دانلود پایان نامه

مه ولات
3061
2
2
4
نیشابور
8836
6
7
17
منبع : فرمانداری استان خراسان رضوی 1392
 
استان خراسان رضوي در شمال شرقي ايران واقع شده است و از سمت شمال به کشور ترکمنستان و افغانستان و از غرب به استانهاي خراسان شمالي، سمنان و از جنوب به استان يزد و خراسان جنوبي متصل است.داراي اقليم کوهستاني کويري و آب و هواي گرم و خشک است. در منطقه شمال آن که کوهستاني است از بارندگي متوسط برخوردار است و در نواحي جنوب آب و هواي گرم و خشک و کويري است.(اسکندری،1391، 35)
 
3-3 جغرافیای تاریخی 
خراسان رضوي با مراکز جمعيتي کهن چون طوس، نيشابور و سبزوار از قدمت تاريخي برخوردار است به گونه اي که تا قبل از اسلام و سپس قرون اخير از مهمترين مراکز تاثير گذار در تاريخ و فرهنگ ايران زمين بوده است.مردم آن به زبان هاي فارسي، ترکي و کردي با لهجه هاي متفاوت صحبت مي کنند. به تعداد محدودي در مشهد و بعضي شهرهاي جنوب عرب زبان نيز وجود دارند.
مذهب مردم استان عمدتا شيعه و در چند شهر مرزي چون تايباد، خواف، تربت جام ، درگز و … تعدادي از خواهران و برادران اهل سنت نيز زندگي مي کنند.(معتمدنژاد،1391، 20)
 
3-4 جغرافیای فرهنگی 
فرهنگ مردم خراسان در اکثريت مناطق استان همان فرهنگ مردم ايران است البته کمي در جزئيات در شمال و جنوب و در بين ترک و کرد تفاوتهايي دارد که قابل تامل نيست.خراسان به لحاظ قدمت تاريخي، آثار تاريخي فراواني دارد که برحسب اعلام سازمان ميراث فرهنگي تعداد 903 اثر تاريخي فرهنگي در خراسان رضوي وجود دارد که به ثبت قطعي فهرست آثار ملي کشور رسيده است.
استان خراسان رضوی بزرگ ترین قطب گردشگری مذهبی جمهوری اسلامی  ایراناست که بناهای آرامگاهی بیش ترین و مهم ترین چشم انداز معماری این منطقه را تشکیل می دهند. مجموعه های آرامگاهی، بناهايی هستند كه طی ساليان طولانی بر روی مدفن و مزار شخصيت‌های مذهبی و محبوب شكل گرفته‌اند و معمولاً شامل بنای حرم،‌مساجد، مدارس،‌ كتابخانه‌ها، كاروانسراها، آب انبارها، خانقاه‌ها و فضاهايی ازاين قبيل می شوند. گسترش چنين مجموعه‌هايی، با گسترش مذهب، اعتبار و احترام صاحب مدفن و ارزش هنری و معماری بناهای ساخته شده ارتباط مستقیمی دارد. برخی ازمجموعه‌های آرامگاهی (مانند آستان قدس رضوی) در شكل گيری و پيدايش شهرها، نقش اساسی و مهمی ايفا كرده‌اند و به مركز فعاليت‌های مختلف مذهبی، سياسی،‌ اقتصادی و غيره تبديل شده‌اند. مجموعه ی آستان قدس رضوی یکی از با شکوه ترین بناهای آرامگاهی سراسرجهان اسلام است که وجود مبارک حضرت امام رضا(ع) را در برگرفته و سبب شده استان خراسان رضوی به بزرگ ترین قطب گردشگری مذهبی ایران تبدیل شود.(معینی‌فر،1388، 24)
مجموعه ی آستان قدس رضوی که خود به تنهایی جاذبه ی معماری کم نظیری به شمار می رود، همراه با سایربناها و آثار معماری این سرزمین؛ سبب شده اند که استان خراسان رضوی علاوه بر جاذبه های معنوی از نظر جاذبه های معماری و تاریخی نیز دارای اهمیت زیادی باشد. صحن‌های مجموعه ی آستان قدس رضوی دارای پنج صحن؛ عتيق(انقلاب)، جديد(آزادی)، امام خمينی(موزه)، جمهوری اسلامی و قدس است كه دو صحن آخری نوساز هستند. هر یک از صحن های مجموعه ی مقدس آستان قدس رضوی شاهکارهایی از معماران مختلف ایرانی را به نمایش میگذارند. از جمله آثار ارزشمند داخل حرم رضوی، سه محراب با شكوه مربوط به قرن های هفتم هجری است كه بر روی دو محراب، ‌كتيبه‌هايی به خط كوفی و بر سومی، كتيبه‌هاي یبه خط كوفی و ثلث و به رنگ لاجوردی بر زمينه سفيد، مشتمل بر آيات و احاديث نوشته شده است. درب های سه گانه حرم مطهر نيز از آثار با ارزش هنری به شمار می‌آيند. صندوق و ضريح مرقد كنونی، مربوط به دوره ی قاجار و بعد از آن است. صحن های حرم رضوی هر یک در دوره ای تاریخی ساخته شده اند و معماری هر یک از صحن ها؛ گویای روندمعماری زمانه ی خود است.
مسجد زیبا، تاریخی و مشهور گوهرشاد در جنوب حرم مطهررضوی قرار گرفته و به سبب دارا بودن انواع تزیینان چشم گیر و غنی، از دیدنی ترین مسجد های منطقه به شمار می آید. آرامگاه فردوسی شاعر بزرگ پارسی در سرزمین توس زيارتگاه مشتاقان ادبی است و شهر توس، شهرتوس معروفيت خود را مديون آثار و شخصيت شامخ این شاعر ارجمند است. شهر توس که به نظر می سد در اواخر دوره ساسانيان، ساخته شده و زندان و گنبد هارونیه را در بر گرفته یکی دیگر از دیدنی ترین مناطق استان خراسان رضوی به شمار می آید.(نیرومند،1391، 61)
بناهای تاریخی و معماری متعددی در مناطق مختلف استان خراسان رضوی پراکنده شده اند؛ ولی مهم ترین و بیش ترین این بناها در شهرستان مشهد قرار گرفته اند. مجموعه ی کلات نادری مانند دره‌ای است كه توسط دو رشته كوه مرتفع محاصره شده و آثار باستانی آن به دوره ی نادرشاه افشار تعلق دارند. كتيبه ی نادری واقع در خارج از قلعه ی نادری (دربند نفتی) به زبان تركی و به خط نستعليق در بدنه ی كوه قرار گرفته؛ دروازه ی ورودی، دروازه ی دهچه، دروازه ی چوب بست، دروازه یگشتانه، دروازه ی نفتی، دربند ارغون شاه، همراه با عمارت خورشيد و تخت دختر مجموعهبناهایی هستند که بر روی تپه‌ای، به امر نادرشاه ساخته شده و اكنون آثار پراكنده ای از آن ها به جای مانده که برای گردشگران جذاب و دیدنی هستد.
درفاصله‌ی 6كيلومتری شهر قاين و در دامنه كوه معروف به ابوذر، آرامگاه بوذرجمهر؛ شاعر و اديب بزرگوار زمان سلطان محمود غزنوی قرار گرفته که بسيار زيبا و دلگشا بوده و از قدمتی ديرينه برخوردار است. آتشكده بازه هور در روستای رباط سفيد تربت حيدريه واقع شده واز بناهای باستانی این منطقه به شمار می رود. مسجد جامع رشتخوار در تربت حیدریه،مسجد مولانا در تربت جام، مسجد كوشک درقاین، مسجد جامع سنگان در خواف از دیگربناهای تاریخی و قدیمی استان خراسان رضوی به شمار می روند.
مدرسه های زیادی نیزدر کنار مسجد های متعدد استان خراسان رضوی بنا شده اند که برخی از آن ها از جمله مدرسه های دومناره گلشن، ميرزا جعفر و مدرسه نواب و مدرسه های سبزوار از ارزش های خاص معماری و تاریخی برخوردار هستند.