۱۶ حقیقت جالب در مورد کمپ تازه اپل

در سال ۲۰۱۱ میلادی، وقتی استیو جابز پیشنهاد احداث یه ساختمون جدید واسه اپل رو به شورای شهر کوپرتینو ارائه داد، تنها یه هدف داشت: ایجاد بهترین دفتر و ساختمون کاری در دنیا.

حدودا چهار سالی از اون زمان گذشته و حالا اپل در تلاشه تا روند ساخت کمپ تازه خود رو در کوپرتینوی کالیفرنیا به اتمام برسونه و اونطور که از ظاهر این بنا میشه حدس زد، آرزوهای جابز به زودی به حقیقت بدل می شن.

البته لازمه اضافه کنیم که ساخت بنای سفینه ای شکل اپل تا آخر سال آینده میلادی هم به اتمام نمی رسه، با این همه، بیشتر ما کما بیش میدونیم که تموم این بنا چیپست و چه شکل و صورتی داره. در این بخش نگاهی داریم بر تاثیرگذارترین حقایق در مورد کمپ جدید اپل.

استیو جابز مشارکت زیادی در روند برنامه ریزی ساخت این بنا داشت

در تابستون سال ۲۰۰۹ میلادی، استیو جابز نورمن فاستر طراح ارشد شرکت فاستر و شرکا رو فراخواند و از ایشون درخواست کمک کرد. در ویدئویی که از نشست مشترک شورای شهر کوپرتینو و کمیسیون برنامه ریزی اون در سال ۲۰۱۳ میلادی جفت و جور و منتشر گردید، فاستر گفت که جابز اصرار داره در روند برنامه ریزی روند ساخت بنا مشارکت فعال داشته باشه.

یکی از به یادماندنی ترین و شاید اساسی ترین بخشای این پروژه اظهارات استیو با این مضمون بود که: منو یه مشتری در نظر نگیرید… منو بخشی از تیم خود بدونین.


در طراحی این بنا از یکی از میادین لندن الهام گرفته شده که در اون، خونها پارکی رو محاصره کردن و هم اینکه نیم نگاهی هم بر ضلع اصلی محوطه دانشگاه استنفورد شده.

در اول قرار نبود که بنای دفتر جدید اپل شکل حلقه ای مانند الانش رو داشته باشه و حتی موقعیت ساخت و ساز اونم چیزی نیس که این شرکت در اول مورد توجه داشته.

فاستر در سال ۲۰۱۴ گفت: من کار رو با طراحی یه بنای دایره ای شروع نکردم و در ادامه کار ساختمون به این شکل درآمد. پس ایده ساخت یه بنا با پارک وسیع در جریان روند سخت کاری و بعد از بررسی مدلا و طرحای جور واجور در ذهنمون شکل گرفت.

فاستر هم اینکه گفت که اپل در اول قصد داشته بنا رو تو یه موقعیت دیگه بسازن. ایشون در این باره گفت: اینکه چیجوری به این نقطه رسیدیم بسیار جالبه. در اول ما یه زمین کوچیک رو در نظر داشتیم اما کم کم پروژه پیشرفت کرد و امکان خرید زمین واسه شرکت اچ پی برامون جفت و جور گردید و در نتیجه اندازه پروژه تغییر کرد.


بنای سفینه ای شکل ۱۳۰۰۰ کارمند رو در خود جای میده

ساختمون اصلی قراره در زمینی به مساحت بالغ بر ۲۶۰ هزار متر مربع ساخته شه که محیط پیرامونی اون به حدود ۱٫۶ کیلومتر می رسه. ساختمون حلقه ای و شیشه ای جدید اپل به واسطه برخورداری از محوطهای نشیمن روبازش طوری طراحی شده که کارکنان رو به همکاری و تعاون با هم تشویق کنه.

در این بنا، روی هم رفته بالغ بر ۷۷۰۰ متر مربع از فضای کمپ جدید به محلی واسه نشست و دورهمی کارکنان اختصاص پیدا کرده.


دیواره های این بنا، بزرگ تر قطعات شیشه های خمیده رو در خود جای دادن.

شیشه های خمیده هر دو طرف این بنا رو محاصره کردن و بخاطر این، کارکنان می تونن خیلی راحت باغ داخلی یا چشم اندازه های زیبای خارجی بنا رو ببینن.

بیشتر از سه هزار ورق شیشه خمیده قراره که در دورتادور این ساختمون استفاده بشه و جانی آیو در مورد اولین قطعه از شیشه خمیده نصب شده روی این بنا اونو بزرگ ترین در دنیا خونده.


این بنا یه تالار کنفرانس زیرزمینی با ظرفیت ۱۰۰۰ نفر داره.

تالار گردهماییای کمپ جدید اپل در زمینی به مساحت ۱۱۱۴۸ متر مربع ساخته شده و به اندازه ۱۰۰۰ نفر ظرفیت داره. به لطف این تالار، اپل قادر میشه که بیشتر گردهماییای خود رو در محل اسقرارش برگزار کنه.

Dan Whisenhunt مدیر ارشد املاک و مستقلات اپل در جریان یکی از سخنرانیای خود در شورای شهر اعلام داشت: به لطف این تالار می تونیم معرفی اجناس و برگزاری رویدادهای خاصی که معمولا در سانفرانسیسکو و جایی غیر از کوپرتینو رخ میدن رو در ساختمون اصلی اپل برگزار کنیم. جالبه بدونین که این بنا یه لابی و بخش کیترینگ هم داره.


بعد از تموم شدن روند ساخت این کمپ، ۸۰ درصد اونو فضای سبز تشکیل میده.

خیلی از گیاهان انتخاب شده واسه کاشته شدن در این کمپ با شرایط آب و هوایی جور واجور سازگاری دارن. Whisenhunt در جریان همون سخنرانی خود اینطور گفت: ما خیلی از گیاهان مقاوم در برابر خشکسالی و هم اینکه شکلای جور واجور بومی رو انتخاب کردیم.

در کل ۷ هزار اصله نهال در این کمپ کاشته می شه. اپل در نظر داره سخت جون ترین درختان رو در این محوطه بکارد و از گونه هایی مثل بلوط استفاده کنه که سازگاری بیشتری با شرایط آب و هوایی خشک دارن.


بعضی از درختان در ادامه از خاک خارج شده و به کافه تریای ساختمون انتقال داده می شن.

علاوه بر درختان بلوط، تعدادی درخت میوه هم در سرتاسر محوطه کمپ کاشته می شن که از اون جمله میشه به درختان سیب و زردآلو اشاره کرد.

تصویری که در بالا می بینین نشون میده که چیجوری هر درخت میوه قراره در این کمپ کاشته شه. نقطه های ارغوانی درختان آلو رو به تصویر میکشن، نقاط نارنجی همون زردآلوها هستن و نقاط قهوه ای هم درختان زیتون رو نشون میدن. قرمزها خرمالو هستن، نقطه های صورتی آلبالو و در آخر قسمتای زردرنگ هم درختان سیب هستن.


این بنا صد درصد انرژی مورد نیازش رو از منابع تجدیدپذیر به دست می آورد.

کمپ جدید اپل قراره که به صورت صد درصدی انرژی لازم خود رو از منابع تجدید پذیر شامل انرژی خورشید و سوختای زیستی تامین کنه. طبق برنامه ریزیای انجام شده، در حدود ۶۵۰۰ متر مربع پنل خورشیدی روی ساختمون اصلی کمپ و کارخانه مرکزی (که پایین ترین اندازه کربن رو تولید می کنه) نصب می شه.

در زمانایی که درخواست به بیشترین اندازه خود می رسه، باقی انرژی لازم این بنا از انرژیای قابل تجدید خریداری شده از شبکه برق شهری کوپرتینو تامین شه.


سیستم تهویه هوای طبیعی در نظر گرفته شده واسه ساختمون اصلی، سه چهارم از سال، بدون نیاز به سیستمای خنک کننده و گرمایشی، هوای فضای داخلی رو در سطح مطلوب نگه داره.

اپل در نظر داره در ساختمون جدید، بیشترین بهره رو از آب و هوای ایده آل شمال کالیفرنیا ببره و واسه این منظور یه جور سیستم تهویه هوای طبیعی واسه اون در نظر گرفته تا اندازه تصاعدات گازهای گلخانه ایش نسبت به گذشته افزایشی نداشته باشه.


اپل واسه سبز نگه داشتن محوطه ساختمون جدید خود از آب بازیافتی بهره می گیره.

براساس گزارشی که از نشریه Mercury News سن خوزه منتشر شده، بیشتر از ۱۵۷ هزار گالن آب روزانه واسه سبز نگه داشتن محوطه پیرامونی کمپ تازه اپل و هم اینکه برجای خنک کننده اون مورد استفاده قرار می گیره.


۱۰۰۰ دستگاه دوچرخه در سرتاسر کمپ آماده هستن تا کارکنان واسه عبور و مرور خود در محوطه داخلی از اونا استفاده کنن.

در این کمپ هم اینکه چند کیلومتر راه پیاده روی و دوچرخه سواری در نظر گرفته شده.


ارزش کل پروژه برابر با ۵ میلیارد دلار برآورد شده.

تیم کوک مدیرعامل اپل در جریان مصاحبه اخیرش با برنامه ۶۰ دقیقه اعلام کرد که در نظر نداره مبلغ دقیق صرف شده واسه ساخت این کمپ رو به صورت علنی مطرح کنه اما گفت که این رقم در حدود ۵ میلیارد دلاره.


ماشینای کارکنان در پارکینگ زیرزمینی کمپ پارک می شن، تا منظره پیرامونی بنا رو خراب نکنن.

تعداد زیادی پارکینگ هم در زیرزمین این بنا در نظر گرفته شده که کمک می کنه، فضای سبز پیرامونی بنا خراب نشه. اما علاوه بر این، پارکینگ دیگری هم روی زمین در نظر گرفته شده که شاید افراد خاصی می تونن ازش استفاده کنن. روی هم رفته این بنا ۱۰۹۸۰ پارکینگ داره.

هر دو بخش در نظر گرفته شده واسه ماشینا به ایستگاه های شارژ واسه خودروهای الکتریکی مجهز هستن که شمارشان به ۳۰۰ پایگاه می رسه و بدون این دست اون دست کردن بعد از تموم شدن پروژه، کارشون رو شروع می کنن. جالبه بدونین که اپل فضای اضافه ای رو واسه اضافه کردن ایستگاه های شارژ بیشتر در نظر گرفته.


یه مرکز سلامت ۷۰ میلیون دلاری هم واسه کمپ جدید در نظر گرفته شده

در قسمت شمال غربی بنا، یه مرکز تناسب اندام به مساحت ۹۲۰۰ متر مربع در نظر گرفته شده که بناست به ۲۰ هزار کارمند این شرکت خدمت رسانی کنه.

با استناد به مجوزهای دریافت شده به وسیله شرکت Buildzoom در دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی، اپل بیشتر از ۷۰ میلیون دلار رو صرف ساخت این واحد کرده.


یه کافه تریا به مساحت ۵۵۰۰ متر مربع در کمپ هست

روی زمین و در بنای اصلی، قراره که ناهارخوری اپل در زمینی به مساحت ۵۵۰۰ متر مربع بنا شه. این بخش طبق گفته ها دارای صندلیای متحرکه و می تونه همزمان به ۲۱۰۰ نفر خدمات بده. این قسمت هم اینکه ۱۸۰۰ متر مربع فضا در طبقه دوم خود داره که می تونه ۶۰۰ نفر دیگه رو در خود جای دهد و تراس اونم ۱۷۵۰ صندلی داره.


خدمات حمل و نقل کارکنان هم رشدی ۲۰ درصدی داره

اپل در حال افزایش سرویسای حمل و نقله تا اینطوری تعداد کمتری از کارکنان با اتومبیل شخصی شون به محل کار بیان.

این شرکت در نظر داره سرویسای خود رو ۲۰ درصد بیشتر از قبل کنه و این یعنی، بیشتر از یه سوم همه ۱۵ هزار کارمند اون که در منطقه نزدیک به کمپ زندگی می کنن می تونن با به کار گیری اتوبوسای بهره مند از سوخت زیستی شرکت به محل کارشون بیان.