چگونگی راه اندازی استارتاپ با سرمایه‌ای بسیار اندک

به چه دلیل یه کار و کاسبی به پول نیاز داره

قبل اینکه چگونگی راه اندازی کار و کاسبی با سرمایه ای خیلی کم رو توضیح بدیم اول اجازه بدید به بررسی این مسئله بپردازیم که به چه دلیل یه کار و کاسبی نیاز به پول داره. هیچ هزینه راه اندازی برابری واسه شروع یه کار و کاسبی وجود نداره و اینجوری کار و کاسبی های جور واجور نیازای مختلفی دارن. برآورد اندازه پول لازم قبل از اینکه شروع به پیدا کردن روش های جانشین واسه تامین پول و پله و سرمایه شرکت خود کنین، اهمیت خاصی داره.

کاربرده های زیر رو مورد توجه بذارین:

 • پروانه ها و مجوزها. بسته به منطقه ای که در اون فعالیت می کنین، ممکنه که واسه انجام عملیات، نیاز به تشریفات اداری خاص و ثبت کار و کاسبی خود داشته باشین.
 • تدارکات.  مواد خام خریداری می کنین؟ به کامپیوتر و بقیه دستگاه ها نیاز دارین؟
 • لوازم.  به ماشین آلات یا نرم افزارهای تخصصی نیاز دارین؟
 • فضای دفتری. که هزینه زیادی داره، و نمی تونید از چیزایی مانند اینترنت، هزینه های بهره ورداری، خدمات سرایداری و اینکه وظائف پشت صحنه سازمانی، مانند حقوق و دستمزد و ارسال صورتحساب رو برون سپاری می کنین یا خیر، صرفنظر کنین.
 • انجمن ها، اشتراکات، عضویت ها. همه ماهه مشترک کدوم نشریات می شید و با کدوم سازمان ها رابطه برقرار می کنین؟
 • هزینه های عملیات. همه جا رو جسجو کنین و از بازاریابی غافل نشید.
 • هزینه های حقوقی. در طول روند پیشرفت کار و کاسبی خود با یه وکیل مشورت می کنین؟
 • کارکنان، آزادکاران و پیمانکاران. اگه نمی تونید کار رو به تنهایی انجام بدین، باید به استخدام افراد بپردازید.

حالا پس از در نظر گرفتن این مطالب، دو راه اصلی واسه شروع یه کار و کاسبی با پول کمتر دارین: کاهش هزینه ها یا افزایش سرمایه موجود از راه منابع خارجی. اینجا سه گزینه دارین:

 1. نیازای خود رو کم کنین.

اولین گزینه پیش رو تغییر مدل کار و کاسبی خود به خاطر داشتن نیازای کمتر همونطور که در بالا فهرست شد، است. مثلا، اگه تصمیم به راه اندازی شرکتی به عنوان مشاور یا آزادکار دارین، می تونید هزینه «کارکنان» خود رو کم کنین و در ابتدای کار به تنهایی کار کنین. اگر نیاز به فضای دفتری ندارین، می تونید در منزل کار کنین. حتی می تونید به بررسی دقیق بپردازید و منابع تدارکاتی ارزون تری پیدا کنین یا کل خطوط تولیدی که تولید اونا در ابتدای امر بسیار گران تموم می شه رو خط بزنین.

اما بعضی هزینه ها وجود دارن که امکان دوری از اونا وجود نداره. حتی اگه همه هزینه های دیگه رو کاهش داده باشین،  هزینه های حقوقی و ارسال مجوز کار شما رو به عقب می اندازند. به گفته SBA خیلی از کار و کاسبی های کوچیک کار خود رو با کمتر از ۳۰۰۰ دلار شروع کرده ان و فرانچایزهای[۱] موجود در منزل می تونن با کمتر از ۱۰۰۰ دلار کار خود رو شروع کنن.

 1. خود راه اندازی

گزینه دوم شما، به کارگرفتن ایده تعیین یه دوره «آماده سازی» واسه کسب و کارتونه. به عوض اینکه مستقیما و به طور کامل وارد کار و کاسبی شید، می تونید کار خود رو فقط با مقدمات شروع کنین. می تونید یه وبلاگ یا خدمات حاشیه ای راه اندازی کنین و بخش کار، مخاطبان و سود خود رو به خاطر کسب یه فرجه، کم کنین. اگه قادر باشین کار خود رو به عنوان یه فرد دارای شغل آزاد شروع کنین، از بعضی از بیشترین هزینه های اولیه دوری می کنین (و مالیات کمتری هم پرداخت می کنین). وقتی که می کوشید عامل صادر کرده و اونو به صورت حرفه ای پیگیری کنین، یه شرکت پردازش پرداخت ها، مانند دو (Due)، می تونه کمک زیادی به شما بکنه.

وقتی که شروع به کسب درآمد کردین، می تونید روی کار خود سرمایه گذاری کنین و به عوض اینکه کسب وکار مورد نظر خود رو یهویی راه اندازی کنین، کم کم اونو بسازین.

 1. منابع خارجی

گزینه سوم شما تامین وجوه لازم از منابع خارجیه. من مسائل مربوط به تامین وجوه لازم واسه شرکت های نوپا رو در آثار مختلفی پوشش داده ام و پس وارد جزئیات نمی شوم، اما باید بدونین که راه های زیادی واسه تامین سرمایه هست (حتی اگه خود شما سرمایه زیادی نداشته باشین). اینجا به معرفی بعضی از منابع بالقوه می پردازیم:

 • دوستان و خونواده. احتمال دریافت کمک از طرف دوستان و خونواده رو حتما در نظر داشته باشین، حتی اگه مجبور باشین که سرمایه خود رو کم کم و از منابع مختلفی به دست بیارید.
 • سرمایه گذاران نجات بخش. سرمایه گذاران نجات بخش افراد ثروتمندی هستن که از ایده های کار و کاسبی در مراحل اولیه تولید اونا پشتیبانی می کنن. این افراد عموما به عوض مالکیت بخشی از شرکت، سرمایه گذاری انجام میدن که یه جور فداکاریست که ارزش مورد توجه گذاشتن داره.
 • سرمایه گذاران خطر پذیر. سرمایه گذاران خطر پذیر مانند سرمایه گذاران نجات بخشن، اما عموما شرکت ها یا سازمان هایی هستن که به جستجوی کار و کاسبی های موجود می پردازند.
 • جمع سپاری. جمع سپاری از آنرو محبوبست که با یه ایده خوب و تلاش کافی می تونید واسه هر کاری سرمایه جذب کنین.
 • کمک های بلاعوض و وام های دولتی. اداره کار و کاسبی های کوچیک (و تعدادی از آژانس های ایالتی و محلی دولتی) فقط واسه کمک به رشد کار و کاسبی های کوچیک ایجاد شده ان. خیلی از اونا واسه کمک در راه اندازی کار و کاسبی تون، به شما کمک های بلاعوض و وام اعطا می کنن.
 • وام های بانکی. اگه اعتبار شما در وضعیت خوبی قرار داشته باشه، همیشه می تونید یه خط اعتباری در بانک گشایش کنین.

[۱] فرنچایز (انگلیسی: franchise) یا حق امتیاز که با اسمای فرداد، برترانه یا فرانشیز هم شناخته می شن گونه ای از کار و کاسبی است که براساس اون به یه شرکت اختیارداده می شه که تولیدات یا فراورده های شرکت دیگه رو بفروشه و در برابر اون مبلغی دریافت کنه که به این مبلغ، مبلغ فرنچایز می می گن. (منبع ویکیپدیای فارسی)

 

منبع : Entrepreneur.com