مقاله رایگان با موضوع آرامش خاطر، امام صادق

باشد، در اين صورت ما نيازمند تغيير هستيم نه کودکان؛ زيرا ما از ايشان انتظار داريم خلاف طبيعت انساني باشند و اين خارج از توانايي آنهاست247.
“کانت” از “ژان ژاک روسو” چنين نقل مي کند: “تنها از بچه شيطانِ(بازيگوش) امروز، مرد کارآمدِ فردا توان ساخت. يک پسرک سرزنده زودتر از يک جوانکِ از خود راضي و خود خواه به مرد حسابي تبديل مي شود”248.
بدين روي بازي، يک نياز طبيعي و استعداد فطري کودک است و اگر اين نياز به طور مستقيم يا غير مستقيم از طرف بزرگترها براي آنها فراهم گردد، عامل بسيار مؤثري براي زمينه سازي تحکيم روابط محبت آميز بين والدين و فرزند خواهد بود؛ زيرا” کودک به بازي عشق مي ورزد، نه به اين دليل که آسان است، بلکه برعکس، به دليل آن که دشوار است. کودک پياپي تلاش مي کند، هر مرحله را پشت سر بگذارد تا به کارهاي مشکل تر بپردازد وبه تدريج کارهاي بزرگتر را انجام دهد”249. و اين کار براي هرشخصي لذت بخش است
4-4.آثار ابراز محبت در خانواده
در لا به لاي دستورات اخلاقي اسلام سفارشاتي مبني بر ابراز محبت و علاقه به انسان ها بالاخص نزديکان به چشم مي خورد يکي از اين نزديکان همسر مي باشد که با گفتار و رفتار مي توانيم عشق خود را به او هديه کنيم. اين هديه آثار زيادي در بالا بردن کيفيت زندگي ما دارد که در اين بخش، اين آثار را بررسي مي کنيم.
1-4-4.استحکام خانواده
محبت و علاقه نيرومندترين جاذبه دروني ميان زن و شوهر است. بر خلاف تصور غلط عده اي که تنها ماية پيوند زن و شوهر را تمايل جنسي مي دانند، بايد دانست که اگرچه مسئله شهوت، عامل نيرومندي براي کشش و جذب زن و مرد به يکديگر است. اما آنچه به زندگي زناشوئي گرمي و دوام مي بخشد، عاطفه و محبت است.
در فضايي که سرشار از ارادت عميق زوجين است. ملاک ها و معيارها بطور کلي دگرگون مي شود. افراد نشاط مي يابند و رشد مي کنند، خطاها، سختي ها، کمبودها، بيماري ها، همه و همه جلوة ديگري دارند و گوئي افراد نسبت به آن ها کور و کر شده اند، چشم عاشق از ديدن عيب هاي معشوق کور است و گوش او از شنيدن زشتي هايش کر.
انسان تشنه محبت است اگر در محيط زندگي آب زلال محبتي از همسر خود يافت با تمام وجود به او علاقه مند مي شود و انس مي گيرد و گرنه به ناچار وقتي آب شيرين نبود به آب شور هم بسنده مي کند. يک همسر شايسته با گفتار و رفتار زيباي خود چنان همسر خود را از محبت سيراب مي کند که مشتاقانه به سوي خانه باز گردد.
افرادي که از همسر خود توجه، احترام و محبت مشاهده مي کنند از معاشرت و مصاحبت و زندگي با آنان به شدت احساس آرامش خاطر و خوشبختي مي کنند و کاشانه محبت آنها در مقابل طوفان حوادث محافظي است امن براي جان و روح آنها.
ابراز محبت در سلامت و استحکام خانواده تأثير فوق العاده اي دارد ولذا اسلام دستور به اظهار کردن محبت و دوستي مي دهد تا آثار آن در زندگي جاري گردد.
نکته مهم ديگر که بايد در اينجا ملاحظه گردد وجود محرک ها و جاذبه ها و دلرباي هاي بيروني است که زمينة انحراف را هموار مي کنند لذا يک همسر شايسته بايستي تلاش کند چنان عشق و صفا و صميميت خود را بروز و ظهور بدهد تا همسر او در برابر محرک هاي صوتي و رفتاري نامحرمان کاملاً مصون بماند.
2-4-4. تسخير دل
خداوند حکيم زن را در بعد روحي و رواني به جاذبه ها و ويژگي هاي خاص احساسي و عاطفي مجهز کرده که از طريق بروز و ظهور آنها در عرصه زندگي مي تواند مرد را در ميدان جاذبه اخلاقي و عاطفي خود قرار دهد و او را مجذوب و دل داده خود گرداند.
جاذبه نيرومند عاطفي زنان از بهترين ابزارها و سازکارها براي انعطاف بخشيدن به دل هاي همسرانشان و سيطره يافتن بر قلب آنهاست.
در تاريخ اسلام نمونه هاي بسياري از زنان وجود دارند که با شناخت و بکارگيري صحيح ظرفيت هاي روحي و رواني خود،دل همسران خود را تسخير کرده و آنها را عاشق خود نموده اند از جمله آنها رباب دختر امرءُ القيس همسر پاک و شايسته امام حسين (ع) است. او پس از ازدواج توأم با ايمان و اخلاصش چنان محبت و علاقه خود را بروز داده که در فراق او امام حسين (ع) صبر و طاقت ندارد و حتي يک شب جدايي او را تحمل نمي کند. هنگامي که رباب براي صله رحم و ديدار بستگانش حضور امام را ترک مي کند آنحضرت چنان بي تاب مي شود که خواب به چشمش نمي آيد و در فراق رباب چنين مي سرايد:
کَأَنّ اللّيلَ مُوصُولٌ بلَيْلِ اذا زَارََتْ سکينَةُ و الرُّبابُ
لَعَمْرُکَ اِنَّنِي لَاُحِبُّ دارّاً تَکونُ فيها سکينَّةُ و الرُّبابُ 250
زماني که دخترم سيکنه و همسرم رباب به ديدار بستگانش مي روند، آن شب فراق آنان براي من آنچنان طولاني است که گويا اين شب به شب هاي ديگر پيوسته است و هرگز پاپاني براي آن متصور نيست. قسم به جان من خانه اي را دوست دارم که رباب و سکينه ام در کنارم در آن باشند.
همانطور که از آثار ابراز محبت زن به شوهر تسخير قلب اوست، مرد هم بر اساس فطرت خدادادي زن که او را محبوب و دل دار قرار داده با اظهار عشق و علاقه به او علاوه بر تأمين اين نياز فطري مي تواند حريم دل او را تصرف کند و او را به زندگي خود اميدوارتر کند و با انگيزه اي قوي، کانون خانواده را براي زندگي مشترک گرم تر کند. در اين شرايط، زن همة سختي ها و ناملايمات را به جان مي خرد و توقعات خود را به حداقل کاهش مي دهد. امام صادق (ع) با نقل حديث از پيامبر (ص) در خصوص تأثير شگرف اظهار محبت به زن مي فرمايند:
قول الرجل للمراءة اِنِّي اُحِبُّک لا يذهَب مِن قَلْبها ابداً
.2
51
سخن مرد به همسرش که من تو را دوست دارم، هرگز از دل او بيرون نمي رود.
3-4-4.تقويت روحيه همسر
در اينجا مسأله اصلي با توجه به اينکه آنچه در اثر برخورد با مشکلات پيش از همه، خسته مي شود روح انسان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *