آوریل 20, 2021

پایان نامه ارشد مهندسی تکنولوژی نساجی: دسته بندی کمی پرزدهی پارچه های حلقوی پودی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی تکنولوژی نساجی

با عنوان : دسته بندی کمی پرزدهی پارچه های حلقوی پودی به روش پردازش تصویر

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی تكنولوژی نساجی

عنوان:

دسته بندی كمی پرزدهی پارچه های حلقوی پودی به روش پردازش تصویر

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چكیده
پرزدهی یكی از عیوب جدی منسوجات بوده و صنعت پوشاك همواره با این مشكل دست به گریبان است. برای تشخیص این عیب در یک پارچه از روش مقایسه چشمی پارچه مورد نظر با تابلوهای استاندارد استفاده می شود تا تشخیص داده شود میزان پرز پارچه مورد بررسی مشابه كدامیک از تابلوهای استاندارد است . از آنجائیكه این روش مبتنی بر حس بینایی انسان است دارای كمبودهایی از قبیل پایین بودن دقت بررسی، عدم یكنواختی نتایج بررسی، تأخیر در تشخیص عیب و بالا بودن هزینه می باشد. بنابراین جایگزینی روش فوق با روشی بر مبنای پردازش تصویر هدف این پروژه قرار گرفت. در فصل اول این پایان نامه به بررسی تحقیقات انجام شده قبلی پرداخته شد و مقاله های مرتبط مورد بررسی قرار گرفتند. در فصل دوم مبانی تئوری و تعاریف مربوطه مطرح گردند در فصل سوم پروژه آزمایشات و تجربیات انجام یافته مطرح شد. در این مرحله نمو نه هایی از پارچه حلقوی با تعداد دور های مختلف مورد آزمایش سایش قرار گرفتند تا میزان پرزدهی آنها مورد بررسی قرار گیرد.
برای استفاده از روش پردازش تصویر باید از نمونه های مورد آزمایش تصویر تهیه نمود. روش های زیادی برای گرفتن تصویر و پردازش تصویر بدست آمده وجود دارند. برای گرفتن تصویر از نمونه ها از اسكنر HP3500 استفاده شد و تصاویر حاصل با فرمت تصویر خاكستری توسط عملگر حد آستانه مورد بررسی قرار گرفتند. همین كار در مورد تصاویر تابلوهای استاندارد نیز انجام شد. سپس نقاط سفید این تصاویر مورد شمارش قرار گرفتند. در فصل چهارم نتایج بدست آمده از آزمایشات و مقایسه ها ذكر شدند. مشخص شد در تصویر تابلوی مربوط به درجه پرز دهی بیشتر نقاط سفید بیشتری وجود دارد و نسبت نقاط سفید تصویر به كل نقاط عددی بزرگتر است. در مورد تصاویر نمونه های مورد آزمایش نیز همین بررسی انجام شد و مشخص گردید با بهره گرفتن از عملگر حد آستانه می توان تصویری از پارچه بدست آورد كه در آن نسبت نقاط سفید تصویر به كل نقاط تصویر معرف میزان پردزدهی پارچه است.
فصل اول
مقدمه
پرز دهی پارچه مساله ای بسیار جدی در صنعت پوشاك به شمار می رود. پرز در سطح پارچه ظاهری زشت را بوجود می آورد و باعث از رده خارج شدن و غیرقابل استفاده شدن لباس می گردد. پرزدهی پارچه مشكلات زیادی در صنعت پوشاك ایجاد می كند. پیشرفت و گسترش پرز بر روی سطح یک پارچه علاوه بر نتایج نامطلوبی كه از لحاظ ظاهر نامناسب و ناخوشایند در آن ایجاد می نماید، موجب ایجاد خراشها و ساییدگی هایی بر روی سطح پوشاك می شود كه موجبات فرسودگی زودرس آن را فراهم می كند. بعلت اهمیت این موضوع، مكانیزم تشكیل پرز و عوامل تاثیرگذار بر آن پس از نیمه اول دهه 1950 مورد توجه برخی از محققین قرار گرفته است.
1-1- تعریف پرزدهی
درگیری های الیاف آزادی كه بر روی سطح پارچه ظاهر می گردد پرز نامیده می شود. پرزدهی یک عیب سطحی پارچه می باشد كه گلوله هایی از الیاف بهم پیچیده بر روی سطح پوشاك می چسبند و ظاهر نامطلوبی را به آن می دهند. سازمان بین المللی آموزش نگهداری پارچه و ارتباط با مصرف كننده پرزدهی را بعنوان «تشكیل به هم پیچیدگی های كوچكی از الیاف یا گلوله هایی بر روی سطح پارچه» تعریف می نمایند. این پرزها بدین علت به سطح پار چه می چسبند كه الیاف هنوز هم بوسیله نخهای درون پارچه محكم نگه داشته شده اند این پدیده تغییراتی را در ظاهر پارچه ایجاد می نماید. (در واقع طول الیاف
نیز بایستی به اندازه كافی بلند باشند كه علاوه بر بیرون زدن از سطح نخ به مقدار كافی از طولشان نیز در داخل ساختمان نخ باشند). این پرزها بویژه برای الیاف غیر آبدوست مانند پلی استر بخاطر خصوصیات الكترواستات یكی آنها تمایل بیشتری به جذب مواد خارجی داشته و به عنوان هسته ای مركزی موجب ایجاد كثیفی در پارچه می گردد.
برخی پرزدهی را بعنوان یک فرایند فیزیكی ظاهر شده بر روی سطح پوشاك تعریف می نماید، كه تشكیل گلوله های كوچك ساخته شده از الیاف گاهی اوقات بعنو ان آلوده كننده موجب كثیف شدن پوشاك نیز می گردند. این توده های لیف كه پرز نامیده می شوند و بر روی پارچه بوجود می آیند، بوسیله چندین لیف نگه داشته شده اند و ظاهر بدی را به پوشاك می دهند. برخی پرزدهی را بعنوان مجموعه هایی از الیاف بهم پیچیده و درگیر بر روی سطح پا رچه كه در طی عملیات مالش یا سایش شكل می گیرند، تعریف می نمایند.
برخی پرزدهی را بعنوان یک پدیده نامطلوب كه بر روی زیردست و ظاهر لباس تاثیر می گذارد تعریف می نمایند كه گلوله یک توده از الیاف بهم پیچیده می باشد كه بوسیله چندین لیف محكم و نگه دارنده بر روی سطح پارچه نگه داشته می شود. پرزدهی الیاف بر روی سطح پارچه و پیشرفت آن علاوه بر نتایج نامطلوبی كه از لحاظ ظاهر نامناسب و ناخوشایند ایجاد می نماید شروع به ایجاد خراشها و سائیدگی هایی بر روی سطح پوشاك می نماید كه موجب فرسودگی زودرس آن را فراهم می نماید.
به همین دلیل مكانیزم تشكیل گلوله و عوامل تاثیرگذار بر آن پس از نیمه اول دهه 1950 مورد توجه برخی محققین قرار گرفت. درگیری های ناشی از الیاف آزادی كه بر روی سطح پارچه ظاهر می گردند پرز نامیده می شوند.
تعداد صفحه : 86
قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

[add_to_cart id=144370]

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *