سلامت و سبک زندگی

سلامتیسم salamatism

، رسانه ای الکترونیک در بخش بهداشت و سلامت عمومیه. سلامتیسم عقیده داره که آگاهی، پیش شرط سلامته؛ واسه اصلاح سبک زندگی و روی آوردن به زندگی سالم، اول باید مؤلفه های سلامت رو شناخت و دونست که زندگی سالم چه اجزایی داره.

سلامتیسم یه سایت منبع در بخش سلامته که هدفش آگاهی بخشی و اطلاع رسانی روزآمد و موثر، گسترش سبک زندگی سالم و افزایش توان خودمراقبتی مخاطبان از راه ارائه مشاوره های پزشکیه. سلامتیسم تازه ترین و کاربردی ترین اطلاعات در بخش های بارداری، سالمندان، کودکان، زنان، مردان، داروها، تغذیه، پوست و مو، زیبایی، طب سنتی، و … رو در اختیار همه مردم قرار می دهد.

سلامت

و زندگی سالم، پیش شرط افزایش امید به زندگی در هر کشوری حساب می شه. وقتی که مردم یه کشور با در اختیار داشتن اطلاعات کافی بتونن سلامت خود رو از نظر جسمی و روانی پیشرفت ببخشند، می تونن به افزایش سلامت عمومی و سلامت اجتماعی در جامعه دور و بر خود هم امیدوار باشن.

راه های رسیدن به سلامت، ساده و کوتاه هستن؛ از رعایت تغذیه سالم گرفته تا داشتن فعالیت بدنی مناسب در طول روز. البته حواس مون باشه که سلامت، هیچوقت به جسم ما محدود نمی شه و سلامت روانی به اندازه سلامت جسمی در برخورداری از سلامت عمومی ما نقش داره. تو یه کلام اینکه سلامت، مساوی با داشتن آرامش روانی در کنار توانایی جسمانیه.

سبک زندگی

یعنی الگویی که ما واسه گذران وقت خود در طول ۲۴ ساعت شبونه روز، انتخاب می کنیم. سبک زندگی سالم، نقش پررنگی در پیشرفت سلامت افراد داره. سبک زندگی سالم به معنی داشتن یه برنامه غذایی سالم، برخورداری از آرامش و پرداختن روزانه به فعالیت های فیزیکیه. آدمایی با سبک زندگی سالم، علاوه بر رعایت اصول تغذیه ای و ورزشی، از مصرف دخانیات هم دوری می کنن و به فکر حفظ آرامش و سلامت روان خود هم هستن. سبک زندگی سالم، برخورداری از سلامت اخلاقی و اجتماعی رو هم شامل می شه.

سلامت زنان

سلامت زنان یکی از مهمترین مسائل در زندگی زنونه. زنان باید به خود اهمیت بدن تا بتونن سلامت دیگر اعضای خونواده رو تضمین کنن. سلامت زنان شامل تغذیه مناسب، حفظ تناسب اندام، انجام آزمایش های غربالگری، انجام چکاپ های ماهیانه و توجه به زیبایی و سلامت پوست و موه. سلامت زنان از دوران بلوغ، اهمیت خاصی پیدا می کنه. از اونجایی که دختران جوون، باید واسه بارداری آماده شن، نیاز به پیگیری بیشتری واسه حفظ سلامتی خود دارن. روزانه نیم ساعت ورزش، می تونه به حفظ سلامت زنان و تناسب اندام در اون ها کمک کنه. واسه داشتن اندامی متناسب، زنان باید تغذیه مناسبی هم داشته باشن. بیشتر زنان، به دلیل دوره های قاعدگی، بارداری و یائسگی، در زندگی، دچار کمبودهایی هستن که باید به اون ها توجه شه. واسه توجه به سلامت زنان، نیاز به انجام آزمایش هایی مثل تست پاپ اسمیر، ماموگرافی، آزمایش کامل خون، آزمایش ها غربالگری سرطان های زنونه مانند سرطان رحم، سرطان تخمدان و سرطان پستانه. سلامت زنان از نظر روانشناختی هم باید تأمین شه. خیلی از زنان، مخصوصا زنان خونه دار، به دلیل دچار شدن به روزمرگی دچار افسردگی می شن و همین حس بد به بقیه اعضای خونواده هم منتقل می شه. مریضی هایی مانند چاقی، دیابت، پوکی استخون و مشکلات قلبی عروقی همیشه در کمین زنان هستن. سلامت زنان حتی در سنین یائسگی هم خیلی خیلی مهمه. در این دوران تغییرات هرومونی باعث بروز بسیاری مشکلات از جمله پوکی استخون می شه. به همین خاطره که از دوران جوونی باید به سلامت زنان اهمیت داد تا در دوران سالمندی با مشکلات زیادی روبه رو نشن. در بخش سلامت زنان، ورزش یکی از ملزومات زندگی زنونه که متأسفانه بوسیله خیلی از زنان ندیده گرفته می شه. ورزش هایی مانند شنا، یوگا، پیاده روی، دوچرخه سواری، ایروبیک بهترین گزینه واسه حفظ سلامت زنان هستن. زنائی که به این توجه دارن کمتر دچار اضافه وزن و چاقی که مادر خیلی از مریضی ها هستش می شن.

سلامت مردان

سلامت مردان یکی از موضوعات قابل اهمیت و مورد بحث در هر جامعه س. از اونجا که معمولا آقایون به خود کمی بی توجه هستن و کمتر از خانوم ها به دکتر مراجعه می کنن، پس، پرداختن به «سلامت مردان» در جامعه، از اهمیت بالایی بهره مند می شه. یکی از مواردی که سلامت مردان رو تحت الشعاع خود قرار می دهد و زمینه ساز دچار شدن به خیلی از مریضی های دیگه در اونا می شه، مریضی دیابته. دچار شدن به مریضی دیابت، از چند جهت سلامت مردان رو به خطر می اندازد؛ یعنی هم شانس دچار شدن به مریضی های قلبی رو در اونا افزایش می دهد و هم خطر دچار شدن به ناراحتی های چشمی و کلیوی رو در اونا بالا می برد. سلامت مردان، فقط با توجهِ به مریضی هایی که اونا رو در خطر قرار می دهد، تهدید نمی کنه؛ بلکه می تونه در اثر رعایت نکردن سبک زندگی سالم هم به خطر بیفته. سلامت مردان رو می توان با چند پیشنهاد کاربردی به اونا تامین کرد: ورزش منظم و روزانه، مصرف روزانه دست کم ۵ وعده میوه و سبزی خام و تازه، کاهش مصرف غذاهای سرخ شده، کم کردن مصرف چربی و نوشیدن دست کم ۸ لیوان آب ساده در طول روز. سلامت مردان با یه عامل به ظاهر ساده دیگه هم به خطر می افتد و اون عامل، چیزی نیس جز نور آفتاب. نور آفتاب می تونه سلامت مردان رو از نظر دچار شدن به پیری زودرس پوست یا حتی سرطان پوست به خطر بندازه. از این رو به تموم آقایون پیشنهاد می کنیم که هیچوقت به کار گیری کرم ضدآفتاب رو یادشون نره و حتما هم در روزای آفتابی، کلاه لبه داری با لبه دست کم ۷.۵ سانتی متری روی سر خود بذارن. تغذیه سالم از دیگر موارد پیشنهادی واسه حفظ سلامت مردونه. مثلا گوجه فرنگی، یکی از بهترین مواد غذایی واسه ارتقا سلامت مردان معرفی شده. به چه دلیل؟ چون حجم بالایی از لیکوپن رو در خود جای داده و به خاطر همین هم اسلحه با ارزشی واسه پیشگیری از دچار شدن به سرطان پروستات حساب می شه. موز، یکی دیگه از خوراکی های پیشنهادی واسه افزایش سلامت مردونه. موز، دارای حجم بالایی از پتاسیمه که هم به تنظیم فشار خون در بدن مردان کمک می کنه و هم باعث بهتر شدن عضله سازی در بدن اونا می شه.

سلامت کودکان

علاوه بر تربیت و پشتیبانی، یکی دیگه از مهمترین وظایف پدر و مادر در بزرگ کردن فرزندان، توجه به سلامت کودکانه. کودکان، موجودات حساس و بی پناهی هستن که نیاز به پشتیبانی ۱۰۰ درصدی پدر و مادر دارن. واسه اینکه کودکان تضمین شه، بهترین کار اینه که از همون دوران بارداری و حتی قبل از اون، به نیازای کودک توجه شه. سلامت کودکان، شامل بخش های مختلفی از جمله سلامت جسم، سلامت روان، چگونگی برخورد با کودکان و تربیت اون ها می شه. به خاطر حفظ سلامت کودکان، والدین موظف هستن بهترین شرایط زندگی رو واسه کودک جفت و جور کنن. ایجاد محیطی آروم و امن، تامین نیازای کودک از نظر پوشاک، خوراک و تحصیل و رسیدگی به امور تربیتی کودک، فاکتورهای اولیه ی تضمین سلامت کودکان هستن. کودکان همیشه در حال رشد هستن پس باید به تغذیه اون ها و دریافت کامل مواد معدنی و ریزمغذی ها توجه خاصی شه. اگه سلامت کودکان ندیده گرفته شه، کودک با مشکلات بسیاری در آینده روبه رو می شه و چه بسا مشکلات تا آخر عمر همراه اون باشن. در بخش سلامت کودکان، مبحث سلامت روان خیلی مهمه. اگه والدین از سلامت روانی بهره مند نباشن و محیط خونه واسه کودک طوری نباشه که از بودن در اون لذت ببره، در آینده با فردی روبه رو هستیم که مثل والدین خود دور و بری ها رو آزاد دهد. والدینی که به سلامت کودکان اهمیت میدن، به کمک بازی و تفریح، مسائل تربیتی رو به اون ها آموزش میدن. امروزه بازی ها و کتاب های بسیاری در دسترس هستن که اخلاقیات و آداب درست انجام هر کاری رو به کودک آموزش میدن. به خاطر تأمین سلامت کودکان، بهتره مادر براساس یه برنامه منظم، به تغذیه و واکسیناسیون کودک رسیدگی کنه.سلامت کودکان واسه جامعه هم مهمه بخاطر این بخش پزشکی کشور از اول بارداری مادران به دنبال غربال کردن کودکان و در صورت امکان درمان اون ها هستش. در دوران کودکی و مدرسه هم آزمایشات غربالگری و واکسیناسیون جمعی انجام می شه تا کم کم بعضی از مریضی ها کلا در جامعه ریشه کن شه تا جامعه در آینده متحمل هزینه های بیشتری واسه درمان نشه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

رپورتاژ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *