شبیه ترین سیاره به زمین کشف شد / قابل سکونت

اطلاعات جدید ستاره شناسا از جمله یه ستاره شناس ایرونی وجود یه سیاره فراخورشیدی رو به عنوان یه سیاره ای که به صورت بالقوه از شرایط سکونت برخورداره رو تأیید می کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری مهر، ستاره نزدیک این سیاره که با عنوان Gliese 581 شناخته می شن چهار سیاره داره. سیاره Gliese 581d قبل از این به عنوان سیاره قابل سکونت احتمالی میشناختنش اما حالا سیاره Gliese 581g که دور همین ستاره درحال حرکته به عنوان سیاره قابل سکونت در نظر گرفته می شه.

Gliese 581g در کنار سیارهای Gliese 667Cc، Kepler-22b ،  HD85512و Gliese 581d در فهرست سیارهای قابل سکونت و سیارهای فراخورشیدی مثل زمین قرار میگیره.

سیارهای فراخورشیدی به سیارهایی می گن که خارج از منظومه شمسی قرار دارن که خیلی از اونا بزرگتر از سیاره مشتری هستن، با پیشرفت علم محققان سیارهای فراخورشیدی بیشتری که هم اندازه با کره زمین هستن کشف کردن.

سیاره تازه کشف شده که از توانایی سکونت برخورداره در مدار یه ستاره کوتوله درحال حرکته

تردیدها درباره وجود Gliese 581g دو هفته پس از اعلام یافته های تحقیقات درباره سیارهای فراخورشیدی بوسیله محققان در سپتامبر ۲۰۱۰ شکل گرفت.

محققان از پروژه تحقیقات سیاره ای HARPS و رصدخانه ژنو که تموم چهار سیاره رو به دور Gliese 581 کشف کرده بودن نتونستن به وجود Gliese 581g از اطلاعات خود پی ببرن. تحلیلهای بیشتر بوسیله محققان از دو سال گذشته به کشف این سیاره فراخورشیدی کمک کرد.

حالا تحقیقات نشون میده که دلایل نویدبخشی واسه وجود این سیاره در اختیار محققان قرار داره. تحلیلهای جدید قدرت فرضیات اولیه که همه این سیارها به دور ستاره Gliese 581 می چرخن رو تقویت می کرد.

محققان این پروژه اعلام داشتن که این سیگنالهای سیاره Gliese 581g دارای احتمال اخطار نادرست < 4 درصده و در یکی بودن با سیاره ایه که جرم کمینه اون ۲.۲M  (جرم زمین) است که در مدار ستاره حرکت می کنه و وجود آب در سطح سیاره ای یه احتمال قابل تشخیصه.

سیارهای قابل سکونت به ترتیب شباهت به زمین با درنظر گیری شاخص صفر تا یه

براساس اطلاعات به دست اومده شاید سیاره Gliese 581g دارای شعاع ۱.۵ برابر زمینه و شاید از اون بزرگتر نباشه و نوری که از ستاره مادر خود دریافت می کنه به اندازه اندازه نوریه که زمین از خورشید دریافت می کنه، چون که مدار این سیاره نزدیک یه سیاره کوتوله درحرکته. ترکیب این عوامل سیاره Gliese 581g رو یه سیاره مثل زمین معرفی می کنه که از شاخصهای متفاوتی واسه شباهت به زمین برخورداره. اگه شاخص رو از صفر تا یه درنظر بگیریم این سیاره دارای رقم ۰.۹۲ از نظر شباهت به زمین بوده و از Gliese 667Cc، کاندید قبلی که سال گذشته کشف شد شباهت بیشتری به زمین داره.

این تحقیق با مشارکت استون وگت از رصدخانه UCO/Lick دانشگاه کالیفرنیا، پل بولتر از دپارتمان مغناطیسم زمینی موسسه کارنجی و نادر حقیقی پور از موسسه نجوم و موسسه زیست اختر شناسی ناسا انجام شده و در مجله یادداشتای نجومی (Astronomical Notes) منتشر شده.

noindex