سیر تکامل زره های جنگی در قرون وسطی + عکس

لباسای آهنی در قرون وسطی که مخصوص میدانای جنگ بود تا از آسیب دیدن جنگجو در مقابل شمشیر و نیزها مراقبت بکنه. با دیدن این تصاویر شما به دوران گذشته سفر می کنین، زمونه ای که همه افراد فکر می کنند که دوران جهنمی بوده و در اون زمان لباس عادی مردم از چرم جفت و جور میشده و فقط جنگجویان اینجور لباسای سنگین و آهنی به تن می کردن.

با ظهور و ساخت اولین زره از جنس فلز، موافقان و مخالفان زیادی در بین مردم دیده میشد. بعضیا موافق به کار گیری زره فلزی بودن و میگفتن که در مقابل حمله با شمشیر و نیزه و… میتونه از جون جنگجوها مواظبت کنه. اما بعضیا دیگه میگفتن که این زرها سنگینه و مبارز نمی تونه خیلی راحت فعالیت بکنه اونا به فکر بودن که سپرهای چوبی بهتر از این نوع لباس هاست.

در این تصویر هم نوعای جورواجور کلاه های جنگی در قرون وسطی رو مشاهده می کنین.

زره یا هیچ؟

اولین نمونه زره خیلی ساده بود: اونا از صفحات فلزی تشکیل شده بود و به شکلی طراحی شده بود که مبارز می تونست نیزه و یا شمشی رو در دست بگیره. اما باگذشت زمان این لباس تغییراتی رو تجربه کرد و در قسمتایی مانند بازو به شکلی طراحی شد که جنگجو بتونه خیلی راحت حرکت کرده و از خود دفاع کنه.

در اون زمان باگذشت زمان و انجام جنگای زیاد، طراحان لباس جنگی دست به طراحی نوع جدیدی از لباسای رزمی زدن. اونا حلقه های ریز و فلزی رو به همدیگه وصل کردن و با اینکار هم توانایی حرکت جنگجو رو بالا بردن و هم تونستن همون قدرت مواظبت از فرد جنگجو رو حفظ کنن. می گن که اسکاتلندیا اولین آدمایی بودن که دست به اینجور کاری زدن.

جنگ شوالیها

شاید امروزه تصور این موضوع که دو نفر با اسب و شمشیر و پوشیدن زره به مقابله همدیگه برن کمی سخت باشه اما در گذشته مسابقاتی بین شوالیها انجام می شد که هریک باید لباس رزم به تن کره و با شمشیر و نیزه به جون یکیدگیر می افتادن!

نقاشی فانتزی از یه شوالیه اثر John Howe – تصویرگر

یادگیری واژه های بکاررفته تو یه زره :

لباسای رویایی و مخصوص دربار

با تموم تعاریف بیان شده در اون زمان به دست اوردن اینجور لباس کار ساده ای نبود و افراد پولدار، بارون، دوک، شاهزاده و یا خود پادشاه می تونستن پوشیدن اینجور لباسایی رو تجربه کنن.

با یه نگاه ساده شاید این سوال مطرح شه که این لباس ایا واسه مقابله مناسبه یا فقط بخاطر زیبایی و رجز خوانی واسه حریف اینجور زرهایی پوشیده میشد؟ میشه گفت این لباس درواقع یه نوع لباس رسمی واسه فرماندهان جنگی بوده.

لباس جنگی سربازان در جنگ جهانی اول:

لباس جنگی در سال ۱۹۱۷ و ۱۹۱۸

کلاه مخصوص سربازانی که در توپخانه حضور داشتن در سال ۱۹۱۸

درمواقعی که زره و محافظای آهنی کافی نبود، محلایی جفت و جور شده بود که سربازان داخل اون شده و در مقابل گلولهای دشمن مواظبت میشدند.

بعضی از لوازم جنگی در جنگ جهانی اول واقعا عجیب و خنده دار بودن مثل این وسیله که از اون واسه گوش دادن به صدای هواپیمای دشمن استفاده می کردن.

دراین تصویر هم سربازان بریتانیا رو مشاهده می کنین که که کلاه هایی وحشتناک بسر دارن تا در امان باشن.

این تصویر هم یه سرباز رو نشون میده که مثل بازیگر فیلم جنگ ستارگانه. سال ۱۹۱۷

ترجمه و تنظیم : محمد / اختصاصی آلامتو

زرهای آهنی زرهای فلزی زرهای قرون وسطی متنای تاریخی