نمایشگرهای منعطف، ایده بزرگ سامسونگ برای کنار زدن آیفون ۷

سامسونگ خوب از این حقیقت آگاهه که واسه باز پس گرفتن سهم خود از بازار اجناس موبایل و اپل، باید هرچه سریع تر کار عجیب ای بکنه. جنگ بعدی پرچمداران میان آیفون ۷ و گلکسی S7 سامسونگ میشه؟ این در صورتی تحقق پیدا میکنه که این شرکت کره ای بتونه عجیب ترین طرح مفهومی خود یعنی یه موبایل تاشو رو به حقیقت بدل کنه.

از وقتی که سامسونگ تکنولوژی نمایشگر منعطف خود رو در نمایشگاه CES 2013 رونمایی کرد تا به امروز حدودا دو سالی میگذره و اگه یادتون باشه در نمایشگاه CES 2011 یعنی حدودا چهار سال پیش هم ایده کلی ساخت این نمایشگرها رو مطرح کرد.

در اون دوران، این غول فناوری کره ای، موبایلای زیادی رو رونمایی کرد اما هیچکدامشان انعطاف پذیری یا خم شدن وعده داده شده رو نداشتن. چه اتفاقی افتاده؟ تلفن هوشمند به طور کامل انعطاف پذیری که این شرکت در CES 2013 معرفی کرد، کجا رفته؟

در ادامه این مطلب با سایت ما همراه باشین تا به واکاوای این ماجرا بپردازیم.

در ماه های پس از معرفی این موبایل، اینطور به نظر می اومد که همه شرکتا به سمت ایده ساخت تلفنای همراه منعطف جذب شدن؛ در ادامه، هم نوکیا و هم الجی فناوریای فوق العاده ای رو در این بخش ارائه دادن و باب رو واسه ورود هرچه بیشتر این فناوری به بازار باز کردن.

اما طولی نکشید که تکنولوژی نامبرده به دست فراموشی سپرده شد تا اینکه چند جوون جین پوش آیفونای خود رو داخل جیب هاشون قرار دادن و همون داستان خم شدن موبایل اتفاق که باقی ماجرا رو خوب میدونید.

همونطور که شاید در نطق معرفی این موبایل مشاهده کردین، بخش اعظمی از اون سخنرانی به معرفی نمایشگرهای «منعطف» و نمایش تعدادی از نمونه های اولیه ساخته شده از این نمایشگرها اختصاص پیدا کرده بود.

نکته مهمی که در این نطق اهمیت پیدا می کنه اون هستش که نمایسگرهای «منعطف» اونطور که سامسونگ از اونا سخن میگه طیف بزرگی از شکلای جور واجور نمایشگر رو در بر می گیرن که الان هم این شرکت مشغول ساختشانه و مواردی مثل «نشکن»، «خمیده»، «تاشو» و «رول شونده» همه در این گروه جای می گیرن.

با نگاهی به اجناس رونمایی شده از طرف این شرکت کره ای ظرف دو سال گذشته می فهمین که تنها اجناس اصطلاحا «منعطف» سامسونگ که به صورت تجاری درآمدند، گلکسی نوت اج، گلکسی S6 اج و گلکسی Round هستن که همه شون هم در زیرگروه «خیمدها» جای می گیرن.

اما نمایشگرهای تاشو چیجوری؟ دوسال پیش نمونه های اولیه نمایشگرهای خمیده و تاشو در مرحله مشابه ای به سر می بردن که شکلای جور واجور خمیده به مرحله تولید رسیدن اما هنوزم که هنوزه خبری از تلفنای هوشمند همراه با نمایشگر تاشو از طرف این شرکت نیس.

البته روشن کردن اینکه سامسونگ الان دقیقا در کدوم مرحله از تولید تکنولوژی نامبرده هست موضوع ایست بس سخت و شاید نشدنی اما اگه نمایشگرهای تاشو فقط مدلای مفهومی بوده باشن و قرار نباشه که به مرحله تولید انبوه برسن اون وقت میشه موبایلای تاشو رو فقط ایده ای خام تو ذهن مهندسان سامسونگ خواند نه دستگاهی که کار می کنه و قراره به صورت انبوه وارد بازار شه.

چانگ هون در انجمنی که نوامبر سال گذشته با حضور سرمایه گذاران سامسونگ در نیویورک برگزار گردید، گفت: «ما تا آخر سال آینده ظرفیت تولید نمایشگرهای منعطف خود رو به ۳۰ الی ۴۰ هزار عدد در ماه می رسانیم.» ایشون در ادامه گفت: «سامسونگ در نظر داره که تا آخر سال، محصولی با یه نمایشگر منعطف رو در اختیار کاربران بذاره اما هنوز هیچیک از امکانات و مشخصات اون پایانی نشده ان.»

واژگان مورد استفاده به وسیله چانگ هون در این سخنرانی اهمیت زیادی داره: اون از کلمه ابهام آمیز «منعطف» در صحبتای خود استفاده کرد که طبق چیزی که در اول متن به اون گفته شد در برگیرنده چهار نوع پنل نمایشگر می شه.

از همین رو مشخص نیس که اون در صحبت هاش به گلکسی S6 اج اشاره داشته یا هر دستگاه دیگری. در هر صورت احتمال عرضه یه موبایل به طور کامل تاشو از طرف سامسونگ تا قبل از سال نوی میلادی بسیار بعید به نظر میاد.

جالبه بدونین که خبرنگار فوربز د رادامه مصاحبه ای با مدیران سامسونگ انجام میده تا انگار ابهامات رو از سخنان چانگ هون رفع کنه اما بازم حرفاشون همون اندازه ابهام رو در خود داشت.

اونا اعلام داشتن: «Samsung Display در مورد پیشرفت و تولید پنل نمایشگرهای منعطف کار می کنه. پنلای منعطف این شرکت واسه شکلای جور واجور مختلفی از دستگاه های الکترونیکی تولید می شن و شرکتا هم می تونن از این پنلا واسه تولید اجناس خود بهره بگیرن، با این همه در مورد سوالی که شما مطرح کردین، هنوز هیچی مشخص نیس.»

اما تنها نکته ای که میشه از این جواب دریافت اینه که «سامسونگ دیسپلی واسه شکلای جور واجور مختلفی از دستگاه ها، پنل منعطف تولید می کنه.» و «شکلای جور واجور» جور واجور یعنی این شرکت مشغول تست نمایشگرهای یاد شده واسه یه محصول فرق داره.

تنها نشونه دیگری که از ساخت یه نمایشگر تاشو به وسیله سامسونگ خبر میده از اعلام نظر یکی از مقامات سامسونگ که نامی هم از ایشون به میان نیامده، قابل برداشت است. این مقام رسمی در مصاحبه اش با Business Korea  گفت: «صنعت باور داره که تجاری سازی اسمارت فونای تاشو تا سال ۲۰۱۶ میلادی عملیاتی می شه.»

این اطهار نظر بسیار کوتاهه و اطلاعات کمی رو در خود داره. نکته دیگه اینکه نام منبع خبر هم ذکر نشده و در این جمله به جای «سامسونگ» از عبارت «صنعت» استفاده گردیده.

از طرفی، این احتمال هم میره که این مقام رسمی فقط در مورد آینده صنعت نظر داده باشه یا حتی منظورش این بوده که ساخت نمایشگرهای تاشو هنوزم شدنیه.

خبرنگار Forbes از مقامات سامسونگ سوال کرده که نمونه اولیه به نمایش در اومده در CES فقط یه مدل مفهومی بوده که به آرومی هم به دست فراموشی سپرده شده یا اینکه برنامه های دیگری واسه تولید انبوه اون هست که اونا هم در جواب اعلام داشتن: سامسونگ دیسپلی در حال پیشرفت شکلای جور واجور مختلفی از نمایشگرهای منعطف مثل شکلای جور واجور تاشو و رول شونده س. اونا ادامه دادن که همکاری نزدیکی هم با شرکای خود در مورد تولید موبایل دارن اما تا الان هیچی در مورد یه محصول پایانی و جدول وقتی معرفی اون عنوان نشده.

پس اونطور که به نظر میاد این ایده به کلی از بین نرفته. سامسونگ به شکلی فعال روی تولید و ساخت نمایشگرهای تاشو و رول شونده کار می کنه. اما به چه دلیل از زمان برگزاری نمایشگاه CES تا الان هیچ حرفی در مورد این اجناس به میان نیامده و اطلاعات و عکسی هم از اونا به فضای مجازی درز نکرده؟

معمولا، وقتی که یه شرکت مشغول پیشرفت و ساخت فناوریای نوین و مبتکرانه ای می شه، روزنامه نگارا و خبرنگاران کنجکاو رو به سمت تحقیقاتی که در این بخش انجام داده یا بیانیه های قبلی اش در مورد اون راهنمایی می کنه. اما در مورد سامسونگ و نمایشگرهای تاشوی اون این اتفاق رخ نداد و خبرنگاران در مقابل با اظهاراتی مبهم روبرو شدن. دلیل چیه؟

یکی از دلایل می تونه این باشه که محصول در دست پیشرفت جوری نامتعارف و عجیبه که مطرح کردن هرگونه تاریخ واسه معرفی و ارائه اون می تونه خطر بالایی رو واسه این شرکت به دنبال داشته باشه.

واسه نمونه فروش پایین پرچمداران این شرکت که از سال ۲۰۱۳ میلادی شروع شد شاید سامسونگ رو بر اون داشته تا تصمیمات آینده خود رو با احتیاط بیشتری به مرحله عمل برسونه: این شرکت در ادامه موبایلای گلکسی S6 و گلکسی S6 Edge رو معرفی کرد که در نظر منتقدان خوش درخشیدند اما فروششان کمتر از اندازه برآورد شده قبلی بود.

از همین رو سامسونگ شاید تصمیم گرفته که در مورد عرضه موبایلای تاشوی خود دوباره فکر کنه و انگار بی گدار به آب نزنه. حال این سوال مطرح می شه که این شرکت می تونه تنها کمی پس از عرضه دو موبایل یاد شده، یه موبایل پیشرفته و متفاوت دیگه رو به بازار ارائه کنه؟

حتما تایید می کنین که چشم بادامیای کره ای باکی از اجرای ایده های جدید و متفاوت در اجناس تولیدی شون ندارن (موبایلای گلکسی S6 Edge و گلکسی نوت در دوران خودشون کالاهایی انقلابی بودن). موضوع دیگه ای که خیلی هم دور از ذهن به نظر نمی رسه اینه که سامسونگ هنوزم به یه طرح عملیاتی واسه تولید این موبایلا دست پیدا نکرده (حال تولید قطعات تاشو هم دشواریای خود رو داره).

از همین رو، رقابت اصلی پیش روی این شرکت کره ای تولید محصولیه که علاوه بر همراه داشتن ابتکار و نوآوری، به طور کامل واسه کاربران آشنا باشه و از کار کردن با اون احساس راحتی کنن.

در هر صورت، اینکه شرکت کره ای مورد بحث پشت صحنه مشغول به کاره یا اینکه به کلی ایده ساخت نمایشگرهای تاشو رو فراموش کرده، موضوع ایست که گمانه زنیای زیادی در مورد اون هست.

الجی یکی دیگه از غولای کره ایه که با معرفی موبایل جی فلکس ورودش رو به این میدون رسما اعلام کرد و ذکر این نکته هم خالی از لطف نیس که هر دوی این کمپانیا مرتبا در گفته هاشون بر اهمیت فناوری نمایشگرهای منعطف تاکید کردن.

از همین رو میشه اینطور نتیجه گرفت که کره ایا مشغول کار روی جدول وقتی مشابه ای هستن و تموم تلاش خود رو استفاده کردن که همدیگه رو از میدون رقابت در بخش نوآوریای مربوط به نمایشگر حذف کنن.

سوال دیگری که مطرح می شه که موبایل گلکسی S7 به کلی تاشو میشه؟ تا آخر امسال خبرهای دیگری در مورد پروژه جدید تیم طراحی سامسونگ و تلاش اون واسه کنار زدن اپل خواهیم شنید؟ تردیدی نیس که این شرکت کره ای مشغول ساخت محصولی به طور کامل فرق داره که قبلا هم اطلاعاتی رو در مورد اون مطرح کرده بود اما اینکه S7 این خصوصیات انقلابی رو درخود داره یا خیر موضوع ایست نامعلوم.

با در نظر داشتن گرایش و میل شدید این شرکت به پیشرفت، نبود اطلاعات در مورد کاری که الان مشغول انجامشه موضوعی به طور کامل عجیب به نظر میاد. اما اینکه سامسونگ و حریف کره ای اش یعنی الجی تموم اهتمام خود رو استفاده کردن تا فاصله شون رو با آیفون زیاد کنن و در عین حال واسه گرفتن سلطه بر بازار اجناس تاشو با هم بجنگن به طور کامل بر همه روشنه.