Link Juice چیست و بهبود رتبه سایت با آن چگونه است؟

سرفصل محتوا

  • بهبود رتبه بندی سایت (PageRank) با Link Juice :
  • چیجوری میشه Link Juice رو به حرکت در آورد؟ یا یعنی روند Link Juice چیجوریه ؟
  • Link Juice ای که از سایت شما عبور میکنه وقتی موثره که فرم زیر رو داشته باشه :
  • Link Juice ای که از سایت شما عبور میکنه وقتی موثر نیس که فرم زیر رو داشته باشه :

بهبود رتبه بندی سایت (PageRank) با Link Juice :

لینک جویس Link Juice یه  اصلاح عامیانه ، در سئو SEOه ، که به قدرت منتقل شده به یه طراحی سایت از راه لینک به منابع داخلی و خارجی اشاره میکنه. یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده رتبه سایت شما (رتبه PageRank) است.

راه های زیادی واسه کسب لینک از وب از راه تلاشای مستقیم و غیر مستقیم هست. تلاشای مستقیم به روشای هدف دار ایجاد لینک، از جمله به اشتراک گذاری اسناد، بازاریابی رسانه های اجتماعی، انتشار مطبوعات و موارد دیگه اشاره داره.

تلاشای غیرمستقیم از ارائه مطالب عالی (مانند راهنماها و انفورماتیک) در سایت شما به دست میاد که باعث می شه خوانندگان اونو در سراسر وب به اشتراک بذارن و صفحات رو به طور طبیعی پیوند بدن.

قدرت لینکی که از سایتی به سایت شما میاد، link juiceه، و این link juice در قدرت خود بسته به سایتای مربوط به شما فرق داره.

این قدرت به عنوان ، رای دادن به یه پیشنهاد واسه سایت شما ، تفسیر می شه و و یکی از فاکتورهای بسیار مهم در تخمین رتبه سایت شما در جستجوها می باشه .

راه های خیلی از راه تلاشای مستقیم و غیر مستقیم واسه گرفتن لینک از وب هست .

تلاشای مستقیم به روش هدف دار ساخت لینک اشاره میکنه ، مثل به اشتراک گذاشتن یه فایل ، guest posting ، بازاریابی شبکه های اجتماعی ، چاپ و نشر مطبوعات و … .  تلاش غیر مستقیم ، از محتوای خوب سایت شما هستش که باعث میشه خوانندگان اونو در فضای وب به اشتراک بذارن.

این عالی لینک (link equity) که از این سایتا به سایت شما گذر می کنن ، Link Juice هستن . و این Link Juiceها در تواناییا متفاوت هستن و به سایتی که به شما لینک داده بستگی دارن .

چیجوری میشه Link Juice رو به حرکت در آورد؟ یا یعنی روند Link Juice چیجوریه ؟

فرض کنین شما سایتای A و B دارین. اگه همه عوامل رتبه بندی دیگه ثابت باشن و سایت A دارای یه لینک باشه در حالی که سایت B هیچ لینکی نداشته باشه، سایت A در یافته های جستجو رتبه بالاتری داره.

اگه سایت B هم یه لینک داشته باشه چه اتفاقی میفته؟ این بستگی به اندازه juice در هر لینک داره. به نمودار زیر نگاه کنین. سایت A لینکا رو از چهار سایت دریافت می کنه در حالی که B لینکا رو از دو سایت دریافت می کنه.

همه سایتایی که لینک میدن، خود هم از سایتای دیگه لینک دریافت می کنن.از اونجایی که A لینکای بیشتری از سایتای دیگه دریافت می کنه، link juice بیشتری به A منتقل می شه، در نتیجه A شاید در یافته های جستجو در رتبه بالاتری از B قرار میگیره.

توجه: این یافته ها به شکلی فرض شدن که سایتایی که به سایت A و B لینک میدن، اعتبار برابری دارن.

نکته : در این مثال توانایی سایتای در رابطه برابر فرض شده .

یکی دیگه از عواملی که باید در نظر گرفته شه اینه که link juice در هر دو جهت اتفاق میفته.

پس، حالا میشه گفت سایتایی که به سایت A لینک می شن به سایتای دیگه هم لینک می شن، در حالی که سایتایی که با سایت B رابطه دارن بطور منحصر بفرد فقط به B لینک میدن، در این مورد درصد link juice که B دریافت می کنه بالاتر از درصد link juiceه که سایت A دریافت می کنه.

این باعث افزایش احتمال رتبه بندی بالاتر سایت B نسبت به سایت A میشه. این مورد واسه ویژگی nofollow که می تونه واسه حفظ از دست دادن link juice استفاده بشه استفاده شه. این روند به عنوان مدلسازی PageRank شناخته شد.

در مدلسازی PageRank ممکن بود یه وب مستر یه خصیصه nofollow رو به یکی از لینکای خروجی اضافه کنه، یعنی link juice به صفحه ای که nofollowedه نمی رسه، بلکه به بقیه لینکا پخش می شه.این در نمودار زیر نشون داده شده.

الان link juice بدون توجه به اینکه از nofollow استفاده می کنین یا خیر یه روش “عادی” است. شما می تونین در نمودار بعدی ببینین که سایت link juice خود رو به هر سه سایت به طور مساوی پخش می کنه، فرقش اینه که لینک nofollow اونو دریافت نمی کنن.

از اونجا که دراین مورد ، ممکنه شما نگران رقت یا نشت link juice از صفحه اصلی خود به لینکای nofollow در پایین صفحه یا نوار بغل دستی خود باشین. تمرین خوبی که می تونه انجام بدین اینه که جریان link juice رو به نظرات اسپم و لینک پستا در وبلاگا با ویژگی nofollow متوقف کنین.

spam red round stamp

برعکس، وقتی که لینکای داخلی در سایت میان، تمرین خوبیه که به جای کنترل جریان طبیعی اجازه بدین link juice با صفات nofollow خود باشه. link juice به دست اومده و پخش شده در سایت شما صفحات داخلی شما رو در وب و صفحه اصلی حفظ می کنه. این کلا PageRank صفحه اصلی شما رو زیاد می کنه.

این واسه بودن در حالتی مورد استفاده قرار میگیره که صفتای nofollow میتونستن واسه جلوگیری از خسارتای Link Juice  مورد استفاده قرار گیرند . این پردازش نام PageRank sculpting شناخته می شه .

این واسه اداره کردن Link Juice بطوری که جریان اون در صفحات خاص از یه سایت متمرکز شه ، به جای گسترش اونا به طور مساوی در همه صفحات   ، انجام شد . واسه درک این مسئله به تصویر زیر نگاهی داشته باشین .

در تصویر اول ، همونجوریکه مشاهد میکنین با لینکای dofollow ، جابجایی Link Juice بین تموم لینکای بیرون رونده از یه سایت به طور مساوی پخش شده .

PageRank sculpting وقتی شدنیه که مدیر سایت یه ویژگی nofollow به یکی از لینکای بیرون رونده اضافه کنه ، که این بدون معناست که Link Juice به سایتایی که nofollowed هستن منتقل نمی شن ، اما در دیگه لینکای بیرون رونده پخش می شن ، که این در تصویر زیر نشون داده شده .

که این دیگه غلطه. حال، بی اهمیت به nofollow بودن یا نبودن، به شکل نرمال و معمولی جابه جا می شه . شما در تصویر زیر می بینین که سایت ، Link Juice خود رو بطور مساوی بین هر سه سایت توزیغ کرده ، اما فرق در اینه که لینکای nofollow این رو دریافت نمی کنن .

پس بعد از این مورد ، شما باید در مورد هدر رفت Link Juice صفحه Home خود به لینکای nofollow موجود در footer و sidebar سایت خود ، نگران باشین .

بهترین کار و تمرین واسه این ، متوقف کردن جریان Link Juice  به کامنتهای spam  و لینکای ارسالی به بلاگ ، با به کار گیری صفت nofollowه . برعکس این ، وقتی که این به یه لینک داخلی از سایت ، می اید ، بهتره که تمرین کنین که اجازه بدین جریان طبیعی Link Juice برقرار باشه .
Link Juice با صفحات پر بازدید شما مثل HomePage،  قابل گرفتن و توزیعه .

Link Juice ای که از سایت شما عبور میکنه وقتی موثره که فرم زیر رو داشته باشه :

• صفحاتی با محتوای برابر با سایت شما
• صفحاتی که PageRank اونا بالا هستش .
• صفحاتی که لینکای خروجی کمی دارن .
• صفحاتی که شامل محتوای کیفیت خیلی خوبی داشته دارن .
• صفحاتی که در بالای SERP ظاهر می شن .
• صفحاتی با محتوای تولید شده به وسیله کاربران .

Link Juice ای که از سایت شما عبور میکنه وقتی موثر نیس که فرم زیر رو داشته باشه :

• صفحاتی که لینکای nofollow به سایت شما دارن .
• صفحات با محتوای بی ربط .
• صفحاتی که دارای تعداد زیادی لینک هستن ، مثلا ، لینکای تبلیغاتی یا لینکای سایتای گسترده .
• صفحاتی که در جستجو index جگذاری نشده ان .
• لینکای Paid
• لینک بدست اومده تو یه طرح رد و بدل کردن لینک .
• لینک از صفحات طبقه بندی شده بدون محتوا

منبع: برنامه نویسان