نوامبر 28, 2020

مقاله درباره کارشناسی ارشد، سکوت سازمانی


Widget not in any sidebars

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  ارتباط بین جو سکوت سازمانی ادراک شده و توجه شغلی با در نظر داشتن میانجی¬گری رفتار سکوت درکارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان

تکه ای از متن پایان نامه :

 

ون­دین[1] و همکاران  این تعریف را از سکوت سازمانی ارائه داده­اند: خودداری عمدی کارکنان از اظهار عقاید و نظرات و اطلاعات مربوط به کار (Maria, 2011, p.223).

اگر چه سكوت سازماني بطور كلي به عدم ابراز ايده­ها، اطلاعات و نظرات كاركنان بطور عمدي اطلاق مي­گردد، اما با در نظر داشتن انگيزه­هايي كه در كارمند براي سكوت هست، ماهيت آن متفاوت خواهد بود. برخي اوقات رفتار سكوت مي­تواند به دليل تسليم بودن فرد نسبت به هر شرايطي، گاهي به دليل ترس و وجود رفتارهاي محافظه كارانه و برخي اوقات نيز به مقصود ايجاد فرصت براي ديگران و اظهار عقايد آن­ها باشد (Tulubas & Celep, 2012, p.1223). افرادي كه ايده­ها، نظرات و اطلاعات خود را نتوانند بيان كنند و سكوت پيشه كنند اغلب دچار استرس، اضطراب، نارضايتي و افسردگي شده و نهايتاً علاقه به كار و تعهد شغلي آن­ها كاهش مي­يابد و اين عوامل سبب ترك شغل آن­ها مي­گردد (Perlow & Repenning, 2012, p.201).

سنج[2] جو سکوت را این­گونه اظهار می­کند: سازمان­ها در حالتی مانند “شیوه تفکر سیلو مانند” فعالیت می­کنند که در آن افراد تمایل دارند تا معضلات را در حوزه وظیفه­ای خود حل کردن کنند و تعاملات موجود میان بخش­های مختلف را نادیده می­گیرند. پس افراد دوست دارند تا درمورد این موضوعات فقط در خلوت خود به بحث بپردازند. سنج ادامه می­دهد که زیرا بعضی از مدیران مدت­های مدیدی را در محیط­هایی سپری کرده­اند که ترس و تهدید و سکوت، هنجارهای غالب بوده­اند. پس نمی­توانند گزینه دیگری را غیر از این موارد تصور کنند. این فضای محدود برای صادق بودن نسبت به مسائل سازمانی منجربه ساکت ماندن، تقویت نارضایتی­های موجود و به وجودآمدن هنجارهای ایجاد سکوت برای افراد تازه وارد می­گردد (Dimitris & Vakola, 2013, p.9).

نوشته ای دیگر :
دانلود پایان نامه درموردمشارکت کارکنان، کارشناسی ارشد

 

[1] Vandyne

[2] Senge