کودکان و نوجوانان و کودکان و نوجوان

حجت‌الاسلام سید محمد مهاجرانی متولد 1348 در قم است . ایشان مدرس حوزه و شاعر و نویسنده است کتاب‌های مذهبی زیادی از ایشان برای کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است و بی‌شک یکی از معدود شاعرانی است که ازنظر مذهبی زیاد برای کودکان و نوجوانان کار می‌کند. از این شاعر کودک و نوجوان در دهه‌ی هشتاد کتاب‌هایی در شورای کتاب کودک بررسی‌شده است که همه‌یآن‌ها مذهبی هستند.
یک مجموعه 14 جلدی از این شاعر ، با عنوان کلی « پیامبر عزیز ما» برای گروه سنی «الف و ب » در شورای کتاب کودک بررسی‌شده است ، که هرکدام نام جداگانه‌ای دارد که عبارت‌اند از :
1- شاپرک در باغ ، 2- بچه‌ها سلام ، 3-دو کبوتر 4- چوپان کوچک ، 5- داور کشتی ، 6- میهمان دخترک 7- مثل مروارید، 8- نان و لبخند ، 9- سوار مهربان 10- سوارکار مهربان ، 11- گل سرخ ، 12- چشم کوچولو 13 – زیر درخت خرما ، 14 هم‌سفر مهربان
چند شعر از این کتاب‌ها را که در مورد رفتار و کردار پیامبر ما حضرت محمد (ص) است را بررسی می‌کنیم .
مجموعه شعر « بچه‌ها سلام » شامل 6 قطعه شعر با عنوان‌های « بچه‌ها سلام ، دوستم کجاست ؟ ، مثل نسیم ، پرنده‌ی سلام ، بفرما ! و کار » است.
مضمونی که در این کتاب موردنظر شاعر است اخلاق و رفتار حضرت محمد (ص) و سلام کردن و همفکری و همکاری با دیگران است . اشعار متناسب با گروه سنی مخاطب است ولی تکرارهای نابجا و حشو در بعضی موارد مانند شعر بچه‌ها سلام را دچار خستگی و دل‌زدگیمی‌کند.
بچه‌ها سلام
پیامبر عزیز ما / وقتی می‌رفت تو کوچه‌ها
خنده به لب سلام می‌داد / به هرکه حتی بچه‌ها
گل‌پسر عزیز سلام / غنچه‌ی خوب من سلام
حمید سلام ، سعید سلام / حسین سلام ، حسن سلام
دختر کوچکم سلام / غنچه‌ی ناز من سلام
زهره سلام ، زهرا سلام / سارا سلام ، سوسن سلام
بچه‌ها از سلام او / خوشحال و خندان می‌شدند
کوچه‌ها از سلام او / مثل گلستان می‌شدند
(مهاجرانی ، 1387 : 1)
در مجموعه‌ی شعر « چوپان کوچک (پیامبر عزیز ما ،4)» که درباره‌ی کارها و علاقه‌های حضرت محمد (ص) از کودکی ، به‌خصوصروحیه‌ی همکاری ایشان با بزرگ‌ترهاست ، شاعر سعی دارد محبت کودک را نسبت به پیامبر جلب کند و تصویر زیبایی از او در ذهن کودک بسازد . اشعار ، قالب چهارباره و با وزن یکسان است و با گروه سنی الف و ب تناسب دارد زبان شعر ساده است و شاعر از هیچ‌گونهآرایه‌ی لفظی و معنایی استفاده نکرده است فقط در صفحه‌ی 7 عرق را به گلاب تشبیه کرده است که برای گروه سنی الف ، قابل‌درک نیست و در صفحه‌ی 6 یعنی در شعر چوپان کوچک ، شاعر بدون اینکه حلیمه را معرفی کند، نام او را آورده است ، در شعر گل‌های رنگارنگ این کتاب نیز تعبیر گل کاشتن تو باغ پارچه‌ها از خیاطی ، برای کودکان این گروه سنی قابل‌درک نیست و وصله زدن یا دوختن لباس را توسط حضرت پیامبر ، تداعی نمی‌کند
چوپان کوچک
وقتی پیش حلیمه بود / با گله‌اشمی‌رفت به دشت
یک چوب محکم و بلند / همیشه می‌گرفت به دست
گل مهربانی
خسته می‌شد عرق می‌ریخت / وقتی‌که گرم کار می‌شد
از آن‌همه گلاب ناب / زمین پر از بهار می‌شد
گل‌های رنگارنگ