دانلود پایان نامه

http://shaheid.blogfa.com/post-41.aspx))
4-5-5-1-قرآن کریم
قرآن كريم در اين رابطه مي فرمايد:  “ويوثرونَ علي أنفَسهم و لَو كانِ بِهم خَصاّصه” شهادت بالاترين و آخرين مرحله از خود گذشتگي(ايثار) است. جان را دركف خود قرار دادن و در راه هدفي متعالي فدا نمودن است. صفات متجلي در شهدا نترسيدن از مرگ، شفقت، آزادمنشي، ايمان و پرهيز از شهوت طلبي ثبات قدم و صداقت در عمل است.
قرآن حضرت ابرهيم را به عنوان بنيانگذار ايثار مي ستايد كه از خدايان و بت هاي مشركان بيزاري جسته، و ترسي به خود راه نداده و جان بركف، بتها را درهم شكست و فرياد برآورد: أف لّكُم و لما تَعبدونَ من دونِ أللهِ اف برشما و چيزهاي كه جز خدا مي پرستيد (انبياء،آيه 66در اسلام، كشته شدن آگاهانه و انتخاب گرايانه در راه آرماني مقدس و پاك كه به تعبير قرآن ” في سبيل الله ” ناميده ميشود، شهادت نام دارد و كسي كه به چنين مقامي دست يابد شهيد است. (www.tebyan-zn.ir)
4-5-5-2-نهجالبلاغه
از ايـثـار در روايـات بـه عـنـوان (خوى و خصلت ابرار و برگزيدگان الهى، نيكوترين احسان و اعلى مراتب ايمان) نام برده شده است، چنان كه اميرمؤمنان علی (ع) می فرماید: “اَلاْ يثارُ سَجِيَّةُ الاْبْرارِ وَ شيمَةُ الاْخْيارايثار خوى نيكوكاران و شيوه نيكان است. در جاى ديگر فرمود: “اَلاْيثارُ اَحْسَنُ الاِحْسانِ وَ اَعْلى مَراتِبِ الايمانِايثار نيكوترين احسان و بالاترين مراتب ايمان است .
ایثار واقعی ارتباط تنگاتنگی با مفهوم شهادت دارد و در حقیقت باید گفت این دو مفهوم از یکدیگر تفکیک ناپذیرند. آنجا که انسان مکتبی و دین مدار، خون پاكش را در راه پاسدارى از اسلام و ارزش هاى متعالی آن، تقدیم می کند، به بالاترين درجه ايثار رسـيـده و مـحـبـوب تـريـن مـقـام را نـزد خـدایش دارد؛ چـنـان كـه رسول خدا(ص) درباره ارزش خون پاك شهيدان راه خدا مى فرمايد: “ما مِنْ قَطْرَةٍ اَحَبُّ اِلَى اللّهِ عَزَّوَجَلَّ مِنْ قَطْرَةِ دَمٍ فى سَبيلِ اللّهِ؛ هيچ قطره اى در پيشگاه خداوند، محبوب تر از قطره خونى كه در راه خدا ريخته مى شود نيست.”(www.shaheid.blogfa.com)
در بيان ايثار جاني حضرت علي(ع) مي فرمايد:” و من النَاسِ من يشري نَفَسه أبِتغاء مرضات الله” و بعضي از مردم براي بدست آوردن خشنودي خدا جان خويش را فدا مي كنند (نهج البلاغه، 1381 ، ص 351)
در حقيقت ايثار واقعي ارتباط تنگاتنگي با مفهوم شهادت دارد و بايد گفت اين دو مفهوم از يكديگر تفكيك ناپذيرند. آنجا كه انسان مكتبي و دين مدار، خون پاكش را در راه پاسداري از اسلام و ارزشهاي متعالي آن تقديم مي كند، به بالاترين درجه ايثاررسيده و محبوبترين مقام را نزد خدايش دارد؛ چنانكه رسول خدا (ص) درباره  ارزش خون پاك شهيدان راه خدا مي فرمايد) ما من قطره أحب الي الله عزوجل من قطره دم في سبيل الله (هيچ قطرهاي در پيشگاه خداوند، محبوبتراز قطره خوني كه در راه خدا ريخته مي شود نيست)((www.tebyan-zn.ir
4-5-5-3- صحیفه سجادیه
ايثار و گذشت انقلابي در صحیفه سجادیه بدین شکل توصیف شده است :
دعای 2/ بند 16
«16»وَ هَاجَرَ إِلَى بِلَادِ الْغُربَةِ ، وَ مَحَلِّ النَّأْيِ عَنْ مَوْطِنِ رَحْلِهِ ، وَ مَوْضِعِ رِجْلِهِ ، وَ مَسْقَطِ رَأْسِهِ ، وَ مَأْنَسِ نَفْسِهِ ، إِرَادَةً مِنْهُ لِإِعْزَازِ دِينِكَ ، وَ اسْتِنْصَاراً عَلَى أَهْلِ الْكُفْرِ بِكَ .
و از جايگاه اقامتش و قدمگاهش و زادگاهش و جاى انس گرفتنش، به شهرهاى غربت و محل دور هجرت نمود. بر اين خواسته كه دين تو را عزّت دهد و بر (ضد) كافرانِ به تو يارى طلبد.
دعای 4/ بند 4 و3
«3»أَللَّهُمَّ وَ أَصْحَابُ مُحَمَّدٍ خَاصَّةً الَّذِينَ احسنوا الصَّحَابَةَ وَ الَّذِينَ أَبْلَوُا الْبَلَاءَ الْحَسَنَ فِي نَصْرِهِ ، وَ كَانَفُوهُ«4»وَ فَارَقُوا الْأَزْوَاجَ وَ الْأَوْلَادَ فِي إِظْهَارِ كَلِمَتِهِ ، وَ قَاتَلُوا الآْبَاءَ وَ الْأَبْنَاءَ فِي تَثْبِيتِ نُبُوَّتِهِ ، وَ انْتَصَرُوا بِهِ .
خداوندا و بخصوص ياران محمّد، آنان كه همراهانى نيكو بودند و آنان كه در يارى او از آزمايش خوب برآمدند و به وى كمك رساندند و در راه آشكار نمودن دين او، از زنان و فرزندان خود جدا شدند و در پايدار ساختن نبوّت او با پدران و فرزندانشان جنگيدند، و به همراه او پيروز شدند.
4-5-5-4- احادیث
رسول گرامی اسلام فرمودند :
نیروهای رزمنده هنگامی كه تصمیم به شركت در جنگ می گیرند، خداوند مصونیت آنها را از آتش تضمین می كند. و چون آماده جنگ شوند، فرشتگان به وجود آنها افتخار می كنند. هنگامی كه با خانواده خود وداع می كنند ماهی ها و خانه ها گریه می كنند و از گناهان خود خارج می شوند همان گونه كه مار از پوست خود خارج می شود. خداوند چهار هزار فرشته را برآنها می گمارد تا از جلو و پشت سرآنان را محافظت نمایند.
_كار نیكی انجام نمی دهند مگر اینكه مضاعف شود. در مقابل هر روز در جبهه ثوابی برابر عبادت هزار مرد عابد … برای ایشان می نویسند. چون با دشمن روبه رو می شوند قلم همه اهل دنیا از درك ثواب آنها عاجز است. و چون به مبارزه با دشمن می ایستند و تیرها را آماده نشانه رفتن به دشمن می كنند و با یكدیگر درآویزند فرشتگان بال های خود را بر سر آنها می گسترانند و برای پیروزی و ثابت قدمی آنها دعا می كنند. هنگام ضرب و زخم، همسر بهشتی و نعمت های الهی بر او فرود می آید. مرحبا به روح پاكی كه از بدنی پاك و مطهر خارج شد، بشارت باد بر تو كرامت ها و نعمت هایی كه هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده است و بر قلب هیچ كسی خطور نكرده است.(كشف الاسرار وعده الابرار، 540 : 248 )
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود :
با اولین قطره خون او تمام گناهانش بخشیده می شود.
جایگاه خود را در بهشت می بیند.