معاون اول قوه قضاییه: فعالیت در تلگرام ممکن‌ است به جرم تبدیل شود

«غلامحسین محسنی اژه ای» سخنگوی قوه قضاییه در گفت وگوی خبری خود به سوالات مختلفی درباره موضوعاتی مثل فیلتر تلگرام و اثرات فیلترشکنا جواب داده و تاکید کرده که فعالیت در تلگرام می تونه تبدیل به جرم شه.

اژه ای فضای مجازی رو جزو خطرات بزرگ دونسته و گفته که یا باید اونو رها کنیم و یا در مقابل خسارتای اون عاقلانه رفتار کنیم:

« باید بتونیم کاری کنیم که از این ظرفیت استفاده خوب کنیم و جلوی خطرات و فسادها و زیانایی که واسه کشور داره رو بگیریم.

اگه واقعا ما از ۵ یا ۱۰ سال پیش اقدام کرده بودیم، حتما امروز می تونستیم یه پیام رسان داخلی داشته باشیم که اون خطرات رو نداشته باشه و خوبیا رو داشته باشه یا از پیام رسانا و شبکه های خارجی هم استفاده کنیم اما بتونیم جلوی مفاسدشان رو بگیریم.»

معاون اول قضاییه کشور در جواب به این سوال که باید خبرنگاران از تلگرام خارج شن و یا اگه نشن مرتکب جرم شدن گفته:

«طی بخشنامه ای که از طرف معاون اول رییس جمهوری صادر شده، محدودیتایی اعلام شده که در مواردی هم می تونه تبدیل به جرم شه؛ چون در بعضی مقررات اگه آدم خلاف اون بکنه چه بسا که منتهی به جرم هم می شه.»

اون در مورد فیلترشکنا هم توضیح داده که همه مردم از این برنامه ها استفاده نمی کنن و اون عده معدود کاربران رو هم باید به خطرات موضوع آگاه ساخت:

«از دید فنی و غیرفنی، وزارت ارتباطات و مسول ذی ربط اقدامات لازم رو بکنن که این اتفاق اتفاق نیفته و از طرف دیگه هر چی زودتر پیام رسانای داخلی تقویت شن و بتونن سرویس دهی خوبی به مردم داشته باشن. اگه هر چی سریعتر دولت و وزارت ارتباطات و همه مسولان ذی ربط تلاش کنن روند تقویت پیام رسانای داخلی طی می شه دیگه احتیاجی نیس که بعضی از فیلترشکن استفاده کنن.»

اون درباره صحبتای مسئولین ایران و تلگرام که یه چند وقت پیش رسانه ای شد و وزیر ارتباطات کشورمون هم اونو تایید کرد هم توضیحاتی ارائه داده و گفته که تلگرام به تعهدات خود فقط تا دی ماه ۹۶ پای بند بود و بعد از اون به وعده های خود عمل نکرده:

«مسوولان ما تو یه مقطع اونطور که نقل کردن طی قراردادی صحبت کردن تا مواردی که مربوط به امنیت کشور و جریان تروریستی و داعش و مسایل ضد فرهنگ و ضد قوانین ماست در این فضا رعایت شه.

اونا اونو تا دی ماه قبول کردن و از دی ماه تموم چیزی که رو که معتقد شده بودن از یاد بردن و ندیده گرفتن. مگه بقیه کشورها هم اجازه میدن که یه پیام رسان خارجی آزاد باشه و هر نوع مطلبی از اون روش رد و بدل شه.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این گفتگو به کسائی که با تلگرام کسب درآمد و تجارت می کردن پیشنهاد کرده که اگه دنبال دسترسی سریع و ارزون بدون مضرت باشن، همه تجارتای خود رو می تونن در پیام رسانای داخلی هم بکننن.

فیلترینگ تلگرام از اوایل اردیبهشت امسال شروع شد و طبق گفته مسئولین دائمیه. یه چند وقت پیش وزیر ارتباطات کشورمون اعلام کرد که تنها ۱ میلیون نفر این برنامه رو از گوشی خود پاک کردن و ۲۵درصد مردم به پیام رسانای بومی روی آورده ان.

منبع:دیجیاتو