۱۰ توصیه برای آنکه به فرد محبوبی در محیط کار بدل شوید

در کنار همکارانتون حس خوبی دارین؟ همکارانتون با ورود شما به محیط کارتون چه عکس العملی نشون میدن؟ اونا از دوستی با شما حال می کنن؟

افراد محبوب احتیاجی ندارن که این سوالات رو از خودشون سوال کنن. اونا از همون اول به صورت ناخودآگاه می تونن حس مطلوبی در دور و بریا شون بسازن و آموخته ان چه رفتاری می تونه تاثیر مثبت و حس خوبی بر نظر بقیه بزاره.

درسته که خیلی از این ویژگیا آموختنی نیس و محبوب بودن واسه بعضی افراد بسیار آسونه اما اشخاصی که اینجور ویژگیایی ندارن تنها لازمه بعضی پیشنهادا رو رعایت کنن تا بتونن به فرد محبوبی در محیط کار بدل شن.

مطمئناً مطالب مشابه زیادی درباره این مسئله در فضای مجازی منتشر شده اما خوندن اونا به تنهایی نمی تونه معجزه کنه. رعایت و تمرین این  نکاته که موجب می شه کم کم عادت و اخلاق افراد محبوب در شخصیتتون نهادینه شه تا شما رو یواش یواش به فردی محبوب در محیط کار بدل کنه.

۱. رفتار دوستانه و رو راست ای در پیش بگیرین

سریعترین راه واسه اینکه محبوبیت خود رو از دست بدین اینه که بقیه تصور کنن شما رفتاری تصنعی یا بی خیال نسبت به موضوع دارین. مسئله اصلی اینه که به احتمال قوی شما نمی خواین عکس العمل منفی یا بی تفاوتی از خود نشون بدین اما نبود راحتی و از دست دادن اعتماد به نفس شما در موقعیتای جور واجور اجتماعی محیط کار، اینجور رفتاری رو نتیجه میده.

در این مواقع بهتره یکم گارد دفاعیتان رو پایین آورده، نفس عمیقی بکشین و خودتون باشین. بدونین که بقیه در محیط کار چه تصویری از شما مشاهده می کنن و تلاش کنین این تصور به واقعیت نزدیک شه تا احتیاجی نباشه رفتاری مصنوعی از خود نشون بدین.

اگه در محیط کار خود رفتاری با اصالت انتخاب کنین و به بقیه توجه کنین، اونا هم از راحتی و صداقت شما استقبال کرده و حس خوبی از حضورتون دریافت می کنن.

۲. بیشتر شنونده باشین تا گوینده

ً ما می خوایم همیشه حرف خود رو به کرسی بنشانیم و تلاش می کنیم به هر شکلی شده، حال بخواد پریدن در سخن بقیه باشه یا … حرف بزنیم و توجه همه رو به خود جلب کنیم.

این اتفاق موجب می شه که نصف سخن بقیه رو نشنویم و منظورشون رو به درستی درک نکنیم. به یاد بسپارین با ورود بی موقع و بدون اجازه به صحبتای یه نفر، شانس ایجاد رابطه درست با اونو صد در صد از دست میدید.

راه حل اینه که تصور کنین فردی که مقابل شما نشسته مهمترین شخص  روی کره زمینه. پس اون اجازه داره دقایقی صحبت کنه و شما چاره ای ندارین با دقت به حرف هاش گوش کنین.

۳. حواستون باشه همیشه در مرکز توجه قرار نگیرید

قرار گرفتن در مرکز توجه یه جمع کار آسونی نیس. اگه این مسئله راحت بود، همه افراد می تونستن بازیگر، مجری یا هنرمند شن. همه افراد علاقه دارن که توجه همه رو به خود جلب کنن. با این وجود شوخیا و انرژی بالای این افراد کم کم تکراری می شن.

پس از یه مدت بقیه تصور می کنن که شما فردی خوش عاشق هستین و علاقه ای به وقت گذروندن با شما ندارن. این در حالیه که افراد باهوش تلاش می کنن بعضی وقتا در مرکز توجهات قرار بگیرن تا حرفا و کاراشون به چشم اومده و به دل مخاطبین بشینه. پس بهتره اهمیت درگیر کردن افراد در گفتگو رو بیاموزید تا بدین شکل هم اهمیت گفته هاتون بالا بره و هم بقیه هم موقعیتی واسه بیان وجود داشته باشن.

۴. گوشیا رو کنار گذاشته و به افراد توجه کنین

همه میدونیم وقتی در میان جمع قرار می گیریم بررسی گوشی و شبکه های اجتماعی کار مناسبی نیس. پس بهتره دیوایسا رو کنار گذاشته و تلاش کنیم گفتگویی کوتاه رو شروع کنیم.

ً زمانای زیادی واسه بررسی پیغاما و پروفایلای مختلفتان دارین اما کمتر در برابر یه فرد قرار میگیرین. پس بهتره صحبتی رو شروع کرده و بیشتر از این زمان رو تلف نکنین. این مسئله موجب می شه که روابط اجتماعی مفیدی رو رقم زنید.

۵. با همکاران دور و برتون هماهنگ شید

هماهنگ سازی اجتماعی روش مناسبی واسه ایجاد رابطه با بقیه در محیط کاره. شما تنها لازمه که ژست حرکت نفر مقابلتون رو زیرکانه تقلید کنین. مثلاً نگاه ایشون رو جواب داده یا در جوابش لبخند بزنین. بالا و پایین کردن لحن و تناژ صدا می تونه تاثیر خیلی عجیبی روی جذابیت شما بزاره.

این مسئله موجب می شه که بقیه تصور کنن که در سطح اونا هستین و می تونن به شما اعتماد کنن.

۶. سوالاتی با پایان باز سوال کنین تا گفتگو شروع کنین

سوالایی با پایان باز طرف مقابل رو مجبور می کنه که نظر خود رو به طور کامل تشریح کنه. این مسئله موجب می شه که خیلی راحت گفتگویی عمیق بوجود اومده و ادامه پیدا کنه.

از طرف دیگه ممکنه افراد در جواب سوالات ساده، جواب تک کلمه ای داده و روند تشکیل صبحتا رو قطع کنن.

۷. در محیط کار روشنفکر باشین

نوع نگاه شما می تونه تاثیر خیلی عجیبی در رفتار بقیه بزاره. اگه شما رفتار و حرکات بقیه رو با نگرشی مثبت بررسی کنین، دیگه دلیلی واسه ناراحتی و عصبانیت دارین و می تونین بدون اینکه کسی رو قضاوت کنین به حرفهایش گوش بدین.

ً این وسط به آدمایی برمی خورید که نظر متفاوتی با شما دارن و درک عقایدشون واسه شما سخته. در این مواقع یادتون باشه که همه افراد می تونن نظر منحصر به فرد خود رو داشته باشن.

۸. قابل اعتماد و متعادل باشین

اگه در محیط کار خود، اخمو و بداخلاق باشین ً در محبوبیت شما تاثیر می ذاره. این مسئله موجب می شه که بقیه از شما فاصله بگیرن و حتی در مواقع مورد نیازشون هم سراغتون نخوان اومد.

حتی اگه روز بدی دارین یا مشکلاتی اساسی براتون پیش اومده، با خودتون روراست باشین و در اون روز فاصله خود رو با بقیه حفظ کنین. احتیاجی نیس که همه در محیط کار از سر درونتون باخبر شن. شاید بعضی وقتا لازم باشه که تنها سری تکون داده و به دروغ لبخند بزنین تا مشکتان حل شده یا بحران رو بگذرونین.

۹. به دنبال چیزای مورد علاقه مشترک بگردین

بهترین راه واسه ایجاد رابطه با یه فرد دیگه، پیدا کردن چیزای مورد علاقه مشترک و صحبت کردن درباره اوناس. این مسئله موجب می شه که ناخودآگاه بهونهایی واسه صحبت کردن پیدا شه و خیلی راحت گفتگو شروع شه.

اگه دو نفر از فیلم، سریال یا کتاب مشابهی لذت ببرن، می تونیم که مدتا درباره این مطالب صحبت کرده و با همدیگه دوستی کنن.

طی این صحبتا، دو نفر اطلاعات زیادی درباره همدیگه بدست می یارن و در موقعیتای بعدی راحت تر می تونن با همدیگه رابطه برقرار کنن.

۱۰. به زبون بدنتون توجه کنین

در محیط کار وقتی فردی با شما حرف بزنه و در همین بین رابطه چشمی برقرار نکنه یا ترشرویی کرده با تن صدایی خشن سوالتان رو جواب گوید، شما نمی تونین به اون فرد اعتماد کنین.

وقتی زبون بدن ما با کلاممون هم جهت نباشه، بقیه نمی تونن اعتماد کنن و ناخود فاصله می گیرن. بهترین کار اینه که ً به چشمون فرد دیگه مستقیماً نگاه کنین و دست به سینه یا خیلی راحت نشینین.

یکی از بهترین کارا اینه که با رویی گشاده و تن صدای مورد پسند صحبت کنین. در واقع با این کار شما به مخاطب نشون می دید که از دوستی با اون حال می کنین.