می 12, 2021

سمینار ارشد رشته نساجی: بررسی تاثیر پارامترهای ریسندگی الیاف مصنوعی بر روی خواص مکانیکی آن ها

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی تاثیر پارامترهای ریسندگی الیاف مصنوعی بر روی خواص مکانیکی آن ها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

بررسی تأثیر پارامترهای ریسندگی الیاف مصنوعی بر روی خواص مکانیکی آنها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
به طور کلی سه روش اصلی برای تولید الیاف مصنوعی وجود دارد که خود این روش ها شامل متدهای متنوعی می باشند.
اصولا با توجه به نوع مصرفی که الیاف مصنوعی دارند خواصی که نوع ریسندگی به آن ها می دهد، روش ریسندگی مورد نظر انتخاب می گردد. به دلیل تغییر خصوصیات الیاف در اثر شرایط تولید آن ها نمی توان روش های تولید ریسندگی الیاف مصنوعی را به طور کامل با یکدیگر مقایسه کرد.
در روش ذوب ریسی با تغییر پارامترهای ریسندگی نظیر سرعت، کشش، مقاومت هوا، دما و… الیاف متنوع با خصوصیات مختلفی حاصل می شود، در روش محلول ریسی با تغییر پارامترهای ریسندگی نظیر سرعت، دما، کشش، غلظت محلول و روش انتخاب می توان الیاف متنوعی تولید کرد.
در روش ژل ریسی پارامترهی متنوع شامل ساختار مولکولی پلیمر، محلول ریسندگی، کشش، نوع انعقاد و کریستالیته و… الیاف با خواص متعدد و متنوع را به ما می دهد.
مقدمه
هدف از تهیه این گزارش بررسی تأثیر عوامل ریسندگی بر روی خواص مکانیکی الیاف مصنوعی می باشد. در این گزارش چهار روش ریسندگی الیاف مصنوعی مورد بررسی قرار می گیرد روش اول ذوب ریسی می باشد روش دوم به محلول ریسی پرداخته می شود که شامل دو بخش ترریسی و خشک ریسی می باشد در روش سوم ژل ریسی مورد بررسی قرار می گیرد.
در تهیه این گزارش از مأخذ مختلف خارجی شامل کتاب ها و مقاله های محققین و متخصصین بین الملل و اطلاعات موجود در اینترنت استفاده گردیده است.
فصل اول
ذوب ریسی
1-1- کلیات
در این فصل، ریسندگی فوق سریع پلی اتیلن ترفتالات (PET) به عنوان مثالی از الیاف مصنوعی ذوب ریسی شده، تشریح می گردد نخ پلی اتیلن ترفتالات در سال 1985 به صورت معمولی ریسیده و تحت کشش قرار گرفت در این فرایند است که پس از آن از طریق عملیات کششی معادل 5 – 3 برابر و اجرای عملیات حرارتی به شکل نخ کاملا آرایش یافته (DY یا FOY) درآمده و این مطلب، به صورت شماتیک در شکل (1-1) نشان داده شده است نخ کشش یافته پلی اتیلن ترفتالات عموما بدین طریق تولید می شود.
مرحله کشش در ریسندگی فوق سریع می تواند حذف شود و تولید نخ کشش یافته به یک مرحله ختم می شود که از لحاظ اقتصادی به صرفه است این ایده توسط شرکت دوپونت در دهه 1950 ثبت شد. به هرحال پیشرفت نهایی این تکنولوژی یک مرحله ای، نیازمند پیشرفت پیچیدن نخ با سرعت بسیار بالا بود و این عمل تا سال 1988 هنگامی که ریسندگی مافوق سریع تجاری، با سرعت 147000m/min آغاز شد، به مرحله اجرا درنیامد.
فرایند کشش ریسندگی به طور رسمی در دهه 1960 با همزمان شدن عملیات ریسندگی و کشش به طور سری توسعه یاف (شکل 1-1) با افزایش تقاضا برای نخ های موج دار در دهه 1980، عملیات کشش و تکسچرایزینگ در یک فرایند ادغام شدند و یک عملیات جدید ریسندگی برای تولید نخ هایی با آرایش یافتگی کم، با سرعت ریسندگی  300 – 3500 m/min به وجود آمد و بدین ترتیب عمل تکسچره و کشش همزمان انجام می شد.
در دهه 1970 هرچه عمل پیچیدن بهبود می یافت، سرعت ریسندگی افزوده می شد و این پیشرفت، انگیزه تحقیق در مورد ریسندگی با سرعت بالا را افزایش داد. Ueda و Kanotsuna برای مثال، گزارش کردند که ساختمان لیف نایلون 6 توسط ریسندگی با سرعت بالا 9800m/min، در سال 1971 ساخته شد. از سال 1975، برای دهها سال فرایند ریسندگی با سرعت بالا توسط محققین متعددی همچون Shimizu مورد تحقیق قرار گرفت و نتایجی در مورد ریسندگی با سرعت بالا برای اپلی استر، نایلون و پلی اولفین ها گزارش گردید.
در سال 1983 انجمن تکنولوژی الیاف مصنوعی، بخش ریسندگی آن پروژه ریسندگی با سرعت بالا را برای پلی استر با سرعت 14700- 9000 متر در دقیقه، آغاز کرد تحقیقات، شرایط بهینه برای ریسندگی با سرعت بالا و مکانیزم تشکیل لیف در مدت ریسندگی را نشان داده است امروزه ریسندگی در سرعت بالا حدود 8000 – 1470000m/min، شرایط تولید تجاری برای نخ های مصنوعی همچون نایلون و پلی استر می باشد.
در این فصل، ساختمان، خواص فیزیکی نخ فیلامنت پلی استر که با سرعت بالا ریسیده شده است، مکانیزم تشکیل ساختمان لیف در مدت عملیا و کاربردهای تجاری آن بررسی می شود.
تعداد صفحه : 109
قیمت : 14700 تومان

 

—-

پشتیبانی سایت :        *       serderehi@gmail.com

[add_to_cart id=144380]

—-

پشتیبانی سایت :       

*         parsavahedi.t@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *