خرید ارشد : خلاقیت گروهی :

مشارکت همه جانبه، و مخصوصا فکری کارکنان سازمان جهت تحقق اهداف اون سازمان ضرورتی اساسیه، اگر افراد خلاق و صاحب اندیشه تعالی سازمان با تفکر و خلاقیت مشارکتی سازمان رو کمک بدن، شکل های جور واجور مسائل سازمانی راحت­تر و سریع تر حل می شه. تفکر و خلاقیت مشارکتی، موجب هم افزائی تفکر وخلاقیت تک­تک افراد سازمان می شه. لازمه پیشرفت این تفکر فرهنگ سازی، اصلاح فرهنگ سازمانی، و مدیریت فرهنگ خلاقیت و نوآوری در سازمانه. مشکلاتی مثل از دست دادن انگیزه و نبود اعتماد به کار گروهی، نبود توجه به نظرات کارکنان، نقد ناپذیری، محافظه­کاری و مدیریت مستبدانه، از مهمترین مشکلات تفکر و خلاقیت مشارکتی حساب می شه.

خلاقیت

مهندسی دوباره فرهنگ سازمانی، آموزش و فرهنگ سازی، مهندسی دوباره نظامای مدیریتی از جمله نظام پیشنهادات، تقویت کار گروهی و تقدیر از کارکنان خلاق، از جمله مهمترین راهکارهای پیشرفت فرهنگ خلاقیت مشارکتی در سازمانه.(آقایی، ۱۳۸۰).

 

ایده پردازی گروهی

 

 

بهترین راه حل واسه داشتن ایده خوب اون هستش که ایده های زیادی داشته باشیم . پس ایده پردازی گروهی یعنی جمع آوری تعداد زیادی ایده از افراد گروه ، در یه وقتی کوتاه . این روش براساس عادات تفکر خلاق تکی پایه ریزی شده که شبکه ای از تفکر رو بوجود میاره و مزیت دیگه اون نبود اراده کردن سریع در مورد صحت ایده ها هستش و بیشتر تأکید بر کمیت ایده ها داره در این روش افراد علاوه بر پرورش ایده خودشون ، بقیه رو هم در بهبود ایده شون کمک میدن و یا ایده ها رو واسه رسیدن به ایده ای بهتر ترکیب می کنن( آسبورن[۱]، ۱۹۸۹ ).

اراده کردن

۲-۳-۸- کارای لازم واسه ایجاد خلاقیت و نوآوری گروهی

 

انتخاب افراد خلاق ( طبق ویژگیایی که افراد خلاق مطرح شد میشه اونا رو انتخاب کرد )، تشویق و هم افزایی ، خلاق گروهی : هم افزایی یا سینرژی یعنی کمک به ساخته شدن ایده های بقیه و یا بارور کردن اونا هستش. خیلی از ایده ها اگه به ذهن دیگری منتقل و کاشته شه، بهتر از ذهنی که در اون جوونه زده رشد و نمو می کنه.

ایده

آموزش تیم : پیشرفت یه سازمان نوآور با فرهنگ خلاقیت تیمی لازمه وجود نیروی انسانی آزموده س، و این آموزشا باید در مورد فنون و مهارتهای تفکر مثل تجزیه وتحلیل، قدرت تصور، ارزشیابی، چگونگی کارکرد ذهن، باشه( امیرحسینی، ۱۳۸۴: ۱۲).

اطلاع رسانی در زمینه های نوآوری: دادن فرصتایی به کارکنان تا در مورد اهمیت ایده های جدید واسه بهبود اجناس، فرآیندا و کاهش هزینه ها صحبت کنن. هم اینکه باید ملاک انتخاب ایده ها مشخص شه، و از افراد خلاق و گروه های خلاق به طور درست تجلیل به عمل آید.

[۱] -Asburn