دانلود پایان نامه

3-1-1-1-5-آسیبهای تهدیدکننده فرهنگ ایثار و شهادت
آسیبهای تهدیدکننده فرهنگ ایثار و شهادت شامل: جنگ روانی و تهاجم فرهنگی دشمن؛ نوع و کیفیت رفتار و عمل مسئولین و گروه های مرجع؛ آلوده شدن جامعه به فرهنگ مادیگرایی و تجمل پرستی؛ بیتفاوتی جامعه در قبال ارزش و مقام ایثار و ایثارگران میباشد. تداوم فرهنگ ایثار در شکل مطلوب آن مستلزم این است که مسئولین و نسل امروزی به حماسه های ایثارگران بیتفاوت نباشند و با پاسداشت این فرهنگ، انگیزه و میل به ایثارگری را روزبه روز در جامعه تقویت نمایند.(همان :108)
3-1-1-1-6-عوامل مؤثر بر پدیدآیی و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت
خانواده، رسانههای جمعی و مراکز آموزشی از جمله نهادهای بسیار تأثیرگذار در پدیدآیی و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت هستند. عواملی از قبیل: تغذیه حلال و سالم؛ رعایت شئون اسلامی در اخلاق و رفتار؛ پاشیدن بذر محبت اهل بیت در دل و جان کودک؛ فرهنگ سازی خانواده در دوران نوجوانی و بلوغ؛ نقش خانواده در ایجاد و استمرار دین باوری و فداکاری جوانان؛ رعایت صداقت و یک رنگی در مورد مسایل مذهبی؛ بهره گیری از استدلال و عقلانیت برای اثبات حقانیت دین؛ تقدیس شهید و شهادت و یادآوری اهداف بزرگ شهیدان؛ نقش رسانههای جمعی و فرهنگ ایثار و شهادت؛ تبیین قدسی بودن آرمان های دینی؛ برانگیختن احساس مسئولیت و تعهد دینی در مخاطبان؛ تبیین مفهومی و مصداقی رابطه ایمان و ایثار؛ ارایه تصویری منطقی و واقع گرایانه از الگوهای ایثار و شهادت؛ پرهیز از تحریفات و پیرایهها در پرداختن به عاشورا و شهادت؛ آمیختن احساسات و منطق در تبلیغ الگوهای شهادت طلبی؛ پرهیز از دور از دسترس قرار دادن الگوهای ایثار و شهادت؛ بهرهگیری مناسب از مصاحبهها و وصیتنامههای شهیدان؛ جایگاه مراکز آموزشی فرهنگ ایثار و شهادت از طریق رعایت اخلاص و قصد قربت توسط مربیان،یکرنگی و همراهی علم و عمل، ابراز محبت و احترام نسبت به فراگیران، شخصیت علمی آموزگار و نقش آن در فرهنگ سازی و رعایت عدالت و پرهیز از تحمیل کردن عقیده خود به فراگیران؛ ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در دبیرستانها و پیش دانشگاهیها؛ حاکمیت منطق و استدلال برگفتار و رفتار متولیان؛ وظایف مراکز آموزش عالی در مورد فرهنگ ایثار و شهادت با جهت دهی کارهای پژوهشی، برگزاری جشنواره ها و یادواره ها، میزگردها و جلسات پرسش و پاسخ، استفاده از برنامه های هنری، متون درسی جذاب و پرمحتوا؛ یادکرد غرورآمیزیادگاران عرصه ایثار و. ..؛ از عوامل مؤثر بر پدیدآیی و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت به شمار میآید. چنانچه جامعهای خواهان برخورداری از نسلی با عزت و آمادهی ایثار و شهادت است باید به طور بنیادی به فرهنگ سازی در این زمینه پرداخته و عوامل تأثیرگذار در این عرصه را شناسایی کرده و با تمام ظرفیت و توان برای هر کدام از آنها برنامه ریزی نماید.(صفری،1389 :109)
3-1-1-1-7-آثار وپیامدهای فرهنگی فرهنگ ایثار وشهادت
فرهنگ ایثار و شهادت با هویت قدسی خود توانایی سرشاری را در متأثر ساختن نهادهای اجتماعی و ساختارهای سیاسی به انضمام بافت فرهنگی جامعه دارا میباشد. بی شک این فرهنگ برترین اصل برای کسب رشد اجتماعی محسوب میشود و شهادت که نتیجه سلامتی روان، روحیه شجاعت و انتخاب آگاهانه است، مقاومت و پویایی جامعه را به دنبال دارد. چرا که ریشه در قدرت، صبر و استقامت و مبارزه با کفردارد و این عوامل در مجموع مقاومت جامعه را بالا برده و اجتماع را محرک و پویا میسازد. در زیر به ذکر برخی از آثار فرهنگ شهادت درجامعه میپردازیم.
1. پاسداشت حرمت و حکمت نسل گذشته؛
2. افزایش انسجام ملی و فرهنگی جامعه؛
3. تعاون و همکاری به جای رقابت و سبقت جویی؛
4. برقراری ضمانت اجرایی قوانین؛
5. تحرک اقتصادی و اجتماعی؛
6. تقویت ایمان و تأثیر آن برعبودیت و تزکیه انسان
7. تقویت قدرت دفاعی جامعه اسلامی
8. احیای فریضه امربه معروف ونهی ازمنکر؛
9. تقویت روحیه ایثار درجامعه اسلامی؛
10. به وجود آمدن انسانهای مصمم و مبارز؛
11. حضور بیشتر مردم در صحنه؛
12. بیداری و بقای جامعه؛
13. کسب استقلال، آزادی و شرف؛
14. درس مقاومت به جهانیان؛
15. شکست قدرت و فرهنگ شیطانی شرق و غرب.(رستمی،20:1382)
3-1-1-1-8-نقش دفاع مقدس درگسترش فرهنگ ایثار و شهادت
از آن جا که دفاع مقدس سرشار از ایثارها، از خود گذشتگی‌ها و جانفشانی‌های رزمندگان سلحشور است، ضرورت دارد این جلوه‌ها و زیبایی‌ها به نسل‌های آینده منتقل شود تا مبادا به مرور زمان این روایت‌ها دچار تحریف شده و حقایق دوران دفاع مقدس به دست فراموشی سپرده شود. هم چنین زنده نگه داشتن یاد و خاطرات دوران دفاع مقدس برگسترش آثار معنوی آن در جامعه کمک می‌نماید. بنابراین، انتقال میراث معنوی دفاع مقدس از تکالیف مهم متولیان حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است.
گفتنی است حماسه سازی‌ها و تلاشهای صورت گرفته در دوران دفاع مقدس دور از انتظار نبود. زیرا در فضایی که معنویت بر آن حاکم بود چنین رشادت‌ها و حماسه‌ها خلق گردید. انگیزه الهی و بعد معنوی در دوران دفاع مقدس بسیار پررنگ و در واقع مهم‌ترین انگیزه فرماندهان جنگ و رزمندگان در این دوران بود خستگی ناپذیری همراه با توکل به خدا، معنویت، ساده زیستی، صفا و صمیمیت و بی ادعایی از ویژگی‌های برجسته رزمندگان دفاع مقدس بود.