آوریل 20, 2021

سمینار ارشد مهندسی نساجی: بررسی پیشرفت های حاصله در صنعت تولید و تکمیل منسوجات بی بافت

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی پیشرفت های حاصله در صنعت تولید و تکمیل منسوجات بی بافت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – تکنولوژی نساجی

عنوان:

بررسی پیشرفت های حاصله در صنعت تولید و تکمیل منسوجات بی بافت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
از آنجا که بشر همواره سعی داشته که جهت بهبود وضعیت خود الهاماتی از مسائل و رخدادهای طبیعی اطراف خود بگیرد امروزه با توجه به برتری ها و موقعیت های صنعتی منسوجات بدون بافت می توان تعداد زیادی از رخدادهای طبیعی مواد را با منسوجات بدون بافت مقایسه کرد، برای مثال پیله های کرم ابریشم را به لایه های به هم چسبیده منسوجات بدون بافت و لانه زنبور را با ساختمان لایه های مرطوب در منسوجات بدون بافت و ساختمان های لیفی توسعه یافته در بعضی گیاهان را با لایه های تار عنکبوتی کارد شده مقایسه کرد.
تفکر اقتصادی در رابطه با منسوجات بدون بافت بین سال های 1900 – 1890 میلادی براساس چهار فاکتور ذیل شکل گرفت.
1- تهیه و تدارک الیاف اکستروده شده
2- تشکیل لایه های تار عنکبوتی
3- تشکیل لایه های تار عنکبوتی به نحو مناسبی جهت مصرف مورد نیاز
اگرچه تولید منسوجات بدون بافت بین سال های 1950 – 1900 میلادی گسترش پیدا کرد ولی از لحاظ کاربرد تا سال 1950 میلادی جایگاه تولیدی و کاربردی خود را پیدا کرده بود و در واقع از سال 1950 میلادی به بعد بحثی در جهت تولید کاربردی و اقتصادی در منسوجات بدون بافت ایجاد گردید. با توجه به ملاحظات و محدودیت های موجود آن زمان تولید منسوجات بدون بافت بین سال های 1970 – 1960 میلادی در اروپا به 4000 تن رسید و از این نقطه به بعد تولید بیشتر این محصولات آغاز گردید تا جایی که تولید این محصولات در سال 1998 میلادی به 800/000 تن در اروپا رسید که در این سال تولید جهانی منسوجات بدون بافت بالغ بر 2/300/000 تن بوده که دو تولیدکننده اصلی آن اروپا و شمال آمریکا بوده است.
مقدمه:
منسوجات بی بافت به چه منسوجاتی گفته می شود؟
به این سوال پاسخ های فراوانی داده شده که عبارتند از:
EDANA (evropean Disposoble And Nonwovens Association:
«منسوجات بدون بافت پارچه های منحصر به فرد یکنواختی هستند که ضمن قیمت نازل دارای گسترده کاربرد زیادی هستند» این تعریف توصیف دقیق و رسمی راجع به منسوجات بدون بافت نیست و فقط یک دید کلی راجع به منسوجات بدون بافت به ما می دهد.
Inter national standard organization:
CEN: European committee of normalization
ISO به شماره (9092 – CN,iso)
توضیح 092 – ISO و 29092 – EN درباره منسوجات بی بافت:
منسوج بی بافت، یک صفحه تولید شده به صورت تار عنکبوتی یا از توده الیاف است که الیاف آن به صورت مستقیم و موازی و یا به صورت راندون جهت داده شده اند و این الیاف به وسیله اصطکاک و یا چیب به هم متصل شده اند که این صفحه تولید شده می تواند به یک لایه بافته شده تاری – پودی، حلقوی تاری، حلقوی پودی، تافتینگ، به وسیله الیاف یا فیلامنت دوخته و یا متصل شوند و یا به وسیله روش مرطوب و یا سوزن زنی نمدی شوند که از این مقولات کاغذ مستثنی است. الیاف مورد استفاده می تواند دست ساخته و یا طبیعی باشد که همچنین می تواند به صورت بریده یا فیلامنت مورد استفاده قرار گیرد.
تعریف فوق دارای نکات قابل ذکر ذیل است:
1- برای تمیزز دادن ویژگی خط مرطوب تولید منسوج بدون بافت با کاغذ بایستی شرایط ذیل در خط منسوج بدون بافت وجود داشته باشد:
الف – بیش از 50% وزن رشته های مورد استفاده بایستی از شرط L/D>300 تبعیت نماید و دانسیته آن کمتر از 0.4gr/m3 باشد.
2- اصطلاح نمد سوزنی در صورت محصولات بدون بافتی است که به روش سوزن زنی مکانیکی نمدی شده اند و روش متداول و گسترده ای است که کاربردهای پزشکی و ژئوتکستایل وسیعی دارد.
3- پیدایش گروهی از محصولات مانند فیلم های سوراخ دار و صفحه های پلاستیکی، یک هم خانوادگی بین این محصولات و منسوجات بدون بافت ایجاد کرده است و به بیان این استاندارد زمانی این ها در محدوده منسوجات بدون بافت قرار می گیرند که خصوصیات الیاف ذکر شده را داشته باشند.
4- ویسکوز جزء دسته الیاف بازیافتی گیاهی محسوب نشده است.
5- دانسیته می تواند به روش Iso-9073-1 محاسبه شده و حتی با این استاندارد نیز ممکن است اختلافاتی بین دیگر روشها وجود داشته باشد بنابراین هنوز هم مشکل است به طور دقیق نتیجه گیری کرد که، منسوج بدون بافت است و به راحتی آن را از فیلم و محصولات بافته شده و کاغذ جدا کرد.
تعریف theus based Association of nonwoven industrg (INDA انجمن صنایع منسوجات بدون بافت ایالات متحده آمریکا.
منسوج بدون بافت: یک صفحه تار عنکبوتی یا توده الیاف طبیعی یا دست ساخته و یا فیلامنت به جز کاغذ که رشته های نخ تشکیل نیافته است و به وسیله روش های مختلفی به یکدیگر متصل گردیده اند.
نکات قابل ذکر درباره این توضیح:
1- فرق بین منسوجات بدون بافت با انواع کاغذ در این است که منسوج بدون بافت:
الف – بیش از 50% وزن کالا را الیافی تشکیل می دهند که نسبت طول به قطر آن بیش از 300 باشد.
ب – بیش از 30% وزن کالا را الیافی تشکیل می دهند که یکی را هر دو شرط ذیل را داشته باشند.
– نسبت طول به قطر بیش از 600 باشد.
– دانسیته آن از 0.4gr/m3 کمتر باشد.
2- روش های اتصال ممکن است شامل یکی از روش های ذیل باشد ولی صرف به این روش ها محدود نمی شود.
الف: افزودن یک چسب
ب: همجوشی حرارتی الیاف یا فیلامنت ها با یکدیگر یا با دیگر الیاف قابل ذوب یا به وسیله پودرهای قابل ذوب.
ج: همجوشی الیاف به وسیله حل کردن و منعقد کردن آنها بر روی سطح خودشان.
د: دوخت الیاف یا فیلامنت ها در یکدیگر.
3- یک منسوج بدون بافت می تواند دارای ساختمان ساده (تک جزئی) و یا مرکب باشد.
4- یک منسوج بدون بافت ممکن است تشکیل شده از الیاف تک رشته ای و یا نخ ها باشد.
با نوجه به اینکه توضیحات IDNA در اصل و پایه با توضیحات ASTM,ISO در یک راستا است ولی ممکن است تفاوت هایی داشته باشد برای دانستن بهتر به توضیح ASTMD1117-80 می پردازیم: American socutg for testing and materials
– یک منسوج تولید شده به وسیله پیوند و یا درهم رفتگی الیاف و یا هردوی آنها به یکی از روش های مکانیکی و یا شیمیایی و یا حلال و یا ترکیبی از روش های ذکرشده استحکام بخشیده شده را منسوج بدون بافت می گویند. با توجه به توضیحات مختلفی که درباره منسوجات بدون بافت از طرف سازمان های معتبر مختلف ارائه گردید این سوال پیش می آید که چرا ارائه یک تعریف شفاف از منسوج بدون بافت مشکل است.
پاسخ این است که به دلیل اینکه تکنولوژی منفردی جهت تولید منسوج بدون بافت طراحی و در نظر گرفته نشده است و روش های متفاوت و متنوعی جهت تولید این محصول وجود دارد. و در کل می گوییم: تکنولوژی تولید منسوجات بدون بافت روشی است برای تولید یک لایه منسجم بدون استفاده و نیاز به ریسندگی.
نتیجه: منسوج بدون بافت non woven یک اصطلاح خاص برای شرح نوع خاصی از پارچه است که این پارچه به صورت متفاوت با تولید پارچه های تاری – پودی و پارچه های حلقوی تولید می شود این پارچه مانند دیگر پارچه ها دارای ساختمانی مسطح و دارای منافذ خلل و فرج است. برخلاف پارچه های تاری و پودی که استحکام آنها وابسته به نحوه درهم رفتگی نخ های متشکله آن است و همچنین پارچه های حلقوی که استحکام آن وابسته به حلقه های ایجاد شده در نخ های متشکله آن است و هردو به روش مکانیکی استحکام بخشیده می شوند، پارچه های بدون بافت به روش های مکانیکی، شیمیایی و حرارتی بین شبکه الیاف و لایه های آن باعث استحکام بخشیدن پارچه می شوند.
تعداد صفحه : 138
قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

[add_to_cart id=144364]

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *