتونست در زمونه جنگ پلتفرما رشد کنه. 

با اینکه مایکروسافت نمی خواد رسما به زبون بیاره اما در جنگ موبایلای هوشمند یه بازنده تموم عیاره. آمار فروش تلفنای هوشمند براساس ویندوز فون شدیدا پایین بوده، اپراتورا علاقه ای به سرمایه گذاری در این اجناس نشون نداده و از همه بدتر، حالا کدوم شرکت رو می شناسین که به شکل همیشگی مشغول تولید موبایلایی براساس ویندوز فون باشه؛ سونی، ال جی، اچ تی سی یا سامسونگ؟

مخلوطی از همه این مشکلات، باعث گشته تا با از دست دادن علاقه پیشرفت دهندگان واسه خلق اپلیکیشنا در این پلتفرم رو به رو گردیم که بیشتر از هر مورد دیگری به آسیب زدن به بدنه ویندوز فون موثر بوده. با اینجور شرایطی، مایکروسافت نه می تونست همکاران سخت افزاری رو راضی به ساخت موبایلای ویندوزی کنه و نه قادر بود مشتری عام (جدا از عشاق ویندوز) رو راضی به خرید کنه.

nokia-ces-stephen-elop-microsoft-steve-balmer-w600

نادلا قبلا در مورد کاهش هزینه ها بسیار سخن سر داده و از طرفی مایکروسافت هم کلا تمرکز خود رو بر ارائه موبایلای ارزون قیمت و اقتصادی قرار داده. این روش هدف دار کمی جواب هم داد و فروش موبایلای خونواده لومیا بالاتر از پیش رفت اما این رشد، در برابر رشد اندروید و iOS هیچ بوده. به زبانی دیگه، مایکروسافت در باتلاق تلفنای هوشمند گیر کرده؛ سوال اصلی اینکه چه می تونه بکنه؟

بازسازی این بخش از طرف نادلا، منجر می شه تا تماشاگر موبایلای کمتری باشیم، هرچند که اون هنوزم توضیح دقیقی در مورد راه و روش جدیدش نداده. خیلی راحت اگه بخوایم منظور نادلا رو بگیم، مایکروسافت شاید در آینده موبایلای بهتری رو ارائه میده که واسه این شرکت سود رسون هم هستن.

راه و روش جدید مایکروسافت در مورد موبایلای هوشمند، بی شباهت به راه و روش اپل نیس.

راه و روش جدید مایکروسافت به اقدامات «اپل» بی شباهت نیس. شرکتی که هرساله فقط یه (و تازگیا دو) موبایل رو معرفی کرده و سود بالایی هم از این راه حل به دست می آورد. قبلا راه حل مایکروسافت این بود که به واسطه فروش موبایلای بسیار – و ارزون – بتونه علاقه کاربران و پیشرفت دهندگان رو به خود جلب کنه. راه حلی که حتما با شکستی سخت رو به رو شده.

شرکت یاد شده باور داشت که «اپلیکیشنای کامل – universal apps» در ویندوز ۱۰، راه حل نجات ویندوز فون هم هستن اما تجربه ای مشابه در ویندوز ۸، جایی که وعده به کار گیری رابط تاچ اسکرین داده شده بود، بازم جواب گوی نیاز این شرکت به مشتری بیشتر نبود.

این بار پیام مایکروسافت «درهم» تر هم شده؛ در کنفرانس بیلد به پیشرفت دهندگان وعده داده شد که می تونن اپلیکیشنایی که قبلا واسه اندروید و iOS نوشتن رو به ویندوز پورت کنن. شاید این بار باید از این دید به داستان نگاه کرد که مایکروسافت با این حرکتش، پیشرفت مستقیم اپلیکیشن به وسیله پیشرفت دهندگان واسه پلتفرم خونگی اش رو به دست فراموشی سپرده. شرکت یاد شده حالا از این افراد می خواد وقت واسه پلتفرمش نگذاشته و فقط دسترنجشان رو در بقیه پلتفرما، واسه ویندوز هم پورت کنن. حال همین مورد رو بذارین کنار بقیه تغییرات گذشته؛ جایی که بعضی از قابلیتای شاخص ویندوز ۱۰، مثل کورتانا، قراره به اندروید و iOS هم راه پیدا کنن. ساده میشه گفت که با اینجور روندی، Windows 10 Mobile هیچ توانایی یکتایی جز پوسته و رابط کاربری اش، واسه خود نداره.

شرکتای سخت افزاری واسه نجات ویندوز فون قدم جلو خواهند گذاشت؟

بیایید فرض کنیم مایکروسافت با راهکارهای تازه خود در مورد اپلیکیشنا، می تونه شکاف موجود در این مورد رو کم کنه اما واقعا این مسئله باعث می شه تا برنده های سخت افزاری به تولید موبایلای براساس ویندوز علاقه مند شده یا برگردن؟

حالا بیشتر از ۹۰ درصد از موبایلای ویندوزی موجود در بازار به دست خود مایکروسافت ساخته می شن و فقط ۱۰ درصد باقی مونده هم سهم بقیه تولید کنندگان هستن. در نتیجه سخت میشه متصور بود که شرکتایی مثل سامسونگ، ال جی، سونی یا اچ تی سی روزی دوباره به تولید اینجور موبایلایی روی بیارن و در حالی که حتی با اندروید هم نمی تونن سودآوری مناسبی داشته باشن، به سراغ نجات پلتفرمی که در جایگاه سوم وایس تاده روند.

بالاترین احتمال حالا اینطوریه که نادلا می خواد کار و کاسبی موبایل این شرکت رو به تجارتی مثل تبلتای سرفس تبدیل کنه. جایی که در هر بازه قیمتی، یه موبایل واسه خرید وجود داشته باشه که بتونه در همون رنج قیمت هم بهترین کارایی رو واسه کاربر داشته باشه.

مسئول و مدیر ویندوز در مایکروسافت به نام Terry Myerson، حالا و به واسطه گسترده شدن ویندوز در همه اجناس سخت افزاری این شرکت، دامنه مدیریت وسیع تری هم پیدا کرده؛ اکس باکس، سرفس، هولولنز، لومیا و مایکروسافت بند. با ترکیب بخشای مهندسی و سخت افزاری، میشه توقع داشت که در آینده تماشاگر موبایلایی کارا تر در پلتفرم ویندوز باشیم. موبایلایی که حتما در بخش تجاری و در بخش پرچمدارها، واسه عاشقان ویندوز خوش خواهند درخشید اما بازم نمی تونن کلا موفقیتی رو واسه مایکروسافت در کار تلفنای هوشمند به دست بیارن. الان و با شرایط فعلی، این حقیقتیه که در مورد تجارت بخش موبایل در مایکروسافت جریان داره.

 

شرکت مورد بحث می خواد بر آینده متمرکز شه نه اشتباهات گذشته. اونجوری که کمپانیای تکنولوژیک می گن، ما در آینده کامپیوترای شخصی رو می پوشید. کامپیوترها هستن که حمل و نقل ما رو به شکل کامل در اختیار می گیرن. مایکروسافت هم آینده رو در هولولنز می بینه؛ جایی که دیگه خبر خیلی از موبایلای هوشمند نیس و اینجور کالاهایی بی معنی شدن.

نادلا باور داره: «بازسازی مایکروسافت بر قابل حمل سازی تجربه کاربری در همه اجناس این شرکت، از جمله موبایلا تمرکز داره.» اما واسه تحقق اینجور رویایی، مایکروسافت به داده های بسیار زیاد تولید شده از سنسورها در اجناس مختلفش نیاز داره. سنسورهایی که می تونن درک بالایی رو از جنبه های جور واجور زندگی ما واسه این شرکت ارسال کنن و اینجور چیزی، این روزا با فروش ویندوز در کامپیوترای شخصی ممکن نیس.

اهالی ردموند الان هم تجربیات بسیار خیلی از تلاش هاش در اکس باکس لایو به دست آورده ان؛ چه در بحث تمایلات کاربران و چه در مورد یادگیری ماشینی. واسه تحقق آرزو هایشنیز همونطور که گفتیم، به میلیونا سنسور در دستان کاربران نیاز دارن، سنسورهایی که به بهترین شکل در موبایلای هوشمند جای می گیرن و در نتیجه این شرکت هم به فروش میلیونا موبایل براساس پلتفرم خود نیاز داره. حالا میشه گفت «مایکروسافت بند» داده های زیادی رو از کاربران به طرف این شرکت می فرستد. این دستبند حالا مثل یه آزمایشگاه بزرگ بر مچ دستان کاربران به فعالیت پرداخته و شرکت یاد شده خود رو آماده می کنه تا با اجناس بعدی، موج پردازش کامپیوتری شخصی رو به راه اندازد.

سخت میشه تصور کرد که مایکروسافت، به طور کامل خط تولید موبایلای سری لومیا رو تعطیل کنه چراکه این شرکت به سرمایه گذاری در اپلیکیشن و سرویسای خود نیاز داره و خود نادلا هم اعلام می کنه که بر پیشرفت اجناس مایکروسافت، مثل موبایلا معتقد می مونه.

windowsphonestock1_640-w600

به نظر می رسه مایکروسافت به شکست اعتراف کرده. 

با کامل سازی و ترکیب لومیا، سرفس، اکس باکس با بخش ویندوز، سرپوش گذاشتن بر ضررها آسون تر شده و مایکروسافت هم می تونه بدون فشار سرمایه گذاران اهداف خود رو به پیش رانده و به نقاطی که علاقه داره، سرمایه تزریق کنه. از طرف دیگه هم ویندوز فون به چیزی که واقعا شباهت داره بدل می شه؛ یه پروژه تحقیقاتی. پروژه ای که شباهت بسیاری به پروژه نکسوس در گوگل داره اما در مقیاسی بسیار کوچیک تر.

Windows 10 Mobile در ماه های آینده و پس از ویندوز ۱۰ واسه کامپیوترای شخصی ارائه می شه. الان اما این شرکت شدیدا در حال دقیق شدن و فوکوس کردن بر ارائه یه تجربه کاربری عالی واسه کاربران تجاری خود در ویندوز ۱۰ه و به نظر می رسه مایکروسافت در آخر شکست در جنگ پلتفرمای موبایل رو قبول کرده و در حال آماده سازی خود واسه حضور، به شکلی دیگه در میان موبایلای هوشمند بوده و دیگه کاری هم به جنگی که هیچ وقت در اون پیروز نمیشه، نداره.