بررسی بازی Game Dev Tycoon؛ با دنیای واقعی خداحافظی کنید

یه سازنده بازیای ویدیویی در دوران کاری خود با مشکلاتی رو به رو می شه؟ مهمترین هدف Game Dev Tycoon جواب به همین سواله. بازی گیمر رو یه مدیر استودیوی کوچیک بازیسازی می کنه و با «آزادی عجیبش» نشون میده که واسه فعالیت در صنعت گیم باید با چه چالشایی رو به رو شد.

آزادی که به برگ برنده بزرگی واسه Game Dev Tycoon تبدیل شده. ساخته استودیوی Greenheart Games تقریبا تموم المانای لازم واسه اینکه یکی از بهترینای سبک مدیریتی لقب بگیره رو داره. بازی در چارچوب هدفی که پیش گرفته، دنیایی از تصمیمات رو در اختیار کاربر میذاره و اونو با کمترین راهنماییا رها می کنه.

بازی سی و پنج سال از دوران گیمینگ رو روایت می کنه، از وقتی که هنوز کنسولا عرضه نشده ان تا زمونه ای که اسمارت فونا به محبوبیت رسیدن. در اول بازی مثل استیو جابز و دیزنی کارتون رو از گاراژ شروع می کنین.

اینکه بازی که می کنین چه سبکی داشته باشه، روی چه پلتفرمایی عرضه شه، چه درجه سنی بگیره و حتی کارمندان استودیوی انرژی شون بیشتر واسه کدوم بخشای بازی بذارن؛ اینا همه چیزایی هستن که بردوش شما گذاشته شده و یه اشتباه می تونه به معنی ورشکستگی و شروع دوباره بازی باشه.

در واقع Greenheart Games واسه گیم پلی Game Dev Tycoon به طور کامل فرآیندهایی که ساخت یه بازی طی می کنه رو رعایت کرده. البته همین آزادی بیشتر از اندازه باعث شده بازی پیچیده شه و نکته منفی اینجاس که نباید انتظار کمک زیادی رو از این عنوان داشته باشین.

نمایی از مرحله پیشرفت بازیایی که می کنین؛ به صورت کلی عناوین سه مرحله ساخت (Development Stage) رو طی می کنن و در هر مرحله مشخص می کنین که استودیو به کدوم بخش توجه بیشتر کنه، مثلا اینجا عنوانی روش هدف دار می کنیم پس باید گیم پلی رو هدف بذاریم.

همون اول بازی با توضیحات سر بسته کارش رو راحت می کنه و در ادامه با آزمون و خطا و بررسی وضعیت بازیایی که ساختید می تونین بازیای بهتری بسازین. شاید بخاطر اینم سازنده از سیستم ذخیره بازی استفاده کرده تا هر کجا که خواستین فعالیتای تون رو ذخیره کنین و بعد از اشتباه دوباره بر گردید.

البته علاقه مندان به بازیای ویدیویی خیلی راحت تر با Game Dev Tycoon اخت می گیرن. بعضی تصمیمات به طور کامل مشخصه، مثلا در دهه ۹۰ بخش داستانی خیلی واسه بازیای مهیج اهمیت نداشت و بازیکنا به فکر یه مهیج پر زد و خورد و گرافیک بالا بودن.

بازی تلاش کرده تموم تحولات واقعی که در سی و پنج سال اتفاق افتاده رو پوشش دهد و هر کدوم از این اتفاقات می تونه نتیجه متفاوتی روی کارکرد شما داشته باشین؛ محبوبیت زیاد بازیای مهیج در دوره ای خاص یا شدید شدن نبود رعایت قانون کپی رایت از اتفاقاتی هستن که در بازی میبینین.

پس هنگام ساخت بازی، زمان و انرژی استودیو رو روی دیگه بخشا می ذارین و به داستان خیلی نمی پردازید. اگه به این نکات توجه کنین، مطمئنا نتیجه بهتری می گیرین اما با همه این تفاسیر هم انتظار نداشته باشین که در همون دفعه اول بازی یه ناتی داگ جدید احداث کنین. بازی به شکل خیلی خوبی پیچیده و گسترده س.

واسه علاقه مندان به بازیای ویدیویی Game Dev Tycoon حکم خداحافظی چند روزه با دنیای واقعی رو داره. همون لحظه که بازی رو نصب می کنین و پایش می شینین، دیگه تنها چیزی که مهمه ساخت بازیای خوب میشه. بازی هر چند بی شباهت به Game Dev Story نیس ولی دست کم روی موبایل حرفای زیادی واسه گفتن داره.

در طول این سی و پنج سال تکنولوژیای جدیدی آزاد می شه که باید از اونا در ساخت بازی استفاده کنین، سازنده خوب تونسته تازگی عنوانش رو تا لحظه آخر حفظ کنه.

بعد از اینکه یکی از بازیایی که ساختم به موفقیت رسید، عزممو جزم کردم بعد از پیشرفت یه بازی دیگه ادامه همون عنوان رو بسازم تا باز سود کنم اما اشتباه فکر می کردم. یکی از منتقدین که نمره پایینی به بازی داد گفت: «مگه تازگیا همین بازی رو انجام نداده بودیم؟»

Game Dev Tycoon

  • Game Dev Tycoon
  • قیمت: ۴٫۹۹ دلار
  • سازنده: Greenheart Games
  • سیستم عامل: iOS و اندروید
  • حجم: ۱۷۲٫۹ / ۸۳ مگابایت

دانلود

در بخش اپلیکیشنای سایت ما بخونین:

معرفی بازی SHAPES؛ حلقه هایی که شکل گرفتن

در بازی موبایل Westworld کنترل پارک خود رو بردوش داشته باشین