روانشناسی عوامل مؤثر بر سازگاری اجتماعی

واسه به دست آوردن جزییات بیشتر و جستجو در بین هزاران پایان نامه

در موضوعات جور واجور و دانلود متن کامل اونا

با فرمت ورد به سایت  zusa.ir  مراجعه کنین

عوامل روانشناختی و فیزیولوژیکی فردی متعدّدی وجود دارن که ممکنه سازگاری اجتماعی رو تحت اثر بذاره. ویژگی­های ظاهری، مانند جذابیت­های فیزیکی و مهارت­های حرکتی از جمله متغیرهایی هستن که در پذیرش فرد از طرف همسالان نقش مهمّی دارن. همین طور، هوش، از جمله عوامل روان شناختیه که می ­تونه بر سازگاری اجتماعی افراد اثر گذار باشه. بعضی دیدگاه­ها هوش بالا رو موجب اختلاف می­دانند. هم اینکه دیدگاه­هایی هست که هوش متوسط رو عامل یازگاری مطلوب معرفی می­ کنن. ویژگی­های شخصیتی هم بر سازگاری افراد تأثیرگذار هستن. از جمله­ی این عوامل، اندازه تحملیه که فرد می ­تونه در برابر به تأخیر انداختن ارضای فوری نیازهایش از خود نشون بده. آدمایی که از سازگازی بالایی بهره مند هستن، می تونن درنگ­هایی رو که در راه برآورده شدن نیازهاشون بوجود می­آیدف تحمل می­ کنن (مکتبی، ۱۳۷۸).

۲-  عوامل خانوادگی

خونواده مهم­ترین نقش رو در اجتماعی شدن کودک بردوش داره، چون معنی ((خود)) که عامل مهمّی در رشد شخصیت و تعادل روانی کودک در سال­های اولین زندگی بوجود اومده و در اثر چگونگی­ی رفتار و عکس العمل اعضای خونواده در کودک ایجاد می­شه. روابط میان اعضای خونواده اگه براساس­ احترام و توجّه به استقلال و همدلی باشه در کودک میل به رابطه با بقیه افزایش می­یابد (احدی، ۱۳۷۵، به نقل از مکتبی، ۱۳۸۷). از سویی، وجود والدین بخش اساسی خانواده س. والدین با جفت و جور آوردن محیطی امن و سالم، رشد روانی مطلوب فرزندان رو ممکن می­کنن. در اینجور شرایطی، نبود حضور هر کدوم از والدین در محیط خونواده، می ­تونه آثار نامطلوبی بر رشد طبیعی فرزندان و سازگاری اون­ها بر جای گذارد (خدری و عسکری، ۱۳۹۰). همین طور، نوع روابط میان اعضای خونواده، روش­ی تربیتی والدین، اندازه­ خونواده و هم ترتیب تولد فرزندان از جمله عوامل مؤثر در سازگاری اجتماعی فرد به حساب می­روند (احدی، ۱۳۷۵، به نقل از مکتبی، ۱۳۸۷).

۳- عوامل اجتماعی

یکی از منابعی که به وقوع روند سازگاری کمک می­ کنه، پشتیبانی اجتماعیه. پشتیبانی اجتماعی شامل منابع اجتماعیه که افراد آماده­ی دریافت اون هستن ال روابطشون رو بهتر کنن (لورا، گراهام و نااُمی، ۲۰۰۷، به نقل از خوش عمل، اسدی، شیرعلی پور و کشاورز، ۱۳۸۹). واسه نمونه، پشتیبانی­های اجتماعی دریافتی از طرف گروه همسالان، به فرد چگونگی­ی تحمّل شکست رو که شاخص سازگاری مطلوبه می­آموزد تا از این روش بتونن با شناسایی افکار و هیجان­های بقیه، عکس العمل­های مناسبی از خود نشون بدن. هم اینکه گروه همسالان به عنوان یکی از عوامل اجتماعی تأثیرگذار بر سازگاری آدما مخصوصا نوجوانان، این امکان رو واسه اون­ها قراهم می­بیارن که چگونگی کنترل رفتار اجتماعی رو بیاموزند، مهارت­های مربوط به سن خود رو یاد بگیرن، احساس­های خود رو با هم در میان بذارن و خود رو واسه یه نیروی فعّال جامعه بودن آماده کنن. از دیگر عوامل اجتماعی تأثیرگذار بر سازگاری اجتماعی، محیط­های آموزشی هستن. از نقش­های مهم محیط­های آموزشی آماده سازی دانش آموزان به خاطر افزایش قدرت سازگاری و رویارویی با دنیای در حال تغییره. این وسط، رسانه­های گروهی هم نقش بسیار مهمّی در اجتماعی شدن افراد دارن. این وسیله ها با در اختیار گذاشتن الگوهای علمی متفاوت به مردم، با تبلیغ رفتارای و بیان دیدگاه­های جورواجور درباره­ی موضوع­های جور واجور، روش­ی زندگی افراد و چگونگی­ی سازگاری اون­ها رو به صورت مثبت یا منفی تحت اثر قرار می­ بدن (مکتبی، ۱۳۸۷).
دانش آموز

۴- عوامل مذهبی و اخلاقی

فردی که به اصول اخلاقی باور داره از یه سری روس­های سازگاری خاص خود برخورداره که از اون جمله می­توان به صبوری، مثب نگری، توکل به خواوند هنگام روبرو شدن شدن با مشکلات اشاره کرد. آدم اخلاقی نیازای خود رو به صورت متعادل برآورده کرده و از هرگونه زیاده روی و کوتاهی دوری می­ کنه (به نقل از مکتبی، ۱۳۸۷).

مشکلات

 

 

[۱]. Social support

[۲]. Laura

[۳]. Graham

[۴]. Naomi