دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیر عوامل محیط فیزیکی و اجتماعی محلّه بر روی سلامت اجتماعی ساکنین (مقایسه بین محلّات قدیم و جدید شهر یزد)

تکه ای از متن پایان نامه :

می باشد که مردم در پیاده­روی­های آن قسمت شهر، احساس امنیت نمی­کنند. درحالی‌که پیاده­روی­ها و پیاده­ها، از ایمنی آن به‌صورت غیر منفعل سود نمی­برند و قربانی­های درمانده از خطر نیستند. پیاده‌روی­ها به همراه کاربری­های اطراف و بهره گیری­کنندگانشان به‌طور فعال در دوام تمدن شهرها و مقابله با وحشی­گری تأثیر دارند. پس درواقع کارکرد اصلی خیابان­های شهر و پیاده­روی­هایشان، حفظ امنیت شهر می باشد (كرمونا، 1390: 242).

 

 

انواع فعالیت­ها و رفتارهایی که در یک محیط (غذا خوردن، معاشرت، خانواده، رویدادهای سیاسی) یا ترکیب و سازمان ساکنین، رخ می‌دهد، توصیف گردد. این رویکرد، محیط­هایی را که منعکس­کننده­ی ارتباطات بین ویژگی‌های ساختار فیزیکی و اجتماعی مکان­ها می باشد را توصیف می‌کند. جنبه­های اجتماعی یک مکان به‌عنوان ترکیبی از معانی کاربردی، انگیزشی و ارزشی که توسط محیط فیزیکی به ساکنان فعلی یا آینده­ی یک مکان منتقل‌شده‌اند، تعریف‌شده می باشد (شوماکر و تیلور، 1983: 13).

1-1-1-1- تفاوت بین مکان و فضا

مکان­ها فقط به‌عنوان نیروهای شکل­دهی رفتار، دیده نمی­شوند؛ بلکه به‌عنوان مواد و محصول نمادین کنش بشر که دارای ویژگی‌های فضایی، موقعیتی[1] و معنایی می باشد، مشاهده می­گردد. مکان­ها می‌توانند به لحاظ نزدیکی و مفهومی بر مردم تأثیر بگذارند؛ بالعکس، تجربه­های مردم می‌تواند تأثیر مهمی را در شکل دادن به آن مکان ایفا کند (توآن، 2001: 67). توآن[2] (2001) استدلال می‌کند که یک مکان توسط معانی که معمولاً مردم به آن داده­اند شناخته‌شده و مشخص‌شده می باشد؛ پس، خلق یک مکان بایستی فراتر از موقعیت جغرافیایی و ویژگی­های فیزیکی آن، شامل تجربه­ی واقعی مردم و معنای محیط فیزیکی خاص آن، گسترش یابد. معانی و تجربیات همان چیزی می باشد که یک فضا را تبدیل به یک مکان می­کند؛ “­چه به‌عنوان فضای نامشخص شروع می­کنیم و تبدیل یک مکان به‌جایی که ما آن را می­شناسیم و آن را باارزش تلقی می­کنیم” (توآن، 2001: 71).

1-1-1-2- روابط مردم در مکان

مانزو[3] (2005) استدلال می‌کند کسانی که روابط مثبت و عاطفی قوی با اقامتگاه خود ندارند نیز فاقد مکان[4] می‌باشند. روابط در مکان­ها می‌تواند مسیری باشد که از طریق آن مردم به‌صورت آگاهانه جهان‌بینی خود را اظهار و هویت در حال تکامل خود را کشف می­کنند. روابط مردم در مکان توسط مهمی را در برقراری[1] Locational

[2] Tuan

[3] Manzo

[4] placeless

دسته بندی : پایان نامه حقوق