دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیر عوامل محیط فیزیکی و اجتماعی محلّه بر روی سلامت اجتماعی ساکنین (مقایسه بین محلّات قدیم و جدید شهر یزد)

تکه ای از متن پایان نامه :

 

1-1-1- چارچوب نظری

در بخش مبانی نظری از نظریه‌ها نظریه­پردازان در حوزه­ی شهری و سلامت برای تبیین نظری فرضیات پژوهش بهره گیری شده می باشد که به‌اختصار در این بخش به آن­ها می­پردازیم.

آغاز با این سؤال شروع کردیم که چه فرقی بین شیوه­ی قدیم و جدید زندگی بشر‌ها هست؟ که با بهره گیری از نظریه­ی تونیس در مورد گمین­شافت (اجتماع) و گزل­شافت (جامعه) و وجود تفاوت بین نظم اجتماعی قدیم و جدید به این سؤال پاسخ داده گردید. در این پژوهش خواستار فهم تفاوت سلامت اجتماعی در دو محله­ی لب­خندق که نمونه­ای از یک نظام اجتماعی سنتی می باشد و محله­ی مهرآوران که نمونه­ای از یک محله یا نظام اجتماعی شکل‌گرفته‌ی جدید می­باشد، هستیم. فردیناند تونیس مشخصه­ی گمین‌شافت را روابط نزدیکِ میان فردی و احساسات دوسویه­ی پیونددهنده و وجود کنترل اجتماعی قوی اما غیررسمی که از طریق سنت ازجمله سنت دینی، خانواده و دوستان اقدام می‌کند تعریف کرده می باشد و در مقابل، مشخصه­ی گزل­شافت شکل بوروکراتیک‌تر و غیرشخصی­تر سازمان‌دهی و کنترل اجتماعیِ ناشی از قرارداد [اجتماعی] به پشتیبانی دولت می باشد.

در بخش بعدی چارچوب نظری به نظریات مربوط به متغیر دلبستگی مکانی پرداخته شده می باشد. نظریه­پردازانی مانند شومیکر و تیلور (1983) که به ارتباط­ی قوی و محکم میان افراد و مکان از طریق شبکه­های اجتماعی محلی و همچنین برخورد روزانه با محیط و همسایه‌ها و ایجاد احساسات عاطفی و باورهایی مربوط به خانه و محله، به وجود می­آید. مانزو و پرکینز (2006) که بر تأثیر حس قوی دلبستگی مکانی ساکنین بر روی منسجم‌تر شدن افراد، لذت بردن از کیفیت بالای زندگی و تجربه کردن احساس بالایی از امنیت حتی زمانی که محلشان در یک منطقه جنگی واقع‌شده باشد، تأکید کرده­اند؛ همچنین آن­ها همراه با شوماکر و تیلور (1983) و هلپنی (2006) تأکید بر افزایش رویکرد مشارکتی ساکنین زمانی که احزاب مختلف می‌توانند منافع مشترکی را در سلامت و رفاه محله­­شان پیدا کنند، توسط ایجاد احتمال دریافت عامل بازدارنده، کمک و یا اطلاع از همسایه‌ها و محدود کردن ارتباطات و پس کمک گرفتن از پلیس و سایر نهادها، افزایش می­دهد. بوزان امنیت اجتماعی را باعث گسترش فضای اجتماعی می­داند، چراکه با از بین رفتن موانعی که در خصوص پیامدهای امنیت­بخشی دولت مطرح می باشد، فضای جدیدی به روی اجتماعات گشوده شده و زمینه‌های جدیدی برای فعالیت­های گروه­های اجتماعی مهیا می­گردد. هویت­های مختلف به رسیمت شناخته می­گردد. حق حیات­، ارتقاء و بهینه‌سازی شرایط آنان روا می­گردد. ازاین‌رو، بستر  تفاوت­ها و تمایزات رشد نموده، دغدغه مجازات به دلیل ناهمگونی، پایان می­پذیرد و فضای اجتماعی برای ایفای تأثیر هویت‌های گوناگون باز می‌گردد. لوئیس و سالِم (1981)، اسکوگن (1986) و هانتر و بومر (1982) انسجام اجتماعی را مرتبط با ترس از جرم و جنایت و امنیت می­­دانند و در جوامعی که سطح بالایی از یکپارچگی اجتماعی هست، ساکنان با احتمال بیشتری، مردم و مناطق را می­شناسند که آن منجر به افزایش احساس امنیت و کاهش ترس از جرم و جنایت می­گردد.

به عقیده­ی پاکزاد (1386)، پیاده­مدار بودن فضا می‌تواند زندگی و سرزندگی را به مناطق مرکزی شهر آورده و مردم را تشویق به حضور داوطلبانه در شهر کند که این امر باعث ارتقای سطح اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی و نیز بهبود کیفیت زیست‌محیطی منطقه و یا شهر می‌گردد. در پیاده­راه‌ها، آزادی اقدام بشرِ پیاده برای توقف، مکث، تغییر جهت و تماس مستقیم با دیگران بسیار زیاد می باشد. ازاین‌رو شهروندان به‌تدریج به حضور در شهر و انجام فعالیت­های مدنی عادت کرده و زمان بیشتری را در فضاهای شهری می­گذرانند؛ همچنین ریچارد سنت (1977) معتقد می باشد که سرعت حرکت در شهر با کاستن از تماس شهروندان با بافت شهری ارتباط­ای مستقیم دارد. جان گهل در پژوهش خود به این نتیجه رسیده که پیاده­راه و نظام عملکردی­ای که حرکت پیاده را طرفداری می­کند، در توسعه شبکه­های اجتماعی و ارتقای سطح تعاملات اجتماعی مؤثر می باشد. اشپرای رگن (1960)، ادموند بيكن و لوييس مامفورد معتقدند که پیاده­راه و نظام عملکردی که حرکت پیاده را طرفداری می­کند، می­تواند در توسعه شبکه­های اجتماعی شکل‌گیری روابط اجتماعي هدفمند منجر گردند. در اين شرايط، ديگر ساكنان محله نسبت به همسايگان و يا اتفاقاتي كه در محيط زندگي یا محله‌شان می‌افتد، بی‌تفاوت نخواهند بود؛ چراکه نوعي احساس هويت و تعلق نسبت به محله دارند چيزي فراتر از يك مكان كه موجب مي­گردد اين موجوديت مادي صِرف باشد. در اين شرايط می باشد كه می‌توان گفت كه جسم يا كالبد محله از يك روح يا محتواي سالم برخوردار خواهد بود.

دسته بندی : پایان نامه حقوق