دانلود پایان نامه
3-12-4 شهرك هاي ييلاقي و توريستي طرقبه و شانديز
طرقبه: براساس آخرين سرشماري عمومي نفوس و مسكن در سال 1375 جمعيت شهر طرقبه 9982 نفر در غالب 2418 خانوار و بعد خانوار 1/4 بوده است، اين شهر ييلاقي در 16 كيلومتر جنوب غربي مشهد واقع شده است و به مرور زمان نقش توريستي و تفريحي آن درحال توسعه مي‌باشد و اين امر از افزايش تعداد مسافران ورودي در هر سال نسبت به سال قبل و ازدياد مشاغل مرتبط با اين مسئله كاملا مشهود است و وجود دما در شهر مشهد در نزديكي اين ناحيه يكي از عوامل مهم و موثر در گسترش صنعت گردشگري در طرقبه محسوب مي‌گردد. ورود شهروندان مشهدي و زائران و مسافران به اين دره حاصلخيز از فروردين‌ماه تا مهرماه هر سال بوده و در ايام تابستان بيشترين مسافران را پذيرا مي باشد و ماههاي تير و مرداد اوج ورود مسافر به اين منطقه است. توسعه گردشگري ورود خيل عظيم مسافران به اين شهر منجر به افزايش قيمت زمين وهمچنين تغيير كاربردي اراضي شده است كه مهمترين عوامل بروز اين امر عبارتند از: (عكس آبشار طرقبه و شانديز)
الف – نقش تفريحي و توريستي اين دره و منافع اقتصادي حاصل از ورود از مسافران به آن رونق خرده‌فروشي و رستوران‌‌داري و در مجموع فعاليت‌هاي اقتصادي.
ب – روند رو به رشد خريد باغات ميوه بويژه در حاشيه بين جاده عنبران و جاغرق و ساخت و ساز ويلا و بناهاي مسكوني در اين محدوده.
ج – گسترش كالبدي و فيزيكي شهر مشهد به سمت طرقبه در مسير محور اصلي ارتباطي مشهد – طرقبه و تبديل اين شهر به شهر خوابگاهي در مجاورت مادر شهر بزرگ مشهد.
ب – شانديز: شهر شانديز نيز در 38 كيلومتري جنوب غرب مشهد و در منطقه‌اي خوش آب وهوا واقع شده است. براساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن در سال 1375، جمعيت اين شهر 4077 نفر با بعد خانوار 6/4 نفر و 887 خانوار بوده است. اين منطقه از گذشته‌هاي دور به واسطه باغ ، دره هاي بسيار زيبا و رستوران‌هاي متعدد همواره موردتوجه اهالي توس و مشهد و همچنين گردشگران بوده است. اما وسعت باغ‌هاي شانديز به وسعت باغ‌هاي طرقبه نبوده و اين شهر بيشتر از آن كه باغ‌هاي گسترده‌اي داشته باشد از مزارع گسترده برخوردار است، به ويژه در حد شمالي شهر، منظر زراعي بيش از هر منطقه ديگري نظرها را به خود جلب مي‌كند و افزايش تعداد مجتمع‌هاي تفريحي و توريستي و پذيرايي در حاشيه جاده مشهد – شانديز روز به روز بر اهميت اين شهر مي‌افزايد.
3-13 مهمترين پروژه‌ها و برنامه‌هاي اجرائي تاثيرگذار در توسعه گردشگري شهر مشهد
حفاظت و ساماندهي مكانهاي تاريخي، فرهنگي و مذهبي در شهر
وجود بارگاه ملكوتي امام هشتم شيعيان به عنوان اصلي‌ترين و مهمترين جاذبه هاي گردشگري مشهد، جاذبه و قابليت ساير آثار تاريخي، مذهبي و فرهنگي راتحت‌الشعاع قرار داده است، با توجه به اينكه آثار و يادمان‌هاي تاريخي، مذهبي و فرهنگي از عناصر مهم جذب گردشگر، بويژه گردشگر خارجي است و كلان شهر مشهد از اين نظر برخوردار از جاذبه‌هاي متنوع و متعددي است، توجه بيش از پيش به ساير جاذبه‌هاي تاريخي، مذهبي و قابليت آنها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. در اين راستا مهمترين پروژه‌هايي كه مي‌توانند در ساماندهي و احياء مكانهاي تاريخي و مذهبي مؤثر باشند عبارتند از:
احياء و بهره‌برداري از كاروانسراها و رباطهاي قديمي با همكاري شهرداري و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري
احياء و بهره‌برداري از ساختمانهاي مسكوني قديمي كه داراي ارزش‌هاي معماري وهنري مي‌باشند.
احياء گذرها و دربندهاي مسكوني كه هدف از آن علاوه بر حفظ و احياي اين اماكن كه داراي نقش و هويت معماري خاص دورانهاي مختلف مي‌باشد، تجهيز و آماده‌سازي فضاهاي داخلي آن به صورت موزه مردم شناسي جهت بازديد گردشگران و شهروندان است.
احياي باغ‌ها و كوشك‌هاي قديمي كه هدف از اجراي آن ضمن آشنا ساختن شهرون