پایان نامه ارشد درباره دسترسی به اطلاعات و کاربران اینترنتی

فصل دوم:
حوزه ها و ابعاد مسئولیت مدنی در ارتباطات مجازی
2-1-ابزارهای مربوط به کاربران در ارتباطات مجازی
خدمات و توانایی های شبکه ای در ارتباطات مجازی به سرعت درحال افزایش و تخصصی شدن است. مهمترین خدمات عمومی این شبکه، پست الکترونیک، خدمات دسترسی به اطلاعات، خدمات انتقال فایل ها، خدمات گروه های تخصصی، کنفرانس ها و گروه های الکترونیک و… می باشد که به شرح مهمترین آنها در این بخش از نوشتار پرداخته می شود. به واقع کانال های مختلف ارتباطات و تجارت در اینترنت به سادگی مرزهای ملی را در نوردیده و آنی و در لحظه بودن این واسط، تجمیع پیوسته حجم وسیعی از اطلاعات را امکان پذیر ساخته است.
2-2-1-سیستم اسم قلمرو
اسامی قلمرو به منظور تضمین منحصر به فرد بودن و جلوگیری از تکثیر اسامی ثبت می شوند. انواع موسسات ملی و بین المللی وجود دارند که با مدیریت، مقررات و هماهنگی اینترنت و اسامی قلمرو سرو کار دارند. یکی از مهم ترین موسسات شرکت اینترنتی اسامی و شماره های محول می باشد. در میان وظایف آن اختصاص نشانی های آی پی همچنین اجازه ی اسامی قلمرو سطح بالای جدید می باشد. انواع جدیدی از آی پی وجود دارند به نام قلمروهای سطح بالای جامع و قلمروهای سطح بالای کد کشور. تی دی ال ها ممکن است محدود شوند، برای موسساتی که شرایط معینی را ایجاد می کنند به طور نامحدود نگه داری شوند که در دسترس هرکسی باشند. قلمروهای سطح بالای کد کشور کدهای دوحرفی هستند برای یک کشور یا ناحیه ی جغرافیایی خاص که بعدها می توانند به قلمروهای سطح دوم تقسیم شوند.
2-2-2–ایمیل (پست الکترونیک)
یکی از معروف ترین کاربردهای اینترنت پست الکترونیک است .در این فضا با استفاده از نام های عرصه ای همراه با نشانی افراد در هر عرصه،پیام ها میان کاربران اینترنتی رد و بدل می شود.دیجیتالی بودن پیام ها بدین معنی است که پیام ها الزاما به صورت متن نیستند و ممکن است به شکل صدا،گرافیک،عکس و حتی تصاویر متحرک باشند.
پست الکترونیک (ایمیل) یکی از اولین استفاده ها از اینترنت بود. پست الکترونیک شامل یک آی دی منحصر به فرد با یک سرور ایمیل قلمرو می باشد. پیام در طول ستون اینترنتی مسیریابی می شود در جایی که مسیریاب ها از اسم قلمرو برای ارسال آن به سرور ایمیل استفاده می کنند. وقتی که پیام به تله کام می رسددر یک صندوق پست نگه داری خواهد شد تا زمانی که کاربر وارد اینترنت شده وایمیل را بخواند. دو نوع ایمیل وجود دارد:
ایمیل های پروتکل اداره ی پست در یک سرور اختصاصی ذخیره می شوند که می توانند توسط یک کاربر از طریق برنامه ی ایمیل مثل میکروسافت اوت لوک در دسترس قرار گیرند.
– ایمیل مبتنی بر وب هنگامی است که یک ارائه دهنده سرویس پست الکترونیک مقدار فضای معینی را به مشترکین صندوق های پست الکترونیک اختصاص دهند. کاربران باید از طریق استفاده از جستجوگر وب به وب سایت ارائه دهنده سرویس پست الکترونیک لینک شوند. بنابراین کاربر این برنامه پست الکترونیک نیاز ندارد بلکه تنها به یک جستجوگر وب نیاز دارد.
پست الكترونیك مرسوم‌ترین و گسترده‌ترین سرویس شبكه های كامپیوتری و بین المللی است و توسط آن علاوه برفایلهای متن؛ صوت، تصویر فایلهای ویدئویی نیز می تواند از طریق پست الكترونیك به دیگر كاربران شبكه (اینترنت) ارسال شود. هر كاربر می تواند در شبكه های بین المللی از طریق یك آدرس مشخّص الكترونیك ابزاری جالب برای نشر اطلاعات یا نشر اكاذیب و افترا به اشخاص باشد و احتمال كنترل اطلاعات برای تهیه كننده كاملاً مشكل است و در عمل، به خاطر تعداد بسیار زیاد پست الكترونیك ارسالی اتخاذ تدابیر كلی و گسترده امنیتی مشكل بوده و تنها برای بخش كوچكی از داده ها میسر می باشد.
ماده 17 قانون مجازات جرایم رایانه ای با پذیرش تحقق بزه ی افشای اسرار از طریق رایانه و سایر وسایل دیجیتال مقرر می دارد:” هرکس به وسیله سیستم های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
ماده (18) همین قانون همچنین مقرر می دارد هرکس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سیستم رایانه یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقام‌های رسمی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یاد شده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.”
2-2-3–سیستم آی سی کیو
«آی سی کیو» مخفف عبارت (I seek you)یک برنامه ارسال فوری پیام از طریق رایانه است که از طریق یک کمپانی اسراییلی برای نختسین بار ابداع شد و توسعه پیدا کرد اما توسط یک کمپانی آمریکایی به نام «آمریکن آن لاین » خریداری شد.اولین نسخه این برنامه در سال 1996 وارد بازار شد این برنامه که به راحتی از اینترنت قابلیت دانلود دارد در صفحات اینترنتی و اطاق های چت قابلیت استفاده دارد.این برنامه رایانه ای برای سهولت امور کاربران طرح ریزی شده که قابلیت انتقال سریع و آسان اطلاعات را بین اشخاص فراهم می سازد.
2-2-4–پروتکل انتقال فایل
اف تی پی انتقال داده در شکل فایل هایی از یک هاست به هاست دیگر می باشد. فایل ها می توانند متن، ویدیو، صدا، انیمیشن یا تصاویر باشند. این فایل ها می توانند به وسیله ی هاست گیرنده باز شوند اگر برنامه ی ضروری را داشته باشد. بنابراین یک سایت اف تی پی مجموعه ای از داده هاست که می توانند از طریق دانلود به وسیله ی کاربران در دسترس قرارگیرند. اف تی پی می تواند برای موارد زیر استفاده شود: دانلود فایل ها از یک وب سایت؛ آپلود فایل ها از یک وب سایت؛ تهیه ی نسخه ی پشتیبان از داده ها برای هر کامپیوتر در هر جای دنیا؛ در دسترس قرار دادن فایل های اطلاعاتی که می تواند ازمحدودیت های صندوق پست الکترونیک تخطی کند.
2-2-5-اتاق های گفتگو و پیام های فوری
اتاق های گفتگو سایت هایی هستند که در آنجا کاربران با علایق مشابه می توانند در زمان واقعی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. آنها معمولا عمومی هستند و کاربران می توانند درباره ی موضوعات مختلف در اتاق های مختلف گفتگو کنند.
پیام فوری نوعی از ارتباط در زمان واقعی می باشد. پیام فوری از طریق نرم افزار اختصاصی اجرا می شود و کاربران در انتخاب اینکه با چه کسانی می خواهند ارتباط برقرار کنند آزاد هستند.
2-2-6-گروه های خبری و بلاگ ها
گروه های خبری (به آنها بوردهای بولتین نیز گفته می شود) فروم هایی هستند برای بحث کردن که به کاربران اجازه می دهد اطلاعات یک متخصص را بر روی سرورهای اینترنتی ارسال کنند که می تواند در دسترس کاربرانی که علایق مشابه دارند قرار گیرد. گروه های خبری گروه هایی از کاربران هستند که سوالات، پاسخ ها، و نظرات را بر فروم یک وب سایت که کاربر دیگر می تواند وارد آن شده و به آن پاسخ دهد، ارسال می کنند.