نوامبر 27, 2020

مقاله رایگان درباره سطوح مختلف سرمایه اجتماعی، سرمایه اجتماعی


Widget not in any sidebars

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیر عوامل محیط فیزیکی و اجتماعی محلّه بر روی سلامت اجتماعی ساکنین (مقایسه بین محلّات قدیم و جدید شهر یزد)

تکه ای از متن پایان نامه :

اشپرای رگن[1](1960) یکی از صاحب­نظرانی می باشد که در اواسط دهه 1960 بر تأثیر حرکت پیاده در فضاهای شهری تأکید داشته می باشد. تمرکز اصلی رگن بر روی طراحی شهری می باشد. ازنظر او فضای شهری محل تمرکز فعالیت­ها می باشد و این­که با ایجاد فضای باز به‌صورت عامل مکمل می­توان از سختی و رسمی بودن فضاهای شهری کاست. او همچنین از پیاده­روی به‌عنوان معیار مقیاس مناسب در طراحی شهری به فضاهای عمومی بکشاند و پیاده­مداری را تقویت کند؛ در این صورت می باشد که افراد حاضر در فضا، توانایی بهره­گیری از کاربری­های مختلف و شرکت یا نظاره­ی فعالیت­های مختلف را خواهند داشت. در فضاهای همگانی، فعالیت­های جاری در فضاست که هرکدام به‌عنوان عاملی پشتیبان برای سایر فعالیت­ها اقدام می­کنند؛ مردم نیز به فضاهای همگانی می­آیند تا دیگران را که در حال انجام فعالیت­های دیگری هستند، تجربه کنند؛ پس اگر فضاهای همگانی برای فعالیت­های منفک از یکدیگر به واحدهای مجزا از هم تفکیک و قطعه‌قطعه گردد، بستر لازم برای پیاده­مداری و حضور افراد را تضعیف می­کند (راست­بین، 1391: 46).

لوين[2] در چارچوب نظریه‌­ی خود محل و موقعيّت مشخّصي براي ابعاد محيطي در نظر گرفته می باشد. وي عقيده دارد، رفتار تابع تأثیر متقابل عواملي می باشد كه از فرد از یک‌سو و از محيط از سوي ديگر، سرچشمه می‌گیرند. کیفیّت محیط ساخته‌شده می‌تواند نتیجه­ای از سطوح مختلف سرمایه اجتماعی و یا بالعکس باشد. از سوی دیگر، تغییرات نامطلوب در محیط فیزیکی به‌احتمال‌زیاد ممکن می باشد منجر به زوال اعتماد و انسجام اجتماعی گردد. درهرصورت، شواهد زیادی هست که نشان می‌دهد، عدم کیفیّت محیط فیزیکی و اجتماعی به‌عنوان یک تهدید مهم برای سلامت مردم تصوّر شده می باشد. جیکوبز (1961) معتقد می باشد وقتی‌که محیط خارج، از کیفیّت خوبی برخوردار باشد، فعّالیّت‌های اجباری تقریباً با همان تناوب صورت می­گیرند، اما چنانچه شرایط کالبدی مناسب­تر باشد این فعّالیّت­ها تمایل دارند که به درازا کشیده شوند. علاوه بر آن، نظر به اینکه در اینجا مکان و شرایط مردم را دعوت به مکث، نشستن، خوردن، بازی کردن و غیره می­کند، فعّالیّت­های اختیاری متعددی هم به وقوع خواهد پیوست. در خیابان‌ها و فضاهای شهری بی­کیفیّت (نامناسب)، تنها تعداد معدودی فعّالیّت به وقوع می­پیوندد و مردم علاقه دارند که به‌سرعت به خانه برگردند. در یک محیط خوب، احتمال وقوع فعّالیّت‌های انسانی متنوّعی هست. فعّالیّت­های اجتماعی، آن دسته از فعّالیّت­هایی هستند که به حضور دیگران در بود، درحالی‌که عبور از خیابانِ خطرناک به‌عنوان یک عامل غیر مهم تصور می­گردید. پیکارو[3] و همکاران (2003) نشان دادند که ویژگی­های مهم برای پیاده­روی در سراسر مطالعات متعدد عبارت‌اند از: زیبایی­شناسی، امنیت و سهولت نزدیکی امکانات هست. یک پژوهش به روش دلفی از کارشناسان انجام‌شده توسط همین نویسنده؛ سه عامل عمده را به‌عنوان مهم‌ترین موضوع برای راه رفتن در محله نشان داد: 1) امنیت شخصی 2) زیبایی‌شناسی و 3) نزدیکی به مقصد.

نوشته ای دیگر :
تحقیق رایگان دربارهکارشناسی ارشد، در نظام حقوقی

به اعتقاد جین جیکوبز (1961) خیابان علاوه بر ایجاد امکان جابه­جایی وسیله­های نقلیه، کارکردهای دیگری در اطرافمان دارند. خیابان­ها و پیاده­راه­های آن­ها به‌عنوان مهم‌ترین مکان­های عمومی یک شهر، زنده­ترین اجزای شهر هم محسوب می­شوند. هنگامی‌که به یک شهر فکر می­کنید، چه چیزی به ذهنتان می­رسد؟ خیابان­هایش. اگر خیابان­های یک شهر جذاب باشند، خود شهر هم جذاب خواهد بود؛ اگر خیابان­ها کسل­کننده باشند؛ خود شهر هم کسل­کننده خواهد بود. هم­چنین، اولین مشکل این می باشد که اگر خیابان­های شهر از ترس و وحشی­گری ایمن باشند، شهر­ها از ترس و وحشی­گری ایمن خواهند بود. وقتی‌که مردم می­گویند که یک شهر یا بخشی از آن، خطرناک می باشد و یا مثل جنگل می­ماند، منظورشان این[1]Speiregen

[2] Lewin

[3] Pikora