سندرم تونل مچ دست چیست و چگونه آنرا درمان کنیم؟

Carpal Tunnel

اگه در مچ دستان خود احساس درد میکنین یکی از دلایل احتمالی اون سندرم تونل مچ دست است.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ حالا برآنیم که شما رو با سندرومی به نام «سندروم تونل کارپال» آشنا کنیم که شاید بعضی از شما دچار اون هستین اما تا الان نام اون رو نشنیده بودین. حالا خوبیش اینه راهکارهایی وجود دارن که با به کار بستن اونا می تونین کمی از درد حاصل از این آسیب کم کنین. اول دلایل اصلی این سندروم رو برشمرده و بعد راهکارهای به درد بخور خونگی واسه برطرف کردن دردهای حاصل از اون رو در اختیارتون قرار میدیم.

دلایل سندروم تونل مچ دست؟

«تونل مچ دست»، «تونل کاریال» یا «دالانه مچ دست» محل اتصال کف با مچ دسته که تشکیل شده از استخون و رباطای دسته. وقتی که اعصاب میانی که به سمت شست و سه انگشت کنار اون هدایت می شن، تحت فشار همیشگی قرار می گیرن، با سندرومی به نام «سندروم تونل مچ دست» مواجه میشین.

این آسیب، بیشتر به تورم مچ دست میرسه که با بسته شدن جریان خون در بیماران دیابتی، یا آدمایی که اختلالاتی در غده تیروئید دارن، با فشار خون بالا مواجه هستن و یا به آرتروز گرفتار هستن به وجود میاد. تجمع مایعات در دوران بارداری و یائسگی در زنان هم می تونه از دلایل اینجور تورمایی باشه.

وقتی که تاندونا که مسئول اتصال عضلات به استخوانا هستن، دائم استفاده می شن، واسه پیشگیری از آسیبای بیشتر نشونه های چون درد رو مخابره می کنن. دکتر «ایمی باکستر» در این باره توضیح میده، تاندونای مچ دست در تونل ظریفی قرار گرفتن و به مچ دست وصل شدن. وقتی از سلولای این منطقه بیشتر از اندازه استفاده شه، «اسید لاکتیک» آزاد شده و دلیل به هم چسبیدن فیبرها می شه. این تورم به خاطر مواظبت از این منطقه شکل میگیره.

نشونه های سندرم تونل مچ دست؟

نشونه های عادی «سندروم تونل مچ دست» درد، بی حسی و مور مور شدنه. دکتر «دیوید کلارک هِی» میگه، این آسیب دلیل می شه که بیماران از شدت درد یا بی حسی از خواب بلند شن. هم اینکه موقع رانندگی، در دست گرفتن موبایل و یا انجام بقیه کارا دچار مشکل می شن. بیشتر هم واسه نجات از این درد دستای شون رو تکون میدن تا احساس سوزش و مور مور شدن اون از بین بره.”

این نشونه ها به آرومی و با سوزن سوزن شدن دستا موقع صبح یا موقع خوابیدن در شب شروع می شه.

درمانای عادی

از درمانای عادی این مریضی بی حرکت نگه داشتن دست یا انجام عمل جراحیه. کارشناسان ارتوپد می گن که بعضی از درمانای فیزیکی می تونن به اندازه عمل جراحی، موثر باشن. در پژوهشی که این کارشناسان انجام دادن، ۱۰۰ زن گرفتار به سندروم تونل مچ دست که اهل مادرید اسپانیا بودن رو انتخاب کردن. نصف اونا رو جراحی کردن و نیم دیگه رو با درمانای فیزیکی درمون کردن.

در یکی از این درمانای جسمی که «منیوال تراپی» نامیده می شد، دست و مچ کارکرد بسیار بهتری داشتن. درد هم به طور زیادی کم شد. پس از گذشت یه ماه، مریضایی که به جای عمل جراحی، درمانای «منیوال» شده بودن نتیجه بهتری رو بدست آوردن.

سرما درمانی و لرزش

شاید در مورد قرار دادن یخ روی مکانی که متورم شده شنیدین اما دکتر «باکستر» اخطار میده که سفت شدن عضلات و تاندونا به کاهش جریان خون می رسن. به خاطر همین هم پس از قرار دادن یخ روی دست اون رو ماساژ بدید تا در جریان خون تحریکی به وجود آورده باشین. ایشون میگه ماساژ دادن دلیل انعطاف پذیری فیبرهای عضلانی می شه.

از جنب و جوش بیشتر از اندازه دست دوری کنین و تا اونجا که تحمل می کنین یخ رو روی تورم اون نگه دارین.

استراحت

تلاش کنین که به دست، انگشتان و مچ اون استراحت بدید و از حرکات اضافه اونا دوری کنین. وقتی که کمی بهبود پیدا کردین، دوباره فعالیتای خود رو کم کم از سر گیرید. دکتر «شری لبرمن» میگه ایجاد تغییراتی چون کیبورد، موس کامپیوتر، میزی که قدیم روی اون می نشستید و حتی وضعیت نشستن تون می تونن در کاهش درد و نشونه های سندروم یاد شده موثر باشن. زمانایی که در منزل کار می کنین حتما در بین انجام کارا کمی هم استراحت کنین.

نرمش انگشتان و دست

یکی از آسونترین راهکارهای بهبود درد صرفنظر از محلی که در اون حضور دارین نرمش دادن دست و انگشتان تونه. پیشنهاد می شه، دست رو مشت کنین و به آرومی انگشتان رو تا باز شدن کامل همراهی کنین. این کار رو بین ۵ تا ۱۰ بار انجام بدین تا هرگونه فشاری رو از روی مچ دست خارج کرده باشین. اگه باردارین یا سابقه تجمع مایعات در بدن تون رو دارین، هر زمانیکه واسه تون امکان داشت، دستا و مچ رو به سمت بالا ببرین.

به کار گیری مچ گیرهای طبی

ثابت نگه داشتن مچ دست تون می تونه در کاهش فشار به اعصاب میانی جلوگیری به عمل آورد. از اونجایی که نشونه های درد بیشتر موقع شب ظاهر می شن، بهتره در طول شب و با مچ گیر دست تون رو ببندین. حتی اگه کارتون به گونه ایه که بعضی از حرکات دست تکرار می شن و دردآور هستن، در طول روز هم از اون مچ گیر استفاده کنین.

دکتر لیبرمن هدف اصلی به کار گیری مچ گیر رو ثابت نگه داشتن دستا در موقعیت خنثی می دونه.

درمانای ضد تورم

دکتر لیبرمن میگه در وقتی که درد حاصل از «سندروم تونل مچ دست» شدید نباشه، میشه از بعضی از داروها چون «ایبوپروفن» و «ناپروکسن» استفاده کرد.

دکتر «کلارک هی» میگه بعضی از بیماران اون باور دارن که بعضی از داروهای ضدتورم، طب سوزنی، مرهم زردچوبه و «امگا ۳» می تونن در کاهش دردشون موثر باشن. البته «هی» اخطار میده که در صورت داشتن درد شدید، سوزش، مور مور شدن و بی حسی و ضعف باید قضیه رو جدی تر بگیرین.

وقتی که درمانای خونگی جوابگو نباشن

دکتر لیبرمن بر این باورست که اگر هیچ کدوم از درمانای خونگی موثر نباشن و بهبودی حاصل نشه، بیشتر «استروئید» تزریق می شه تا از اندازه تورم کم بشه. این کار دلیل کاهش فشار بر اعصاب میانی هم می شه. دکتر لیبرمن میگه حالا خوبیش اینه در ۹۰ درصد موارد تزریق استروئید می تونه دلیل بهبود درد شه. البته در مواردی هم از عمل جراحی کمک گرفته می شه.

ایشون میگه اگه بیماران در مراجعه به دکتر بیشتر از اندازه دست دست کردن نکرده باشن به کمک روشای پیشرفته گذشته و تکنیکای مدرنی که فقط بخشی از عضو باز می شه، تقریبا تموم درد مریض پایان قبول می کنه.

تموم افراد گرفتار به «سندروم تونل مچ دست» لازمه که هرچه سریع تر واسه درمان دست به کار شن. هر اندازه دیرتر به دکتر متخصص مراجعه شه، اعصاب بیشتری دچار آسیب می شن و مراحل درمان بیشتر به طول می رسه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

ما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *