نکات مهم برای شروع کارآفرینی قبل از ۳۰ سالگی

می دونستین جایگزینی واسه تجربه و سابقه کاری هست؟ با اینکه جوون و بی تجربه هستین اما تصمیم به شروع کار و کاسبی ای کردین؟ واقعا بهترین کار همینه چون که جوونی شور، ذوق و انرژی زیادی داره که لازمه شروع کاره.

اما قبل اینکه کارتون رو شروع کنین چندین نکته مهم هست که باید بدونین:

  1. جایگزینایی واسه سابقه و تجربه هست

اگه به دنبال سرمایه گذاری هستین که پول و پله و سرمایه کار و کاسبی تون رو جفت و جور کنه باید بدونین که اونا به دنبال کارآفرینان با تجربه می گردن و این بزرگ ترین نقطه ضعف شما میشه.

نا امید نشید چون جایگزینایی واسه سابقه هست. واسه شروع می تونین با کسی شریک شید که سابقه کاری داره. با این کار این نقطه ضعف شما رفع می شه یا مدارکی مربوط به اثبات تواناییای تون ارائه بدین.

تجربه تا وقتی که شما بتونین نقاط ضعف تون رو بیاببد و راهی واسه حلشان ارائه بدین، دیگه مشکلی نیس.

  1. قدرت مالی مهمه

واسه شروع یه کار و کاسبی، وجود پول و پله و سرمایه لازمه اما قبل از اون قدرت مالی شما مهمه.

باید بدونین که ممکنه ماه های اول (یا بدتر سالای اول) جوری سودی نکنین. اگه قدرت مالی شما ضعیف باشه نمی تونین از پس مخارج جانبی کار مانند پرداخت صورتحسابا یا حقوق کارمندان و … بر پیدا کنین و اگه به همین صورت پیش بره احتمال ورشکستگی هست.

  1. جوون خطر پذیره

سرمایه گذاری چه در زندگی چه در کار، بعضی وقتا نیازمند ریسکه. جوون خیلی راحت می تونه این خطر رو قبول کنه چون که در صورت اشتباه، وقت کافی واسه جبران اونو داره.

یه جوون منعطف تره و راحت تر از افراد سن بالا خطر رو قبول کرده و فرصتای پیش رویش رو امتحان می کنه. وقتی که در جوونی شکست می خورید، اونو به پای شور و شوق و بی تجربگی می ذارن اما شکست در پیری به حساب ضعف شخصیتی و تواناییا گذاشته می شه. پس تا جوانید فرصتا رو دریابید.

  1. جوون زمان داره

کارشناسان جوون در مقایسه با افراد سن بالا، انرژی و بهره وری بیشتری دارن و بیشتر از دیگر گروه های سنی از کار حال می کنن. از طرف دیگه ممکنه بدون فکر ، کاری رو بکنن و یا سرمایه رو بدون احتیاطای نیاز به قصد گسترش کار هدر بدن.

واسه جلوگیری از این ضررها باید این سرعت رو کاهش داده و بدونین که یه عمر وقت دارین و می تونین کار و کاسبی تون رو با گذشت زمان گسترش بدین. اگه بی صبر یا زیادتر از اندازه علاقه مند باشین ممکنه موفقیت تون به خطر بیفته و در این صورت احتمال ورشکستگی هست.

  1. شکست به معنی به آخر رسیدن دنیا نیس

اگه در اولین کار شکست خوردید، به معنی این نیس که دیگه نتونین کارآفرین شید. البته ذهن جوانان شکست رو به سختی قبول می کنه.

این نیس که همیشه همین یه کار رو بخواین انجام بدین، بلکه چه موفق شید چه شکست بخورین، به هر حال در کنار پایدار شدن این کار، کار جدیدی رو شروع می کنین. اگه به هر کاری که شروع می کنین به عنوان یه پله از نردبون موفقیت تون نگاه کنین (و نه همه راه موفقیت) بر آینده متمرکز تر میشین و تصمیمات تون عاقلانه تر هستن.

با در نظر گرفتن این نکات با در نظر گرفتن تواناییا و نقاط ضعف تون پیش برید. با اینکه نباید منتظر زمان درست شروع کار و کاسبی خود باشین اما باید امتیازات و مشکلات کار رو خوب حساب کرده و بعد دل به اون بدین. هیچوقت به شکستا و مشکلات اجازه ندین سد راه تون شن.