نگاهی به گنجینه اسرار با ارزش ترین برند جهان؛ آینده اپل چیست؟

اپل از اول کار خود تا کنون، یکی از جذاب ترین داستانای تجاری جهان رو رقم زده؛ شرکتی که حدود بیست سال پیش فاصله ای تا ورشکستگی نداشت، حالا در مقام با ارزش ترین شرکت جهان وایس تاده و همین موضوع به تنهایی، خبر از ماجراجوییای بسیاری در سالایی که این شرکت تا کنون سپری کرده میده.

اپل ولی حالا در مقام شرکتی بزرگ و تکنولوژیک وایس تاده که با یکی از چالشای بسیار عصر دیجیتالی رو به روست؛ اینکه تروریستا چیجوری از فناوری رمزگذاری در اجناس جور واجور به نفع خود بهره می گیرن. اینکه سرنوشت پرداختای مالیاتی واسه میلیاردها دلاری که در ایرلند جا مونده در آخر چی می شه و در آخر، نقش کشور چین در تجارت اپل و نیروی کاری که همین شرکت در کشور یاد شده به خود اختصاص داده.

«چارلی رز» در برنامه «۶۰ دقیقه» در مصاحبه ای که با تیم کوک، جانی آیو، فیل شیلر و بقیه عوامل اجرایی این شرکت داشته، به همین موضوعات پرداخته؛ ایشون به دنبال جواب به این سواله که چه مواردی، اپل رو اینجور نوآور، و البته سود رسون کردن و از طرف دیگه، رازداری این شرکت از کجا سرچشمه میگیره. یه جور از رازداری که به شکل کامل در DNA اپل نهادینه شده. با سایت ما همراه باشین تا پای صحبتای تیم کوک نشسته و سری هم به استودیوی طراحی مرموز جاناتان آیو بزنیم.

با اینکه تا امروز، تیم کوک چهار سالی می شه که رهبری اپل رو در دست گرفته اما پونزده سال قبل از اون، صحنه در مشت موسس اپل به نام استیو جابز بود.

با تلاشای جابز، کامپیوترها از ابزارهایی بسیار سنگین، حجیم و حرفه ای، تبدیل به کالاهایی خونگی شدن و حالا شاید بشه نام اونا رو در میان شخصی ترین اجناس در همه زمانا آورد. 

امروز آیفون، ۱۲ هزار بار از اولین مکینتاش پرقدرت تره و سال آینده اپل خبر میده که یه میلیارد دستگاه از اونو به فروش رسونده. اما شخصی که پس از موسس بر صندلی قدرت نشست، از طرف خود جابز دست چین شده بود؛ مردی به نام تیم کوک. 

تیم کوک: من تا کنون هیچکی رو در این کره خاکی مثل اون ندیده ام. کار کردن با اون یه افتخار —

چارلی رز: هیچکی؟ حتی یه نفر؟

خیر.

چه ویژگیایی داشت؟

-اون توانایی عالی واسه آینده نگری داشت و می تونست وقایع بعدی رو پیش بینی کنه. شخصی که اشتهایی سیر نشدنی واسه نزدیک شدن به تکامل و عالی بودن در خود حس می کرد.

انگار روح تکامل گرای استیو جابز هنوزم بر فراز پیکره اپل در حال پروازه. اون موسسی بود که نمیشه هیچ مشابهی براش یافت؛ آینده نگری رویاپرداز که قادر بود قبل اینکه مردم احساس نیاز کنن، کالاهایی که واسه زندگیشون لازم بود رو در اختیارشون بذاره. کوک از طرفی، یه مهندس با وقار و عاشق کار خوده که از ایالت آلاباما سر از کوپرتینو در آورده. با این حال در محوطه سازمانی اپل، کارمندان این شرکت هنوز به همون طور ای در مورد جابز صحبت می کنن که تیم کوک درباره اش سخن سر میده. 

تیم کوک: بعضی وقتا استانداردها اونقدر بالا می رفتن که خیلی راحت، خوب به اندازه کافی خوب نبود. اون موضوع، می باید «عالی» پیش رود تا مورد قبول واقع شه. به قول خود استیو: "به شکل دیوونه واری عالی!".

چارلی رز: باور دارین قادر به انجام کارایی هستین که بقیه شرکتای از انجامشون عاجزند. 

تیم کوک: بله. باور داریم و حالا خوبیش اینه این موضوع رو اثبات هم کردیم.

استیو جابز؛ آینده نگری رویاپرداز که قادر بود قبل اینکه مردم احساس کنن، کالاهایی که واسه زندگیشون لازم بود رو در اختیارشون بذاره

در شروع هر هفته، ساعت ۹ صبح روزای دوشنبه، جلسه مدیران برتر در مقر اپل برگزار می شه. چارلی رز به همین جلسه میره و میگه: «من از برنامه ۶۰ دقیقه اومدم، و به دنبال مغزهای برتر در اپل می گردم، یه نفر به من گفته بود میتونم اونا رو در این اتاق پیدا کنم.» تیم کوک در پاسخش میگه: «نه، بهت نشانی اشتباه دادن!»

حضور مدیران برتر در این جلسه، اجباریه و اگه شما در این اتاق حضور به هم رسونید، به معنی اون هستش که یکی از مهم ترین افراد مشغول به خدمت در اپل هستین. این افراد البته اجاره نمی دن تا در جلسه شون حضور داشته باشیم ولی، مشتاقند بگن که از چه مواردی بیشتر در شرکتشون بیشتر حال می کنن.

ادی کیو (Eddy Cue) شخصی که به خلق iTunes کمکای زیادی کرده میگه: «کار کردن در شرکتی که میدونید دسترنجتان به وسیله افراد بسیار زیادی در سطح جهانی استفاده میشن، حسی عالی داره. فرقی نداره که اون شخص، ۲ سال سن داشته باشه یا ۱۰۰ سال. همین افراد کالاهایی رو مورد آزمایش قرار میدن که ما اونا رو می کنیم و این برام بسیار هیجان انگیزه.»

چارلی زر: DNA استیو جابز هنوزم همه مواردی که تا کنون در موردشون صحبت کردیم دیده می شه؟

تیم کوک: بله. این، شرکت استیوه؛ اینجور متولد شده و هنوزم برابر میل اون پیش میره. تصور می کنم همین روال ادامه هم داشته باشه و DNA اون در اپل بمونه.


اگه بخوایم از شخصی نام ببریم که حالا در اپل نزدیک ترین خصوصیات اخلاقی رو به استیو جابز داشته باشه، باید به سراغ «جاناتان آیو» بریم. ایشون به نظر خیلیا، مهم ترین شخص در اپله. هر محصولی که از طرف این شرکت به دست کاربران می رسه یا طراحی اون بوده و یا نظرات ایشون در اونا اعمال شده. با جانی آیو در استودیوی طراحی اش ملاقات کردیم؛ جایی که پر از رمز و رازه و خبرنگاران به اون راه پیدا نمی کنن.

چارلی رز: موضوع باحال برام اینه که روی خیلی از میزها، پارچه ای کشیده اید. به چه دلیل؟

آیو: این کار رو کردیم تا نتونی ببینی روی میزها چه خبره چارلی!

چارلی رز: در واقع می خواین بگید اگه من قادر می شدم زیر این پارچه ها رو ببینم، می تونستم بگم که آینده اپل چیه؟ 

آیو: می تونستی بگی که محصول بعدی ما چیه و در حال کار روی چه مواردی هستیم. این دقیقا یکی از دلیلایی است که اصلا اجازه نمی دیم آدمایی به جز کارکنان اصلی، به این قسمت وارد شن.

چارلی رز: پس میشه گفت به خاطر همین دوست ندارین شخصی اینجا حضور پیدا کنه. 

آیو: دقیقا. دلمون نمی خواد کسی از این اتاق بازدید کنه.

تیمی که آیو اونو مدیریت می کنه، از ۲۲ طراح تشکیل گشته و می گن که این افراد رابطه ای بسیار نزدیک با هم دارن، اونطور که در ۱۵ سال گذشته، فقط ۲ نفر از کارکنان این بخش، اونو ترک گفتن. 

از طرف دیگه، میشه خیلی راحت فهمید که این استودیوی طراحی، بسیار آروم و خلوته و شباهت بسیاری هم به اپل استورها داره. تصادفی در کار نیس؛ هر دو رو خود آیو طراحی کرده. در این محل، آیو و تیمش نمونه هایی اولیه رو تولید می کنن و بعد اونا رو واسه شرکتای بیرون مرز کشور می فرستند تا به تولید انبوه برسن. طراحان می گن واسه آیفون ۶ و ۶ پلاس، بیشتر از ۱۰ نمونه اولیه ساخته شد تا در آخر تصمیم پایانی اتخاذ گشت که کدوم مدلا، نمونه های پایانی باشن. 

جانی آیو: دو نمونه برتر رو انتخاب کردیم چون که حس بهتری به ما می دادن.

jony-ive-tn-w700

چارلی رز: واسه هر دستگاه اینجور کاری رو انجام می دید و اینجور نمونه اولیه تولید می کنین و بعد اینقدر دقت در اون به خرج می دید؟

آیو: چیزی که شما دیدید و شنیدید، فقط بخشی خیلی کم از حقیقته. ما موارد بسیار زیادی رو مورد توجه قرار می دیم، مثلا وقتی که محصول رو در دست می گیرین، چه حسی به شما دست میده؟ در نتیجه تنها راه واسه اینکه بدونیم طراحی موفقی انجام دادیم یا خیر، اینه که چند نمونه اولیه از اون تولید کرده و از بین اونا بهترین رو انتخاب کنیم.

آیو بعد نمونه اولیه ساعت اپل رو به نمایش میکشه. همه چیز از یه طراحی ساده روی کاغذ شروع شده؛ بعد کارشناسان، طراحی کاغذی رو به رندرهای سه بعدی کامپیوتری تبدیل کرده بودن و بعدا با یه دستگاه CNC، که مخصوص ساخت نمونه های اولیه س، طرح ابتدایی قاب دور ساعت اپل متولد می شه. وقتی که نمونه اولیه از راه دستگاه CNC تولید می شه، شخصی اونو با دست پالیش میکشه و بعد به تیم آیو تحویل داده می شه. این تیم، همه اجزا رو خوب مورد بررسی قرار میدن. آیو میگه که تیم اش، ۱۰۰ا رنگ جور واجور رو واسه بندهای ساعت مورد آزمایش قرار دادن تا همین چند رنگ محدود در اختیار کاربران قرار گرفتن. 

جانی آیو بعد مراحل بعدی رو توضیح میده؛ اینکه تبدیل کردن یه نمونه اولیه به محصولی پایانی، چقدر می تونه با مهندسی پیچیده همراه شه. میگه وقتی که قصد داشته مک بوک جدید و باریک اپل رو بسازه، واسه مدتا به شکل نزدیک با Dan Riccio، مسئول ارشد بخش مهندسی اپل کار کرده تا بتونه باتریایی مناسب در اون قرار داده و این محصول رو در آخر بوجود بیاره. 

Dan Riccio: یه دهم از هر میلیمتر در کار ما، ارزش خیلی بالایی داشت. طراحی باتری این نوت بوک، بیشتر از اندازه پیچیده بود. مجبور بودیم با طراحان، ابزارسازان و شیمی دانا وارد گفتگو شیم. حتی افراد تیمای نرم افزاری هم درگیر این پروژه بودن.


اما یکی از پیچیده ترین بخشای مهندسی در اپل، مربوط می شه به ماژول دوربینی که در آیفونا استفاده کرده می شه. 

چارلی رز: چند قطعه تو یه ماژول دوربین آیفون به کار رفته ان؟

گراهام تاونسند [سرپرست تیم پیشرفت دوربین آیفون]: بیشتر از ۲۰۰ قطعه جور واجور در همین ماژول قرار گرفتن. ماژولی که خیلی راحت در کف دست تون قرار میگیره.

آقای تاونسند سرپرست تیمی تشکیل شده از ۸۰۰ مهندس و متخصصه که در مورد بهبود کیفیت دوربین فعالیت می کنن. ایشون سیستم تعلیق بسیار کوچیکی رو به نمایش میکشه که در دوربین آیفون [۶ و ۶ اس پلاس] به کار رفته و موجب می شه تا لرزش دست کاربر موقع ثبت تصاویر و ویدیوها، کاهش قابل ملاحضه ای داشته باشه. 

تاونسند: موتور لرزشگیر که در ماژول دوربین به کار رفته با چهار سیم باریک ۴۰ میکرونی به بقیه اجزای این ماژول وصل گشته که هر کدوم از اونا، نصف ضخامت تار موی آدم رو داره. این موتور بعد در وقتی که دست شما تکون می خوره شروع به حرکت کرده و اجازه نمی ده لرزشا ثبت گردند.

در آزمایشگاه دوربین، مهندسان به تکنولوژیای جالبی دسترسی دارن. مثلا می تونن نورای مختلفی رو مثل سازی کرده و کارکرد دوربین رو ببینن؛ از نور محیطای داخلی گرفته تا نور آفتابی که سر ظهر می تابد یا طلوع و غروب خورشید.  


اپل همونقدر که به طراحی و جزییات دقت می کنه، به نوع فروش اجناس و چگونگی بازاریابی اونا هم توجه داره. نکته باحال اینکه مسئولان این شرکت یه مورد بسیار جذاب دیگه رو هم واسه نشون دادن داشتن. 

موردی که یه نمونه اولیه بود، اما نه از یه محصول، بلکه از یه فروشگاه. در گوشه ای دور از محوطه سازمانی اپل، انباری هست که در اون یه نمونه اولیه از فروشگاهی بسیار مجهز میشه دید. Angela Ahrendts، به شکل همیشگی ایده پردازیای جدیدش واسه اپل استورها رو میگه و تصمیم گرفته ۴۶۹ فروشگاهی که این شرکت حالا در سراسر جهان داره رو به شکلی مدرن تر طراحی کنه. 

چارلی رز: چقدر واسه پیشرفت اینجور مکانی تلاش کردین؟

Angela Ahrendts: واسه هفته های پشت سر هم جلسات بسیاری رو سپری کردیم. اما با این حال هنوزم در حال تمرین هستیم.

خانوم Ahrendts می خواد وقتی که یه شخص پایش رو داخل فروشگاه های اپل میذاره، به شکل کلی در اون مکان میخکوب شه. 

Angela Ahrendts: مهم ترین هدفمون حالا نگهداشتن جست و خیز فروشگاه ها هستش. مردم حالا به زندگی کردن در موبایل هاشون خو گرفتن، مکانایی که جست و خیز، احساس و دنیای یاد گرفتن هست. با این حال وظیفه ما اینه که زمان ورودشون به فروشگاه، بتونیم کاری کنیم که پیش خود بگن: «Wow».


حاشیه سود بسیار بالای اپل از کالاهایی که به فروش میرسونه موجب شده تا این شرکت حالا تبدیل به با ارزش ترین شرکت جهان شه؛ شرکتی که بیشتر از ۶۰۰ میلیارد دلار ارزش داره. کاربران به کالاهایی که از اپل خریداری می کنن، علاقه دارن اما یه شکایت رو هم از یاد نمی برن؛ اینکه دقیقا همون وقتی که محصول رو خریدن، نمونه ای جدید تر از اون در حال پیشرفت پیدا کردنه و کمی بعد به بازار فرستاده میشه، نمونه ای که بهتر، سریع تر و بعضی وقتا قشنگ تر شده.

آقای فیل شیلر، مدیر بازاریابی اپل اعلام می کنه که شرکت مورد بحث بیشتر اوقات محصولاتش رو در برابر هم قرار میده تا با هم به رقابت بپردازند.

چارلی رز: تهدید اون هست که یه محصول بتونه بر فروش محصولی دیگه تاثیر منفی بزاره؟

فیل شیلر: این یه خطر یا تهدید نیس. ما خودمون می خوایم که هر دسته بندی از اجناس با دیگری به مقابله بپردازه تا بتونه فضای لازم خود در میان کاربران رو به دست آورد. آیفون باید به حدی عالی باشه که شما احتیاجی به آیپد پیدا نکنین. آیپد باید تا جایی عالی بکنه که به نوت بوکا چشم ندوزید. نوت بوک باید تلاش کنه تا شما رو از کامپیوترای رومیزی بی نیاز کنه. در واقع کار هر دسته، مقابله با دسته بندی بعدی است.


اولین محصول جدیدی که پس از منصوب شدن تیم کوک به عنوان مدیر عامل از طرف اپل به دست کاربران رسید، ساعت هوشمند این شرکت بود. 

این وسط ولی تماشاگر گمانه زنیای مختلفی در مورد ساعت هوشمند این شرکت هستیم. می گن اپل واچ، اون محصول عجیبی که قرار بوده شه، نشده. الان نزدیک به یه سال از به بازار آمدنش میگذره اما با این حال، اپل تصمیم نداره تعداد دستگاه های فروش رفته رو بگه. 

چارلی رز: تصور می کنین ساعت اپل، محصولیه که نیاز به پیشرفت داره؟

تیم کوک: تصور می کنم که همه اجناس نیاز به —

 این رو می دونم. حتما از این موضوع آگاهم.

بله. ساعت هم از این موضوع مستثنی نیس. ما بهبود دادنش رو ادامه میدیم.

پس میشه گفت انگار از محصول فعلی نا امید هستین. 

خیر. من از چیزی نا امید نشده ام.

خودتون می گین که جا واسه پیشرفت داره. 

چارلی، وقتی که ما محصولی تازه رو عرضه می کنیم، همون موقع در حال کار روی نمونه بعدی یا حتی دو نسل پس از اون هستیم. و بله، همیشه همه احتمالات رو در نظر گرفته و می بینیم که چه کارایی رو می تونیم با اون انجام بدیم.

چقدر دور از واقعیته که بگیم اپل حالا در حال پیشرفت یه خودورست؟ 

[تیم کوک فقط می خندد]

، چقدر سخته که بخواین بگید ما این کار رو انجام دادیم، در حال بررسی اش هستیم و شاید بخوایم همچین چیزی پیشرفت بدیم. اینجور کاری واقعا مشکله؟ 

یکی از موارد عجیب در مورد اپل اینه که رازداری در اون باید از CIA هم بیشتر باشه.

اما هیچکی در اپل بیشتر از جانی آیو واسه اطلاعات دادن در مورد اجناس آینده تحت فشار قرار نمی گیره. 

چارلی رز: پیشرفتای اپل می تونن این تهدید رو به وجود بیارن که بیشتر از اندازه پولدار و از خود راضی شه؟

جانی آیو: این احتمال شک نداشته باشین هست. ولی یکی از مشخصهامون اینه که همیشه سرتون زیره و در حال انجام کار خود هستیم. در واقع سرتون بالا نیس و به مواردی که تا کنون به دست آوردیم–

افتخار نمی کنین؟ غرور به شما دست نمی ده واسه مواردی که تا الان به دست آورده اید؟

دقیقا. از طرفی، از مقدار فاصله ای که با عالی بودن داریم آگاهیم و خوب میدونیم چیجوری به اون نزدیک شیم. در واقع حالا سریع تر از هر زمان دیگری می خوایم این شکاف رو پر کنیم.


 

مقر اپل در کوپرتینوی کالیفرنیا واقع شده اما بیشتر درآمدش، کارمندانش و البته مشتریان اون، در خارج از مرزهای آمریکا هستن. همین موضوع باعث گشته که در برابر بزرگ ترین شرکت جهان، مشکلاتی بوجود آید.

حالا این موضوعات واسه مردم سوال شدن که به چه دلیل اپل ساخت محصولاتش رو به چینیا سپرده؟ به چه دلیل واسه ۲۰۰ میلیارد دلاری که در خارج از مرزها قرار داده مالیاتی پرداخت نمی کنه؟ اما امروز، بزرگترین چالشی که در برابر این شرکت هست، بحث رمزگذاریست. 

باور عمومی حالا بر اینه که هماهنگی واسه عملیات تروریستی ماه گذشته در پاریس، به وسیله اپای رمزگذاری شده انجام شدن. این وسط، دولت آمریکا از اپل و بقیه کمپانیا در خواست داره تا راهی در اختیارش بذارن که بتونه محتوای رمزگذاری شده رو هم مشاهده کنه. 

تیم کوک، مدیر عامل اپل به شکل رو با این موضوع به مخالفت پرداخته. این مصاحبه البته قبل از حملات پاریس انجام شده اما آقای کوک بازم اعلام داره که نظراتش در مورد رمزگذاری تغییری نکرده ان، هرچند که تلاش می کنه تا با همکاری نیروهای مربوطه، در برابر تروریسم ایستادگی کنه. 

چارلی رز: بعضی وقتا مقامات دولت آمریکا به سراغ شما میان و می گن حکم جستجو دارن. اما انگار حتی خود شمام نمی تونین از بعضی موارد خبردار شین.

تیم کوک: ببینین، موقعیت الان در موبایل هوشمند شما اینطوریه: در آیفون، شما اطلاعات مربوط به سلامتی خود رو نگهداری می کنین. گفتگوهای خصوصی با خونواده یا همکارانتون دارین. شاید نکات مهمی در مورد تجارت و کسب کارتون در موبایل شما قرار داره و باید قادر باشین از اونا به شکلی مطلوب حفاظت کنین. تنها راهی که ما واسه حفاظت از این داده ها می شناسیم، رمزگذاری کردن اوناس. اما به چه دلیل؟ به دلیل اینکه اگه راهی واسه افراد خاصی در این اجناس بذاریم، بقیه هم در آخر میتونن تا همین راه ها رو پیدا کنن. این وسط بعضی به ما پیشنهاد میدن که باید یه "درب پشتی" واسه دسترسی بعضی نیروها در محصولاتمون داشته باشیم. به نظر من این مسئله قبول کردنی نیس چون که همه می تونیم ازش استفاده کنن.

 اما این وسط درخواست دولت آمریکا چیجوری میشه؟ مخصوصا وقتی که میگه به اطلاعاتی نیاز داره تا کارایی مجرمانه رو رو کنه. 

، اگه مقامای دولتی به صورت کتبی درخواست خود رو برامون ارسال کنن، فقط اطلاعاتی که خواسته بودن رو در اختیارشون قرار میدیم. چون که در واقع قانون ما رو مجبور به انجام اینجور کاری می کنه. اما اگه این پرونده درباره یه مورد رمزگذاری شده باشه، ما اطلاعات درخواستی رو نداریم تا اونو به سازمانای دولتی بدیم. مثلا پیامایی که در iMessages رد و بدل می شن، به صورت رمزگذاری شده هستن و ما به اونا دسترسی نداریم.

ولی به من کمک کنین تا بفهمم. شما چیجوری مشکل دولت در این رابطه رو درک می کنین؟ 

تصور نمی کنم که حریم خصوصی کاربران ربطی به امنیت آمریکا داشته باشه.

این وسط بحث امنیت تنها مشکلی نیس که در برابر اپل و تیم کوک قرار داره. این شرکت دو سوم از درآمدهایش رو در خارج از آمریکا به دست می آورد و به جای آوردن این درآمدها به خاک آمریکا، اونو در کشورای دیگه نگهداری می کنه. البته این تنها شرکت آمریکایی نیس که اینجور کاری رو می کنه اما اپل میلیارد دلارهای خیلی بیشتری رو در کشورهایی مثل ایرلند قرار داده. اینم بگیم که این فعالیت اپل غیر قانونی نیس ولی در هر حال، شرکت یاد شده سرمایه های خیلی زیادی رو در خارج از وطن خود نگهداری می کنه.

چارلی رز: چه حسی دارین وقتی [در سال ۲۰۱۳] در برابر کنگره آمریکا قرار گرفتید و به شما گفتن شخصی هستین که از پرداخت مالیتا فرار می کنه؟

تیم کوک: چیزی که اون موقع به اونا گفتم، و حالا به شما می گم، اینه که ما، بیشتر از هر شرکت دیگری مالیات پرداخت می کنیم.

این رو میدونیم. و شما باید اینجور کاری بکنین، چون بیشتر از همه درآمد دارین. 

، این موضوع رو تکذیب نمی کنم ولی ما با رضایت مالیات خود رو پرداخت می کنیم.

ولی شما از طرفی پولای بسیاری در خارج کشور دارین، شاید بشه گفت بیشتر از هر شرکت آمریکایی دیگری. 

بله درسته، به دلیل اینکه دو سوم از درآمدهای ما از خارج آمریکا تامین می شه.

به چه دلیل اونو به وطن خود نمی برین؟ 

خیلی دوست دارم اینجور کاری انجام دهم.

به چه دلیل نمی کنین؟

به دلیل اینکه باید ۴۰ درصد از اونو به دولت بدهم و به نظرم اینجور کاری عقلانی نیس. این یه قانون مالیاتی عجیبه چارلی؛ قانونی که واسه عصر صنعتی وضع شده نه عصر دیجیتالی. کشور ما باید مدتا پیش این قانون رو تغییر می داد. اینجور قانونی واسه آمریکا شرم آوره و واسه تغییر دادن اونم خیلی دیر شده.

اما منتقدان این موضوع رو مطرح می کنن که اپل با راه حل فعلی، در حال کنار انصراف از پرداخت مالیاته. در واقع شما با همین روش واسه ۷۴ میلیارد دلار پول نقدی که در خارج مرزها نگه داری می کنین هیچ مالیاتی پرداخت نمی کنین. 

این حرفا مزخرف کامله. هیچ حقیقتی پشت این گفته ها وجود نداره. اپل هر تک دلار مالیاتی که بدهکاره رو پرداخت می کنه.

تیم کوک در سالای اخیری که مدیرعاملی اپل رو رو دوش داشته، تلاش کرده تا دامنه پذیرش اجناس شرکتش رو از طرف کشورای دیگه بیشتر کنه. در ماه اکتبر بود که ایشون واسه نهمین بار در چهار سال گذشته، سفری به کشور چین داشت. مکانی که در سال گذشته فروش اجناس اپل در اون دو برابر شدن. 

چارلی رز: تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس، بازاری بزرگتر از آمریکا واسه اپل هست؟ 

تیم کوک: بله. به طور کامل به این موضوع مطمئن هستم.

با در نظر گرفتن آمار و ارقامی که در اختیار دارین این موضوع رو مطرح می کنین؟

بله از آمار و ارقام این رو می گم.

شاید بیشتر ساکنان آمریکا از شنیدن این موضوع حیرت زده شن اما در کارخانه های شرکتایی که به شکل قراردادی تولید انبوه اجناس اپل رو رو دوش داره، بیشتر از یه میلیون نفر کارمند چینی در حال کار هستن. بزرگترین شریک تجاری اپل در همین رابطه، شرکت فاکسکانه. با این حال تیم کوک تاکید داره که نیروی کار ارزون، اولویت اپل واسه سر هم بندی کردن محصولاتش در کشور چین نیس. 

چارلی رز: ، اگه حقوق پرداختی واسه شما یه اولویت نیس، چه مواردی براتون در درجه اول اهمیت قرار دارن؟ 

تیم کوک: مهارت. این مهارتیه که در چین هست و–

چینیا مهارت بیشتری از کارگران آمریکایی یا آلمانی دارن؟ 

اجازه بدین. بذارین موضوع رو براتون شفاف کنم. چین تمرکزی عجیب و عالی بر ساخت اجناس داره. یه جور از تجربه فنی که به حد اعلای خود رسیده. آمریکا با گذشت زمان، تجربیات فنی رو کم کم کنار گذاشته. شاید بیراه نباشه اگه بگم که شما می تونین هر ماشین ساخت گجتی که در آمریکا هست رو در همین سالنی که در اون صحبت می کنیم جای بدین، در حالی که اگه بخواین در چین این کار رو انجام بدین، به چندین زمین فوتبال نیاز دارین.

این اتفاق اتفاق افتاده چون اونا همین مهارت ها رو در مدارس خود آموزش میدن؟ 

این نقطه تمرکز اونا بوده. تمرکزی که سیستم آموزشی چینیا به اون معطوف بوده. این الان یه واقعیته.

پس از گذشت چند سال از همکاری اپل با شرکتایی مثل فاکسکان، حالا حقوقای پایین، ساعات طولانی کار و شرایط نا مناسب بهبود پیدا کردن. این اتفاق البته پس از چند خودکشی در سال ۲۰۱۰ در فاکسکان روی داد. از همون زمان به بعد، شرکت یاد شده تورهایی رو در برابر پنجره های خوابگاه کارگران نصب کرده تا از خودکشی اونا به این شکل جلوگیری به عمل آورد. 

چارلی رز: شما باید در برابر شرایط کاری که شرکایتان واسه کارمندان خود جفت و جور می کنن مسئولیت پذیر باشین و مطمئن شین که شرایط طوری ایجاد شدن که افراد شاغل در اونجا، دست به خودکشی نزنن؟ 

تیم کوک: جواب به سوال شما، مثبته. ما اینجور مسئولیتی داریم و اونو انجام هم می دیم. به شکل دائم بر همین موارد نظارت داریم. اطمینان حاصل می کنیم که استانداردهای ایمنی در بهترین حالت خود هستن. این موضوع واسه محیطای کاری هم صادقه و اطمینان کسب میکنیم که شرایط کار، مطلوب باشه. هرآنچه که از ما انتظار میره رو انجام می دیم.

براساس جدیدترین گزارشا، اپل به شرکای خود دستور داده که کارمندانش در هفته نباید بیشتر از ۶۰ ساعت کار کنن و این در حالیه که افراد کمتر از سن قانونی واسه کار هم حق حضور در کارگاه ها رو ندارن. با این حال، هنوزم ۳۰ درصد از کارخانه هایی که اجناس اپل رو در بخشای دیگه جهان تولید می کنن به این استانداردها نرسیده ان. 

تیم کوک: تصور می کنیم شرکتی که باورهای راسخی داره و واقعا به اونا عمل می کنه، می تونه موفق باشه و جهان رو عوض کنه.


قبل اینکه داستان به پایان برسه، تیم کوک میخواس «یه چیز دیگه» رو هم به نمایش بزاره. اون One More Thing، ساختمون جدید اپل بود که حالا به مرحله جدیدی از کار خود رسیده. میشه گفت که این ساختمون بزرگ، بزرگترین پروژه ایه که اپل اونو تا کنون در دست گرفته.

چارلی رز: بیشتر مثل یه شهر کوچکه. 

تیم کوک: بله، همین حالا، حدود ۳۵۰۰ نفر اینجا در حال کار روی این پروژه هستن. بیشتر مردم اسمش رو «سفینه فضایی» گذاشته ان. در آینده می تونه حدود ۱۳ هزار نفر رو اینجا گرد هم بیاریم؛ مکانی که مرکز خلاقیت و نوآوری واسه نسلای آینده می شه.

خیلیا می گن هزینه این پروژه، حدود ۵ میلیارد دلار است.

پول زیادی خرجش شده.. تقریبا همینقدر که می گین.

این مکان از «پنتاگون» هم عریض تره و سال آینده، وقتی که به اتمام برسه، ۸۰ درصد زمین اون به وسیله هفت هزار درخت تزیین می شه. در واقع میوه های همین درختا هستن که در رستوران سرو می شن. 

یه سیستم تهویه طبیعی در بالای این ساختمون اجازه میده تا ۹ ماه از سال، بدون نیاز به هیچ وسیله سرمایشی یا گرمایشی بگذره. همون وسیله ها هم بعدا از راه انرژی خورشیدی به کار مشغول می شن. 

جاناتان آیو، در طراحی این ساختمون نقشی پر رنگ اجرا کرده. اپل واسه این ساختمون بیشتر از ۳۰۰۰ قطعه شیشه خمیده بسیار بزرگ از آلمان سفارش داده که در کنارهای این ساختمون قرار می گیرن.

جانی آیو: این قطعات، بزرگ ترین قطعه های شیشه خمیده در جهان هستن. چندین کیلومتر از همین شیشه ها در دور و بر این ساختمون قرار می گیره. وقتی که رو به روی ساختمون قرار بگیرین، بدون اینکه هیچ قطعه مزاحمی وجود داشته باشه، با یه شیشه خمیده یه تیکه رو به رو میشین.

چارلی رز: دفتر شما در کجای این ساختمون میشه؟

جانی آیو: بالاترین طبقه!