قطب شمال سیاره زحل تغییرات آب و هوایی عجیبی را تجربه می کند

در محل قطب شمال سیاره زحل، یه ساختار شش ضلعی بزرگ (hexagon) هست که حتی با وجود چند سال مشاهده و بررسی به وسیله فضاپیمای «کاسینی»، بازم محققان ناسا سر از کارش در نیاورده ان. این شش ضلعی در واقع یه جریان روون سریع (جریان جتی) است که کل سیستم جوی قطبی زحل رو تحتِ کنترل داره.

عرض این محدوده تقریباً دو برابر از زمین بزرگ تره، و به خاطر همین موجای کوچیک در اون چندین برابر بزرگ تر از سهمگین ترین طوفانای زمینی هستن. طی هفته جاری ناسا تصاویر و انیمیشنایی رو از این شش ضلعی منتشر ساخته که تغییرات جالبی رو نشون میدن.

عرض شش ضلعی قطب شمال زحل تقریباً دو برابر زمینه

در این تصاویر می بینیم سیستم آب و هوایی غول گازی منظومه شمسی طی چند سال از رنگ فیروزه ای به زرد/طلایی تبدیل شده، با این حال بخش مرکزی این محدوده (که حدود ۳۰۰۰ کیلومتر عرض داره) رنگ آبی اش رو حفظ کرده. در انیمیشن زیر می تونین تصاویر به دست اومده از مدارگرد «کاسینی» ناسا رو در سال ۲۰۱۳ تماشا کنین که از فاصله ۶۹۰ هزار کیلومتری ثبت شدن:

پس از حدود پنج سال، کاسینی دوباره تصویر زیر رو برامون فرستاده:

زحل چند روز قبل طولانی ترین روز فصل تابستون خود رو سپری کرد

تغییر رنگ در این محدوده خیلی با اهمیته و با اینکه ناسا هنوز نمی دونه به چه دلیل این اتفاق اتفاق افتاده، اما محققین می گن که زحل تغییر فصل رو تجربه می کنه. غول گازی در تاریخ ۲۴ ماه مه ۲۰۱۷ (سوم خرداد ۱۳۹۶) یعنی چند روز پس از تصویربرداری کاسینی، به انقلاب شمالی رسید، یعنی طولانی ترین روز در فصل تابستون این سیاره. در جریان رسیدن به این روز، مقدار نور فرابنفشی که به قطب شمال زحل می رسه کم کم زیاد می شه و به خاطر همین، هاله ای زرد رنگ رو به وجود آورده.

طبق این توضیح، گرداب رأس شش ضلعی هنوز آبی باقی مونده، چون آخرین نقطه س که نور خورشید رو دریافت می کنه. هم اینکه با وجود دریافت نور فرابنفش، بازم می تونه رنگ آبی خود رو حفظ کنه، چون مثل گردبادهای زمینی، همیشهً هوا رو به سمت پایین کشیده و پس غبار و مه زرد رنگ رو به درون خود هدایت می کنه.

یه بار گردش زحل به دور خورشید نزدیک به ۳۰ سال زمینی زمان میبره

گفتنیست با اینکه فضاپیمای کاسینی حدود ۱۳ سال به بررسی زحل پرداخته، اما هنوز نتونسته همه فصول سال اونو ببینه، چون هر بار گردش کامل زحل به دور خورشید حدود ۲۹٫۵ سال زمینی به طول می رسه. در آگوست سال ۲۰۰۹ ناسا تونست ویدیویی کوتاه و قشنگتر از رأس شش ضلعی جفت و جور کنه. این ویدیو که از ترکیب ۱۶۸۰ عکس جور واجور تشکیل شده رو می تونین در زیر تماشا کنین:

محققان علوم فضایی با بررسی حرکت ابرها در این طوفان بزرگ فضایی تونستن سرعت بادهای اونو محاسبه کرده و به رقم عجیب ۵۵۰ کیلومتر بر ساعت برسن. جالبه بدونین در گردباد آلن (Allen) سال ۱۹۸۰ که قوی ترین طوفان ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده، سرعت بادها به ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت رسید.

در سال ۲۰۱۲ ناسا دوباره کاسینی رو به قطب شمال زحل فرستاد تا از شش ضلعی طوفانی تصویر ورداری کنه. ویدیوی زیر در زمان ۱۰ ساعت و با ترکیب ۱۲۸ عکس به دست اومده:

محاسبات روی این تصاویر نشون داد سرعت بادها کم شده و به حدود ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت می رسه.

متأسفانه زمینیان دیگه اینجور تصاویر با ارزشی رو نمی بینن. فضاپیمای کاسینی به روزای پایان عمرش نزدیک می شه و از اونجا که ناسا نمی خواد کاسینی تصادفاً به یکی از قمرهای یخی زحل برخورد کرده و اقیانوسای بزرگ زیرسطحی اونا رو آلوده سازه، تصمیم گرفته تا در تاریخ ۱۵ سپتامبر سال جاری (۲۴ شهریور) فضاپیمای ۲٫۳ میلیارد دلاری اش رو روی سطح این غول گازی متلاشی کنه.