دانلود پایان نامه

سرزمين پهناور خراسان و بويژه شهر مقدس مشهد با اتكا به وجود بارگاه ملكوتي حضرت رضا (ع) به همراه طبيعي زيبا و ويژگي‌هاي تاريخي و فرهنگي به عنوان مهم‌ترين قطب گردشگري در شرق كشور و مهم‌ترين قطب توريستي در كشور و حتي در منطقه خاورميانه جايگاه بسيار مهمي دارد. اين شهر هر ساله پذيراي متجاوز از 12 ميليون زائر است كه با انگيزه زيارت و ديدار جاذبه‌هاي مختلف به اين شهر سفر مي‌كنند.در واقع مشهد به عنوان دومين كلانشهر مذهبي جهان اسلام بعد از مكه در عربستان از نظر زائر بوده و حداقل زماني كه گردشگران مذهبي بر اي اقامت در اين شهر در نظر مي‌گيرند بين 3 تا 5 روز است. وجود بارگاه ملكوتي امام رضا (ع) در اين شهر سبب شده جمع كثيري از مسلمانان و حتي ساير اديان از داخل و خارج كشور بوده است، علاوه بر اين مي‌توان به دليل حاكميت موجود (حكومت شيعي) كه هم سو با كشش و ميل براي بازديد از اماكن مذهبي است از نظر فرهنگي نيز يكي از دلايل موفقيت جذب گردشگر مذهبي در مشهد دانست. بارگاه ملكوتي اين امام همام هسته اوليه شكل‌گيري شهر مشهد و در طي تاريخ گذشته اين شهر، هميشه نقش محوري در پيشرفتها و توسعه فيزيكي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي اين ديار زرخيز داشته است. علاوه بر اين مشهد با قرار گرفتن در مسير راههاي اصلي مي‌تواند نقش مركزيت خود را ايفا كرده و با توجه به اينكه كانون شيعه كل عالم اسلام است ، سالانه پذيراي هزاران گردشگر خارجي وارده از مرزهاي بين‌المللي هوايي – دريايي و زميني است. لذا گردشگري در مشهد داراي دو اهميت است؛ 1- گردشگري داخلي 2- گردشگري خارجي
3-9 جاذبه هاي شهر مشهد
3-9-1 جاذبه هاي طبيعيمشهد
3-9-1-1 ييلاقات طرقبه
اين شهر در 18 كيلومتر جنوب غربي مشهد و در مسير راه جا‌غرق واقع شده و از غرب به كوههاي بينالود و از شمال به كوه تخت رستم محدود مي‌شود. طرقبه داراي باغ‌هاي فراوان با ميوه‌هاي متنوع و چشمه‌سارهاي زيباست و رودخانه‌اي خروشان از كنار آن مي‌گذرد. در تابستان داراي آب و هواي خنك و مطبوع است. اين ناحيه از قديم الايام به عنوان تفرجگاه مورد توجه ساكنان و زائران مشهد بوده است. ارتفاع اين ناحيه در حدود 1433 متر از سطح درياست.(کلانتری،1387، 51)
تصویر 3-1 : ميدان طرقبه(منطقه ييلاقی)
منبع : سازمان میراث فرهنگی مشهد
3-9-1-2 ييلاقات شانديز
شانديز نيز دربخش طرقبه. در فاصله 30 كيلومتري غرب مشهد و در حدود 13 كيلومتري طرقبه در مسير راه مشهد به ابرده وزشك واقع شده است. چشمه‌سارها و باغ‌هاي فراوان، فضاي سرسبز و خرم، رودخانه و چشم‌اندازهاي بي‌بديل طبيعي، آب و هواي مطبوع و به ويژه صنايع دستي بومي از قبيل انواع پوشاك چرمي و پوستي و اشياء چوبي، اين منطقه ييلاقي را به گردشگاهي مهم تبديل كرده است.
تصویر 3-2 : ييلاقات شانديز
منبع : گردشگری خراسان رضوی 1392
3-9-1-3 جاغرق
روستاي ييلاقي جاغرق در 21 كيلومتري جنوب غربي مشهد و درفاصله 7 كيلومتري جنوب غربي طرقبه واقع شده است. اين منطقه داراي آب وهوايي كوهستاني است و زمستانهاي سرد و تابستانهاي معتدل دارد. وجود باغ‌هاي ميوه و دره سرسبز و چشم‌اندازهاي ديدني جذابيت خاصي به اين منطقه داده است. اين ناحيه علاوه بر رودخانه‌هاي فصلي داراي چندين رشته قنات و يك چشمه و آبشارهاي متعدد مي‌باشد. اقامتگاههاي متعددي نيز در اين منطقه در نظر گرفته شده است.
3-9-1-4 سد طرق
اين سد در 14 كيلومتر جنوب شرقي مشهد و بر روي رودخانه طرق و در نزديكي بند قديمي طرق قرارداد. سدطرق از نوع بتوني با دو قوسي متقارن است كه علاوه بر استفاده‌هاي اقتصادي به منظور تهيه بخشي از آب شرب مشهد نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. (کوشش‌تبار،1387، 61)
3-9-1-5 رودخانه و سد كارده
رودخانه و سد كارده در فاصله 44 كيلومتري شهر مشهد واقع است و روستاي كارده در ورودي اين منطقه تفريحي قرار گرفته است. رودخانه كارده به دليل برخورداري از آب دايمي و مناظر طبيعي شگفت انگيز كوهستاني و هواي دلپذير به عنوان يكي از تفرجگاه‌هاي خوش اب و هوا در اطراف مشهد مورد توجه مسافران و ساكنان اين شهر مي باشد.
3-9-1-6 جاذبه هاي غارنورديغارمغان
اين غار در 36 كيلومتري شهر مشهد و در جنوب روستاي مغان در دامنه‌هاي كوه بينالود قرار گرفته است، عمق غار حدود 50 متر و ارتفاع آن از سطح دريا 2910 متر است. غارمغان دو دهانه يكي در جنوب و ديگري در شرق دارد. در داخل غار حوضچه هاي آب را كد و ستون‌هاي آهكي استالاگتيت و استالاگميت و جاده‌هايي به عمق 25 متر ديده مي‌شود. ورود به اين غار با توجه به وجود نقاط خطرناك و پرتگاهها، بايد توسط راهنما و افراد مجرب غارنورد صورت گيرد.
3-9-1-7 غار هندل آباد
اين غار در بخش تبادكان و در فاصله 45 كيلومتري مشهد قرار گرفته است. طول اين غار 90 متر و داراي ستون‌هاي زيبا آهكي مي‌باشد. درون غار چشمه آبي وجود دارد كه آب آن از نظر مردم محلي داراي تقدس است.
3-9-1-8 غار دره‌آل
غار دره‌آل مكاني است با دهانه بزرگ و ديدني و ديوارهاي مرتفع و بلند كه چشمه‌اي در مجاورت آن قرار دارد. اين غار در 45 كيلومتري شمال شرق مشهد در مسير راه كلات نادري واقع است.
3-9-1-9 غار كارده
اين غار به فاصله 50 كيلومتري شمال مشهد در مسافت 3 كيلومتري روستاي كارده قرار گرفته است. دهانه غار به صورت شكافي سنگي است و عرض تقريبي آن در حدود يك تا سه متر مي باشد. طول غار تقريبا يكصدمتر است كه كاملا خشك و داراي پرتگاههاي خطرناكي است. (ايرانا، 50)
3-10 جاذبه‌هاي فرهنگي