هیجان

هوش هیجانی

 

یکی از مفاهیمی که در دهه­های گذشته روش زوم شده، معنی هوش هیجانیه. دلیل این توانایی فرضی هوش هیجانی بالا در حل بهتر مسائل و کم کردن از اندازه اختلافات بین اون چیزی که آدم احساس می­ کنه و اون چیزی که فکر می­ کنه؛ می­باشه. هوش هیجانی یعنی توانایی اداره مطلوب خُلق و خوی و وضع روانی و کنترل تکانش­ها هستش. دلیلی که هنگام شکست به وجود اومده توسط نرسیدن به هدف، در شخص ایجاد اندیشه و امید می­ کنه. پیچیدگی­های عصر حاضر و سرعت تحولات در میدون­های جور واجور زندگی، نقش یافته­ های دقیق و علمی روانشناسی رو حساس­تر کرده ­است.

روانشناسی

در راه تحولات زندگی اهمیت هوش هیجانی به عنوان یه عامل واسه سازگاری مناسب با تحولات، بیشتر مشخص شده­ است و این وسط توانمندی­های فقطً عقلانی دیگه نمی­تونه پیش ­بینی­کننده خوبی واسه موفقیت در زندگی باشن. هوش هیجانی به ما می­گوید که چیجوری از هوشبهر واسه موفقیت در زندگی استفاده کنیم. هوشبهر یعنی توانایی یادگیری مجموعه ­ای از مهارت­های هوشی جور واجور، در عین حال می­توان اون رو مجموعه ­ای از توانش­های تقریباً کلی مثل توانایی در نگهداشتن اعداد و توانایی در واژه سازی دونست. یعنی هوشبهر شامل تواناییهای ما واسه یادگیری منطقی و انتزاعیه، و به ما می­گوید چه کاری می­توانیم انجام بدیم. هوش هیجانی به ما می­گوید که چیجوری از هوشبهر در جهت موفقیت در زندگی استفاده کنیم. هوش هیجانی به ما در جهت شناخت احساسات خود و بقیه، مهارت کافی در ایجاد روابط سالم با بقیه و حس مسؤلیت پذیری در مقابل وظایف کمک می­ کنه.

در سال ۱۹۹۰ پیتر سالوی و جون مایر از دانشگاه ییل نظریه قابل فهمی از هوش هیجانی ارائه دادن. اونا هوش هیجانی رو یه جور پردازش اطلاعات هیجانی می­دانند که آزمایش دقیقی هیجان­ها در خود و بقیه، بیان مناسب هیجان و تنظیم انطباقی هیجان طوری که زیستن رو ارتقا بخشه در برمی­گیرد (بخشی سورشجانی، ۱۳۸۷).

صاحب نظران و پژوهشگرانی که به بررسی و مطالعه علمی هوش هیجانی می­پردازند، فکر می کنند که هوش هیجانی می ­تونه کاربرده ها و اثرات مهمی بر فعالیت­های جورواجور زندگی آدمی چون رهبری و هدایت بقیه، پیشرفت حرفه­ای یا شغلی، زندگی شغلی، زندگی خانوادگی و زناشویی، آموزش و تربیت، سلامت و بهزیستی روانی و … داشته باشه. از هوش هیجانی نباید به عنوان حریف یا جانشینی واسه توانایی، فهم و مهارت­های شغلی نام برد. بلکه باید فرض­شه که هوش هیجانی می ­تونه دلیل بهبود و اصلاح فعالیت­های حرفه­ای، موقعیت­های شغلی و به دست آوردن مهارت­های لازم و مطلوب شه (نوری امام زاده­ای و نصیری، ۱۳۸۶).

زناشویی

[۱]. emotion

[۲]. Reeve