تیم کوک تایید کرد؛ آیفون دیگر نقش سابق را در درآمدهای اپل ندارد

در سال گذشته اپل ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد داشت و اونطور که تیم کوک مدیرعامل این شرکت در مصاحبه اش با نشریه CNBC اعلام کرد، فروش محصول پرچمدار اون یعنی آیفون نقشی در این درآمد نداشت.

کوک در ادامه گفت که در سه ماهه گذشته به غیر از آیفون فروش همه اجناس اپل ۱۹ درصد رشد داشته.

بخش سرویسای اپل شامل اپ استور، آیتونز، اپل پی، اپل موزیک و آی کلاود هم رشد سریع و بسیار خوبی نسبت به فصل قبل داشته. در سال ۲۰۱۷ میلادی تیم کوک اعلام کرد که اپل می خواد فروش خدمات خود رو تا آخر سال ۲۰۲۰ دوبرابر کنه و اون در مصاحبه گذشته دوباره بر این موضوع تاکید کرد.

این رشد در کنار موفقیت اجناس پوشیدنی اپل و هم اینکه ورود این شرکت به بخشای سلامت و بهداشت رو میشه نشونه ای از راه آینده این غول تکنولوژی دونست.

در ادامه نگاهی داریم به خلاصه مهم ترین بخشای صحبت کوک در مورد اپل، روابط تجاری چین و آمریکا، منتقدانش در وال استریت، نزاع ادامه دار اون با کوالکام و موفقیت اپل واچ و ایرپادها.

اپل در سال ۲۰۱۹

کوک این نوید رو داد که در سال ۲۰۱۹ چند محصول جدید رو به بخش سرویسای خود اضافه میکنه.

امسال ما سرویسای جدیدی رو معرفی می کنیم. چیزای زیادی در راهند. باور دارم که به مرور همه برنامه ها رنگ واقعیت به خود می گیرن. اپل سالهاست که روی این سرویسهای جدید (خصوصا در مورد سلامت) کار میکنه.

کوک میگه اگه آینده رو متصور شید و بعد نگاهی به گذشته بندازین ممکنه این سوال رو از خود سوال کنین که بزرگ ترین خدمت اپل به آدمی چی بوده؟ و جواب شک نداشته باشین بهداشته.

چین و آمریکا

تیم کوک بارها در صحبت هاش بر چشم انداز مثبت خود در مورد روابط تجاری چین و آمریکا تاکید کرد. اون ضعفای اقتصادی تجارت در چین رو موقتی دونست و گفت که به صلاح هر دو کشوره که به توافق برسن.

کوک در این باره گفت:

این یه توافق تجاری پیچیده س و باید بروزرسانی شه اما همونطور که قبلا گفتم بسیار در مورد تشکیل توافق خوشبینم.

منتقدان در وال استریت

تیم کوک هم اینکه گفت که اکوسیستم رو به رشد دستگاه ها و خدمات اپل شاید از طرف منتقدان در وال استریت کم ارزش جلوه داده می شن.

شاید بد نباشه اشاره کنیم که در دوازده ماه گذشته همزمان با منتشر کردن گزارشاتی به وسیله وال استریت مبنی بر ایجاد معطلی در تولید آیفونای جدید ارزش سهام این شرکت افتی ۱۴ درصدی رو تجربه کرد. نشریه CNBC روز دوشنبه همین هفته اعلام کرد که سهام اپل از سال ۲۰۰۵ میلادی از نظر تحلیل کنندگان ناخوشایندترینشان بوده.

کوک در این باره گفت:

من این انتقادات رو بارها شنیدم. در سال ۲۰۰۱، سال ۲۰۰۵، ۷، ۸، ۱۰، ۱۲ و ۱۲. در واقع همون حرفا رو می تونین بارها از دهن همون افراد بشنوین.

اپل در مقابل کوالکام

کوک با صحبت هاش علیه کوالکام شانس هرگونه توافق میون این شرکتا رو در دعویای حقوقی شون به کمترین اندازه برسونه.

مشکلی که با کوالکام داریم اینه که اونا یه سیاست خاص رو دنبال میکنن و براساسش اگه لایسنسی خریداری نشه چیپی هم به مشتریانشان نمی فروشند. این به نظر ما غیرقانونیه.

و نکته دیگه اینکه اونا باید پتنت هاشون رو به با قیمتی مناسب و مساوی و بدون بی عدالتی به شرکتا بفروشن که این کار رو هم نمی کنن.

موفقیت در بازار پوشیدنیا

درآمدهای اپل در بازار پوشیدنیا به خصوص اپل واچ و ایرپادها در سه ماه آخر امسال از اندازه فروش آیپادهای اون وقتی که این اجناس تازه ترن شده بودن بیشتر شده.

اگه بخواین درک بهتری از این موضوع داشته باشین درآمدهای اپل از محل فروش پوشیدنیا ۵۰ درصد بیشتر از فروش اپل در زمان بالاترین درجه ایرپادها بوده.

اپل واچ و ایرپادها به ترتیب بین ۴ تا ۶ برابر فروش بیشتری رو نسبت به آیپادهای اپل در زمان بالاترین درجه داشتن. و این آمارها از اون جهت اهمیت دارن که آیپادها نقطه عطفی واسه اپل بودن.