دانلود پایان نامه با موضوع مقابله با استرس و استرس اکسیداتیو


Widget not in any sidebars

تااورین یک βآمینو اسید با خاصیت آنتی اکسیدان می باشد (212و191و135)، تخلیه تااورین به عنوان یک عامل مهم درایجاد گلیکوسیتوتو کسیتی و استرس اکسیداتیو در بافتهای مختلف اعصاب محیطی پیشنهاد شده است (150و131)، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده جایگزین کردن تااورین سبب بهبود کمبود جریان خون عصبی و سرعت جریان عصبی(131) و مقابله با استرس اکسید اتیو می شود(149).
آنزیم های دفاعی آنتی اکسیدانی
ملکول های آنتی اکسیدان دو طرفه ، آنریم های دفاعی آنتی اکسیدان نظیر SOD با ایزوفرم های مختلف ، کاتالاز و GSHپر اکسیداز نقش مهمی در رفع اثرات مضر رادیکال های آزاد در سلول ها، بافت ها و مایعات خارج سلولی دارند(183).تخریب آنها در دیابت و نوروپاتی دیابتی و ارتباط این موضوع با افزایش استرس اکسیداتیو به طور مفصل بررسی شده است(209و116و148).
میزان پایداری و گنجایش آنتی اکسیدان در طول دیابت مزمن به طور چشمگیری بر روی نتیجه ی پیچیدگی های بلند مدت ایجاد شده توسط استرس اکسیداتیو اثر می گذارد(178).
کودزو
معرفی کودزو
کودزو متعلق به خانواده فابسه آ است زیر خانواده پاپیلو نئودیا از تیره فاسولیا زیر تیره گلی سینا و
جنس پورریا می باشد.17 گونه از آن بوسیله (Vander Maesen, 1985)از جنس پورریا کشف شده .هر چند تاکسونومی کودزو هنوز ناشناخته است وبا چندین واژه هم معنی است و چندین گونه مختلف آن کشف شده است
سه گونه مشهور وجود دارد که شامل
پورریا مونتانا شامل
P. montana var. lobata (Willd.)
Maesen& SM Almeida,
P. montana var. montana (Loureiro) Maesen,
and P. montana var. chinensis (Bentham) Maesen & SM Almeida
(equivalent to P. thomsonii Benth (Vander Maesen, 1985)
آنها شرح دادن که مشخصات ریخت شناسی این سه گونه خیلی شبیه به هم است اما اندازه گل و میوه آن می تواند انها را از هم قابل تمایز کند. هرچند برخی نظریه ها اشاره به سه گونه و برخی اشاره به2 یا 3 گونه می کنند میسن و آلمیدا نام رسمی کود زو را در اتحادیه ی بین المللی به ثبت رساندن. اخیرا با انالیز توالی DNAبه این نتیجه رسیدن که رشد بیشتر کود زو در امریکاست که مربوط به گونه lobata است که از نظر ژنتیکی به چین بر می گردد. هرچند تمایز ژنتیکی بالای بین P. lobata, P. thomsonii and P. Montana دیده می شود .اروپایها و استرالیا ی ها گونه لوباتا را از طریق سازمانهای مربوطه گزارش کردن . به علت وجود گونه های مشابهی که در میان گونه های گیاهی واقعی در مناطق مختلف یا برای کشورهای که نیاز به تثبیت و روش های تهیه دارو ها را دارند . در این مقاله کودرو به دو گونه اشاره کرده که معمولا برای تمرین و درمان طب سنتی از آن استفاده می شود .(10)
گیاه شناسی کودزو
کودزو یک گیاه بالارونده و دائمی و حالت نیمه چوبی با ساقه های قهوه ای و کرک داراست . شکل ریشه آن گوشت الود با لوله های به طول 2 متر و قطری حدود 18-45 سانتی متر و تا حدود 1 تا 5 متر می تواند در عمق نفوز کند(16) . برگهای آن در طول ساقه به طور متناوب مرتب شده با سه کاسبرگ (38). گلهای آن شبیه نخود صورتی مایل به ارغوانی با رنگ زرد در وسط است. آنها بوی معطری دارند به شیرینی انگور و خوشه ها شبیه به انگور اویزان می شوند. در ابتدای ساقه ومیوه های انها قهوه ای مسطح دانه های پر مو که محتوی 3 تا 10 هسته محتوی دانه های قهو ای مایل به قرمز بیضی شکل هستند و دانه های آن کمی مسطح است. (43)
تاریخچه استفاده سنتی از گیاه کود زو
ریشه این گیاه ازجمله گیاهان طبی است که اولین بار در تاریخ چین به ثبت رسیده است .(47) این گیاه به نام ژگن و یگن یا ریشه کودزو به ثبت رسیده است . (51)چینی هادر قدیم از کودزو در شعر های قدیمیشان نام بردن .در تاریخ در حدود 1000-500 سال پیش از میلاد . اولین سند ریشه کدزو به عنوان یک گیاه دارویی در یکی از معابد خدایان چینی در زمان سلسله هان که برای درمان بهبود تب اسهال و اسفراغ استفاده می شد کشف شد .(52) بیش از 200 سال بعد از میلاد بودکه از عصاره تهیه شده ریشه کدزو برای درمان سفتی و خشکی گردن .ضد عرق در ناسازگاری با هوای آلوده ا ستفاده می شود . در 600سال پس از میلاد این بعنوان یک ضد الکل برای کسانی که مشکلات مصرف الکل را داشتن توصیه شده بود .(54) طبیعت کودزو سرد و مزه ای شیرین دارد و مورد مصرف آن در شادابی کبد ،قطع اسهال ، تقویت تولید مایعات بدن است.(55) بر اساس فارماکوپه جمهوری خلق چین گیاه خشک شده Puerariae Radix ضدتب ،اسهال خونی حاد،تشنگی ،دیابت،پرفشاری خونی ،با دستور دوز مصرفی 15-10 گرم تشخیص داده شد .(56) در زمان دوران جومونگ (400تا 1000 سال قبل از میلاد کودزو از ژاپن به چین معرفی شدو به عنوان فنس ،سبد، چمدان بزرگ ، تور ماهیگیری ،و لباس استفاده می شد .(57،58و59) اخیرا در ژاپن از ریشه کودزو برای درمان انواع مختلفی از بیماری ها از جمله بیماریهای درد ناک ، اختلالات پریودی استفاده می شود .(60و69)
گل کودزو
گل کودزو اولین باربرای درمان مسمومیت الکلی و سوء مصرف الکل و اسهال خونی استفاده شد .(94و96) ،گل گیاه پورریا معمولا اشاره به گلهای به دست آمده از پورریا لوباتا دارد اما آن ممکن است گاهی اوقات از زیر مجموعه ای پورریا تامسو نیا نیز باشد .(99و100) انالیز شیمیایی این دو گونه از گلهای کودزونشان داد که محتوی مقدار زیادی ساپونین و ایزو فلاونین است مجموع ساپونین بدست امده از پورریا لوباتا خیلی شبیه به پورریا تامسونیا است . در حالیکه مقدار ایزو فلاون بدست آمده از پورریا تامسونیا متفاوت بود(102و105) . ایزو فلاون های عمده در گلهای پورریا تامسونیا تکتو ریئین و تکتو ریجی می باشد(105) ، در صورتی که گلهای پورریا لوباتا دارای کاکالیدی می باشد(106) . مطالعات اخیر نشان داده است که متانول یا آب استخراج شده از گلهای کود زو حاوی اثرات پایین آورنده قندخون ،چربی و به عنوان یک آنتی اکسیدان محافظ سلو لهای کبد ضد جنون ، تاثیرات استروژنی و ضد سرطان می باشد .(107)
پوررین
پوررین یکی از اصلی ترین اجزاء ترکیب ریشه کودزو است(108) . در خصوص کاربرد کلینیکی آن به سه شکل عمده وجود دارد .1- تزریقی،2-کپسول و3- قرص .در چین.تزریق آن برای درمان بیماریهای قلبی عروقی آنژین صدری انفاراکتوس ،انسداد عروق کلیه و کری ناگهانی ، بیماریهای مغزی اماس ماهیچه قلب و دیابت ، به طور گسترده ای استفاده شده است (109) . همچنین پوررین در درمانهای مکمل با دیگر علوم پزشکی استفاده می شود . و دوز پیشنهادی 400تا 600 میلی گرم به مدت 10 تا 15 روز است هر کپسول پیوررین حاوی 80 میلی گرم است که هر 2 کپسول برای سه وعده در روز پیشنهاد می شود قرص های پوررین در دسترس تر هستند به علت اینکه کمتر در آب حل می شوند.(108)