روانشناسی با موضوع تاریخچه هوش هیجانی

  1. سال­های ۱۹۶۹-۱۹۰۰ دوره­ ای که در اون تحقیقات روان­شناختی مربوط به هوش و عاطفه جدا و جداگونه از همدیگه صورت می­گرفت.

مطالعه­ هوش: طی این دوره قلمرو روان آزمایی هوش پیشرفت یافت و فناوری پیچیده و پیشرفت آزمون­های هوش به وجود اومد.

مطالعه­ احساسات: در بخش­ احساسات، مباحث دور و بر مسأله تخم مرغ و مرغ بود که اول کدوم به وجود اومد، اول عکس العمل­های فیزیولوژیکی به وجود می­آیند بعد هیجان یا برعکس. در بخش­های دیگه داروین روی موضوع وراثت و تکامل و جواب­های هیجانی بحث می­کرد، اما طی این دوره، بیشتر عاطفه به عنوان موضوعی که تحت اثر عوامل فرهنگی قرار می­گیرد، مورد توجه بود.

 

مطالعه­های مربوط به هوش اجتماعی: در همون زمان که آزمایش هوش مطرح شد و فعالیت­های علمی در مورد هوش کلامی و استدلالی در جریان بود، تعدادی از روانشناسان جهت شناسایی هوش اجتماعی تلاش می­کردن. اما در کل می­توان گفت تلاش­های در این راه تا حد زیادی دل سرد کننده و مفاهیم هوش محدود به شناخت بود.

  1. سال­های ۱۹۸۹- ۱۹۷۰ دوره­ ای که طی اون روان­شناسا به بررسی چگونگی اثر احساسات و تفکر بر همدیگه می­پرداختن.

مطالعه­های اولیه در مورد هوش هیجانی طی این بیست سال صورت قبول کرد. در این دوره بخش­های شناخت و عاطفه بررسی شدن تا مشخص شه که احساسات و شناخت چیجوری روی همدیگه اثر دوطرفه دارن. باور بر این بود که افراد دپرس نسبت به بقیه ممکنه واقع بین تر و دقیق­تر باشن و نوسان­های خلقی ممکنه خلاقیت رو زیاد کنن، در این دوره بخش­ رابطه­های غیر کلامی پیشرفت یافت و اندازه­هایی واسه قیافه افراد، دادن. در بخش­ هوش مصنوعی بررسی­ها و آزمایش­ها در مورد این موضوع بود که رایانه­ها چیجوری می­تونن حالت­های عاطفی رو درک کنن.

خلاقیت

در نظریه جدید گاردنر در مورد هوش چندگانه، از یه جور هوش نام می­برد با عنوان هوش درون فردی که به توانایی دریافت و نماد پردازی احساسات اشاره داشت. کار آزمایش در مورد هوش اجتماعی به درک این موضوع منجر شد که هوش اجتماعی شامل مهارت ­های اجتماعی، مهارت هم­دلی، نگاه­های جامعه­پسند، اضطراب اجتماعی و عاطفی بودن می­باشه.

اضطراب

 

 

  1. سال­های ۱۹۹۳-۱۹۹۰ دوره­ ای که در اون، هوش هیجانی به عنوان یه موضوع مورد مطالعه و تحقیق مطرح گردید.

این دوره ۴ ساله که از اول دهه­ی ۱۹۹۰ شروع ­شد مایر و سالووی چند مقاله در مورد­ هوش عاطفی منتشر کردن. مقاله­ها زمینه­ مناسبی رو واسه مطرح شدن معنی هوش عاطفی جفت و جور کردن. در همین زمان نتیجه مطالعه­ای که شامل معرفی اولین اندازه آزمایش توانایی هوش عاطفی بود با همین نام منتشر شد. هم اینکه، در این دوره زیربناها و مفاهیم بنیادی هوش عاطفی مخصوصا در مورد­ علوم عصبی، پیشرفت پیدا کرد.

[۱]. multiple intelligences

[۲]. Forgas