به مناسبت روز زمین؛ آشنایی با مهمترین ابزارهایی که مراقب حال سیاره ما هستند

هرچند امروز بیشتر از گذشته در حال آسیب رسوندن به سیاره محل زندگی خود هستیم، اما در عین حال به لطف پیشرفتای تکنولوژیک بیشتر از هر زمان دیگری از حال و روز اون خبر داریم.

چه بخواین در مورد گسترش مراکز تولید انرژیای تجدید پذیر بدونین و چه بخواین الگوی از بین رفتن پوشش گیاهی سطح زمین به وسیله آدما رو ببینین، یا این که به صورت زنده از جریانات آب و هوایی سطح سیاره باخبر شید، به لطف تعدادی از وسایل جدید این امکان واسه شما جفت و جوره.

نگرانیا در مورد حال زمین و وضعیت محیط زیستی اون در سالای آینده محققان رو در سرتاسر دنیا بر اون داشته تا با پیشرفت وسایل نظارتی و تحلیلی زیاد و جور واجور امکان انجام بررسیای سریع و جمع آوری اطلاعات آماری دراز مدت رو جفت و جور کردن. بعضی از وسایل مورد بحث به طور کاملً آکادمیک و تخصصی هستن، اما تعداد خیلی از اونا واسه افراد عادی هم توانایی فهم و استفاده دارن. در این مطلب می خوایم نگاهی به چند مورد از این وسیله ها و کاربرده های اونا داشته باشیم.

NASA Worldview

کشف کهشانا و ستارگان تنها وظیفه ای نیس که آژانس فضایی آمریکا «ناسا» رو دوش داره، بلکه این سازمان هر ساله هزینه و نیروی انسانی زیادی رو صرف بررسی سیاره محل سکونت خودمون و جمع آوری اطلاعات در مورد وضعیت اون می کنه.

سرویس «NASA Worldview» یکی از وسایل این آژانس فضایی واسه رسیدن به این هدفه. وظیفه اصلی وسیله مورد بحث ثبت یه تصویر کامل از وضعیت کره زمین در هر روزه. این تصویر از به هم وصل کردن تصاویر بسیار باکیفیت ثبت شده به صورت همزمان از چندین ماهواره به دست میاد.

به کمک اینجور تصویری میشه به صورت روزانه پدیده های مهم آب و هوایی از جمله طوفانا، تورنادوها و گردبادها رو تشخیص و ردیابی کرد. ضمن این که دیگه پدیده ها مثل فعالیتای آتشفشانی، آتیش سوزیای بزرگ، فرسایش خاک و حرکات صفحات یخی هم از این روش قابل مشاهده و بررسی هستن.

به لطف تصاویر به دست اومده به وسیله این وسیله سامانه های تشخیصی و اخطار دهنده زیادی شرایط جور واجور در سطح زمین رو پایش می کنن. به گفته ناسا تعداد این وسیله ها به حدود ۱۰۰ مورد می رسه و از جمله اونا میشه به سامانه اخطار آتیش سوزیای جنگلی، مسیریاب سیلا و سامانه های امتحان کیفیت هوا اشاره کرد.

ً علاقه مندان می تونن تصاویر به ثبت رسیده از کره زمین از سال ۲۰۰۰ تا کنون رو به صورت روزانه از سامانه نامبرده و به شکل فرمتای عادی تصویر دانلود کنن.

NOAA View

به لطف سامانه آنلاین «مرکز ملی نظارت بر اقیانوسا و اتمسفر» آمریکا (به طور خلاصه NOAA) محققین می تونن هر زمان که نیاز داشته باشن از وضعیت پخش دمایی آب دریاها و اقیانوسای دنیا و بقیه شاخصای مربوط به تغییرات آب و هوایی باخبر شده و حتی اقدام به جمع آوری داده های آماری فصلی و سالیانه جهت انجام تحقیقات خود کنن.

اینم بگیم که به کمک پیشرفته ترین ماهواره های هواشناسی دنیا که در اختیار NOAA قرار داره می تونی به صورت روزانه به تصاویر از راه دور و بسیار با کیفیت از زمین دسترسی داشته و حتی روی اونا زوم کنین.

Surging Seas

مرکز «Climate Central» یه موسسه علمی غیر انتفاعی و غیر دولتیه که فعالیتای تحقیقاتی زیادی رو در مورد محیط زیست ما و به خصوص تغییرات آب و هوایی به انجام میرسونه.

سامانه رسد سطح آب دریاها و اقیانوسای این مرکز موسوم به «Surging Seas» یکی از پیشرفته ترین و دقیق ترین وسیله ها در میان نمونه های مشابهه. این سامانه به شما اجازه میده تا در لحظه از وضعیت فعلی و هم اینکه گذشته تغییرات سطح آب دریاها در سواحل سرتاسر دنیا باخبر شید.

از اطلاعات ارائه شده به وسیله این وسیله میشه در انجام تحقیقات جور واجور در مورد تغییرات شرایط آب و هوایی نواحی جور واجور و هم اینکه برنامه ریزیای کلان شهری و حتی انتخاب محل مناسب واسه خرید یه خونه ساحلی استفاده کرد.

اطلاعاتی که Surging Seas بهتون میده فقط واسه گذشته و زمان حال نمی شه، بلکه سامانه مورد بحث میتونه تغییرات سطح آبا و وضعیت سواحل در صورت افزایش ۲ یا ۴ درجه ای دمای کلی زمین رو در آینده هم به شما نشون بده.

EarthTime

«ساعت زمین» یا (EarthTime) جدیدترین سامانه مراقبتی واسه سیاره ماست که اتفاقاً فعالیت خود رو به طور رسمی از همین امروز و همزمان با روز زمین شروع کرده. این سامانه به وسیله مراجع علمی خیلی از جمله «مجمع جهانی اقتصاد» (WEF) و دانشگاه «گارنگی ملون» آمریکا پشتیبانی می شه و هدف اون ارائه اطلاعاتی کامل اما قابل فهم واسه همه مردم دنیا در مورد گذشته تغییرات آب و هوایی و اثرات اون درزمان چند دهه گذشته س.

پایگاه داده این سایت به وسیله اطلاعات جمع آوری شده به وسیله ماهواره های جور واجور امتحان از راه دور در بین سالای ۱۹۸۴ تا ۲۰۱۶ جفت و جور شده و ویژگی جذاب اون اینه که هر فردی می تونه خود به صورت جداگونه تجربه های شخصی از اثرات زیست محیطی و حتی فرهنگی و سیاسی تغییرات آب هوایی در ناحیه محل زندگی خود رو در این سرویس با بقیه به اشتراک بزاره.

یکی از مدیران سرویس EarthTime در مورد کاربرده های اون میگه: «از بچه های دبستانی گرفته تا سیاست گذاران کلان دولتی می تونن از اطلاعات ارائه شده در این سرویس استفاده کنن. ما سامانه ای به درستیً تعاملی رو راه اندازی کردیم و تلاش شده تا حد امکان اطلاعات به صورت تصویری و گرافیکی در اختیار کاربران قرار گیرد.»

به کمک این وسیله شما میتونین تغییرات کلی سیاره زمین رو ببینین و به طور حتم هستن کسائی که این اطلاعات به اونا کمک می کنه تا به کمک بقیه دست به اقدامی جدی واسه تغییر روند خطرناک فعلی بزنن.

جالبه بدونین که EarthTime اطلاعات اولیه لازم خود رو از منابع زیاد از جمله ابزارهایی که قبلا به اونا گفته شد جمع آوری می کنه.

ClimateWatch

تا حالا شده بخواین بدونین که یه کشور تو یه بازه وقتی چقدر گازهای گلخانه ای رو تولید و روونه جو کرده؟ در سامانه ClimateWatch شما می تونین به جواب اینجور سوالی برسین. ضمن این که اطلاعات دیگری مثل اندازه سرانه آلودگی و همچین تعهد کشورها به کاهش تولید گاز دی اکسید کربن هم در سایت نامبرده قابل ردیابیه.

در این سرویس می تونین کارکرد هر کشور در مورد مقابله با تغییرات آب و هوایی و هم اینکه اندازه تعهد اون به معاهده آب و هوایی پاریس رو در بازه های وقتی جور واجور ببینین. طراحان امیدوارن در دسترس قرار گرفتن اینجور اطلاعاتی به مردم کشورها کمک کنن تا مطالبه ای موثرتر رو از دولتمردان خود در مورد نجات زمین از آینده ای ترسناک داشته باشن.