دوروف در حاشیه خلیج فارس ساکن می شود؛ راه اندازی دفتر تلگرام در دبی

پاول دورف که بسیاری اونو به نام مدافع حریم خصوصی روس می شناسن بعد از سه سال سرگردانی در دنیا و مهاجرت از کشوری به کشور دیگه آخرسر در دبی ساکن شد.

دورف ۳۳ ساله از سال ۲۰۱۴ که مجبور شد سهم باقیمونده اش در بزرگ ترین شبکه اجتماعی روسیه یعنی VK رو به یکی از میلیاردرهای نزدیک به کرملین بفروشه، زندگی اش با تکنولوژی آغشته شده.

پیام رسان رمزگذاری شده ایشون، تلگرام، که به باور خودش ضد هک ساخته شده حالا بالغ بر ۱۸۰ میلیون کاربر داره که ۴۰ میلیون نفر از اونا در کشورمون خودمون هستن و روزانه بیشتر از نیم میلیون نفر دیگه به این جمعیت اضافه می شه.

اون و داداش بزرگ ترش نیکولای که از برنامه نویسان و ریاضیدانان سرشناس هستش در حالی که از کشوری به کشور دیگه جا به جایی مکان می کردن تا طعمه جاسوسان و عاملین سازمانای مجری قانون مثل FBI (دوروف قبلا اعلام کرده بود یکی از نیروهای این سازمان قبلا در سانفرانسیسکو تلاش کرده یکی از برنامه نویسانش رو به طمع انداختن کنه) نشن اقدام به بهینه سازی نرم افزار پیام رسان خود می کردن. جالبه بدونین موقعیت سرورهای تلگرام درست مانند اسامی خیلی از کارکنان اون که به باور بسیاری دوستان میلیونر دوروف هستن نامعلومه.

هویت بعضی کارکنان تلگرام طبق دلایل امنیتی نامعلومه

آسانژ و اسنودن

دوروف که تولد و دوران کودکی اش در سنپترزبورگ روسیه گذشته در حالی که تی شرت مشکی رنگ و شلوار جین به تن داشت در مصاحبه اخیرش با خبرنگار بلومبرگ اعلام کرد که در سال جدید میلادی «خبر بسیار مهمی» رو اعلام می کنه. ایشون که سرزمین مادری اش رو با ثروت حدودی ۳۰۰ میلیون دلار (حاصل از فروش سهامش در VK و ۲۰۰۰ بیت کوین) ترک کرده بود تا الان خبرهای کمی رو در مورد زندگی و فعالیتای کاری اش به سمع و نظر هوادارنش رسونده که این کار هم دلایل موجهی داره.

واسه اونا که اطلاعات زیادی در مورد این شهروند روسی ندارن باید بگیم که دوروف رابطه نزدیکی با دو تن از مخالفان کلیدی دولت آمریکا یعنی جولیان آسانژ و ادوارد اسنودن داره. بنیانگذار ویکی لیکس قبلا تکنولوژی رمزگذاری تلگرام رو تایید کرد و از اونطرف خود دوروف هم در سال ۲۰۱۳ و بعد از حضور افشاگر سازمان امنیت ملی آمریکا در روسیه شغلی رو بهش پیشنهاد کرد. همین موضوع بنیانگذار تلگرام رو دست کم از ناحیه کشوری مثل آمریکا شدیدا تحت فشار قرار داد.

در کشورمون ایران هم همونطور که در بالا گفته شد طبق گزارش یه موسسه تحقیقاتی روس به نام Techrasa تلگرام بالغ بر چهل میلیون نفر کاربر داره. این پیام رسان متن باز که هم از راه تلفنای همراه و هم سیستمای دسکتاپی قابل استفاده س بالغ بر ۵۰۰ هزار کانال فارسی رو میزبانی می کنه.

تلگرام بالغ بر ۵۰۰ هزار کانال فارسی رو میزبانی می کنه

اگه کاربر اپلیکیشن مورد بحث هستین حتما میدونید که واسه ایجاد رابطه از راه اون احتیاجی به دونستن شماره تلفن افراد ندارین و فقط در اختیار داشتن نام کاربری فرد بسه. پس هزاران نفر از مردمی که از سیستم عاملای جورواجور استفاده می کنن می تونن که از راه اون گفتگوهای «امن» خود رو داشته باشن و طیف بزرگی از فایلا رو با همدیگه به اشتراک بذارن و در واقع به همین خاطره که تلگرام به ابزاری به درد بخور در دستان داعش تبدیل شد. دوروف در همین رابطه قبلا وعده داد که به زودی توانایی سرچ رو به تلگرام اضافه می کنه تا امکان غربال کردن محتوای افراطی در اون جفت و جور شه اما دیتای خصوصی کاربران همیشه جز خطوط قرمز حساب می شه.

تضمین نا تموم

نکته دیگری که دوروف در مورد تلگرام مردود دونسته سوددهی اون هستش. اون تلگرام رو یه جور حرکت خیریه می دونه که تازه از سال آینده به درآمدزایی می رسه اما سودی که از اون حرف می زنیم فقط به مقداری میشه که بودجه لازم واسه پیشرفت پلتفرم مورد بحث رو جفت و جور کنه.

از طرف دیگه برخلاف محصول قبلی اش یعنی VK که تا زمان فعالیتش در روسیه تحت فشارهای گسترده کرملین قرار داره تلگرام با هیچ قیمتی و تحت هیچ شرایطی به غیر فروخته نمیشه.

تلگرام با هیچ قیمتی و تحت هیچ شرایطی به غیر فروخته نمیشه

با وجود اینکه بنیانگذاران پیام رسانان حریف از جمله واتس اپ و اسکایپ هریک قیمتی داشتن و در آخر در ازای مبلغی فروخته شدن، دوروف بارها تاکید کرده که همه پیشنهادات خرید رو رد می کنه و به رقمای بالایی که حتی از طرف اسمای بزرگ سیلیکون ولی مطرح شده فکر نمیکنه.دوروف این پیشنهادات رو رد می کنه اما موسسات مالی و اعتباری مطرح ارزشی برابر با سه تا پنج میلیارد دلا رو واسه تلگرام در نظر گرفتن.

اون در تایید همین موضوع گفته:

حتی در ازای ۲۰ میلیارد دلار هم فروختنی نیس. این یه تضمین مادام العمره.

Alexander Vengranovich از تحلیل کنندگان بخش تکنولوژی در روسیه میگه:

در سال ۲۰۱۴ که فیسبوک واتس اپ رو خرید واسه هر کاربر این پیام رسان مبلغ ۴۰ دلار رو پرداخت کرد که این رقم رو میشه معیاری خوب واسه تخمین زدن ارزش واقعی تلگرام دونست. اما این مقایسه خیلی هم غلطه چون تلگرام روز به روز بیشتر به یه پلتفرم رسانه اجتماعی شباهت پیدا میکنه چراکه بازار پیام رسانا تقریبا اشباع شده.

بیت کوین و مالیات

تا اونجا که سرمایه گذاریای دورف نشون میده اون آدم اهل خطری نیس و به غیر از چند تصمیم هدف دار، کمتر علاقمند به خرید بوده.

اون قبلا گفته بود که حدودا چهار سال پیش هرکدوم از بیت کوین هاش رو ۷۵۰ دلار خرید و حالا سرمایه یک و نیم میلیون دلاری اش ۳۵ میلیون دلار ارزش داره. ایشون هم اینکه واسه دریافت حق شهروندی سرمایه گذاری خوبی رو هم در دو جزیره بخش دریای کارائیب به اسمای St. Kitts و Nevis انجام داد.

اون در صحبت هاش آینده بیت کوین رو مثبت آزمایش کرد و اونو «طلای دیجیتالی» خواند. ایشون که یکی از محبوب ترین پیام رسانای دنیا رو اداره می کنه اعلام کرد اتفاقای غیرمنتظره ای مثل «استفاده جامعه ارزهای دیجیتالی از تلگرام» شدیدا اونو به وجد می آورد.

دوروف خاطر نشون کرد که دبی رو واسه فعالیتای آینده اش انتخاب کرده چراکه در اون مجبور به پرداخت مالیات نیس و این نقشی کلیدی رو در تعهد اش به به فعالیت غیراقتصادی اجرا می کنه.

اون در این باره گفت:

این یه اصله. مردمون زیادی در کشورای غربی نمی دونن که مالیات چقدر گزینه های پیش روشون رو محدود می کنه. در بعضی کشورها حتی ممکنه مجبور باشین نصف درآمدتون رو به عنوان مالیات پرداخت کنین و این یعنی شما در واقع ۱۸۰ روز از سال رو واسه دولت کار می کنین. اما من فکر میکنم می تونم پولی که در میارم رو به راه های بهتری خرج اجتماع کنم.

اما زندگی در جامعه ای محافظه کار (هم از نظر اجتماعی و هم از نظر مذهبی) مانند امارات متحده عربی محدودیتایی رو هم واسه ایشون داره.

دوروف شخصیتی شدیدا تناقص آمیز داره؛ در جایی عکس نیمه برهنه خود رو واسه شرکت در  یه رقابت منتشر می کنه و در جایی دیگه حتی راضی نمی شه که یه عکس رسمی واسه استفاده در مصاحبه اش گرفته شه و در جایی دیگه هم خبرنگاران رو به دفتر کارش دعوت می کنه تا با اونا صحبت کنه.

مراقبت و نظارت

دوروف در سال ۱۹۸۴ میلادی در اتحادیه جماهیر شوروی به دنیا اومد و در ادامه وقتی دولت روسیه از ایشون درخواست کرد که اطلاعات کاربران شبکه اجتماعی اش یعنی VK رو در اختیارشون بذاره، با جربزه و جسارت تموم اونا رو به مسخره گرفت و  به اسطوره و قهرمون متولدین هزاره جدید در روسیه بدل گردید (دلیل این درخواست دولت روسیه استفاده مخالفان ولادیمیر پوتین از شبکه اجتماعی نامبرده واسه ترتیب دادن تجمعات و اعتراضات خیابانی بود).

اون در جواب به درخواست کا گ ب  تصویری از یه سگ رو در حساب توییترش منتشر کرد که زبونس رو بیرون آورده بود. اما دوروف که در زمان به قدرت رسیدن پوتین حتی در سن قانونی واسه رای دادن نبود از صحبتای سیاسی دوری می کنه و واسه نمونه حرفی از هک سیستم انتخاباتی آمریکا به میان نمی آورد. ایشون اعلام کرده که در مورد دخالت احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا هیچ نظری نداره اما این کار به دست هرکسی که اتفاق افتاده شک نداشته باشین احتیاجی به یه حامی دولتی نداشته.

خود من هم وقتی که ۱۲ سال داشتم می تونستم این کار رو انجام دهم.

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفتن:

چیزی که میشه مورد انتقاد قرار داد «قوانین احمقانه» ای هستن که قدرت جاسوسی دولت روسیه رو بالا می برن.

اما حتی در اینصورت هم دوروف دوست نداره نامی بالاتر از «مخالف» بر ایشون گذاشته شه.

در آخر بد نیس به نکته جالبی اشاره کنیم که دوروف بیشتر از اندازه دوست داره:

یکی از سری ترین دولتای دنیا یعنی کرملین نتنها از تلگرام استفاده میکنه بلکه در تعریف اون آشکارا لب به سخن می گشاید.

یه چند وقت پیش  Dmitry Peskov سخنگوی پوتین از راه تلگرام اعلام کرد:

تلگرام بسیار کاربردیه و ما از اون واسه اطلاع رسانی عمومی استفاده می کنیم اما نه اطلاع رسانی غیرعمومی چون دیگه هیچ جای اینترنت امن نیس.