سلامت ستون فقرات

حفظ سلامت ستون فقرات از اون دسته پیشگیری هاییه که با بالا رفتن سن بیشتر از پیش بخاطرش از خودتون راضی هستین، تلاش کنین قبل اینکه دچار مشکلی در ستون فقراتتون شید به فکر سلامت اون باشین.

به گزارش آلامتو و به نقل از فیتامین؛ چه دیسک کمر داشته باشین و چه تنگی کانال نخاعی یا گرفتگی عضلانی، یه مدت زمان میبره تا دلیل کمر درد خود رو تشخیص داده و اونو درمان کنین. درحالیکه تلاش می کنین راهی واسه درمان کمر درد خود پیدا کنین، چاره ای ندارین در راه بیمه درمانی و محل کار رفت و اومد کنین و با استرسای روزمره دست و پنجه نرم کنین.

اینجا ۵ روش ساده به شما می آموزیم که با به کار گیری اون می تونین تا اندازه ای درد کمر خود رو آرامش بدین.

هنگام خوابیدن واقعا به ستون فقرات خود استراحت بدین

وقتی دراز می کشید، کل ساختار ستون فقرات شما که در طول روز شدیدا درگیر فعالیت بوده فرصتی واسه آرامش و استراحت پیدا می کنه. واسه استفاده بهینه از این فرصت، شما نیاز به یه تشک و بالش راحت دارین تا ستون فقرات شما بتونه در آسایش کامل استراحت کنه.

انتخاب بالش و تشک تا حد زیادی به سلیقه شخصی، حالت خوابیدن و هم مشکلات خاص در گردن و کمر شما بستگی داره.

واسه انتخاب تشکی که مناسب وضعیت خوابیدن شما باشه، گزینه های زیادی پیش رو دارین تا تشکی انتخاب کنین که راحت باشه.

موقع خوابیدن بهتره بدن در وضعیت آنانومیک صحیحی قرار گیرد بدین صورت که اگه:

  • به پشت خوابیده یا دراز کشیده اید یه بالشتک کم ارتقاع زیر گودی کمر و یه بالشتک کم ارتقاع دیگه زیر زانو قرار گیرد تا فشار از روی مفاصل حذف شه.
  • اگه به پهلو خوابیده یا دراز کشیده اید یه بالشتک کم ارتفاع بین دوزانو قرار گیرد تا اصلاح وضعیت ستون فقرات انجام گیرد و با اصلاح امور روزمره میشه به درمان این آسیب دست پیداکرد.

عضلات شکم خود رو ورزش بدین تا عضلات کمر و باسن هم تقویت شن

عضلات شکم و کمر شما باید تقویت شن تا بتونن خوب از ستون فقرات شما مراقبت کنن و از تحمیل فشار بر قسمت پایین کمر شما جلوگیری کنن.

بدیش اینه، عضلات شکم بیشتر ما در طول فعالیتای روزانه با احتمال خیلی کم استفاده میشن. این عضلات باید از راه انجام ورزشای خاص تقویت شن. این ورزشا بیشتر ساده هستن و میشه روزی ۲۰ الی نیم ساعت اونا رو انجام داد.

کفش مناسب و راحت انتخاب کنین

چه بخواین واسه ورزش کردن از این کفش استفاده کنین و چه واسه پیاده روی روزانه، کفشاتون نقش مهمی در حفظ سلامتی کمرتون دارن. کفشای خوب کمک می کنن ستون فقرات و بدن شما حالت متوازن تری داشته باشن. مثلا، مطمین شید کفشی که می پوشید گشاد نباشه و به پاشنه پا بچسبد اما خیلی هم تنگ نباشه، چون که اگه پاشنه پای شما در وضعیت مناسبی قرار گرفته باشه، کمر شما حالت خم شدن پیدا نمی کنه و پای شمام به چپ و راست نمی لغزد.

کمرتون رو ماساژ بدین

میدونید ماساژ چه فواید درمانی عجیبی واسه شما داره و می تونه استرس شما رو کم کنه. یه ماساژ خوب می تونه اندازه ترشح آندروفین رو در خون زیاد کنه که یه مسکن طبیعی در بدنه و می تونه جانشین داروهای مسکن باشه. ماساژ می تونه جریان خون رو زیاد کنه تا مواد غذایی بهتر به اون نقطه از بدن برسن و روند بهبود تسریع یابد.

البته هیچی مثل این نمی شه که پیش یه متخصص ماساژ درمانی برید، اما می تونین در خونه از یه صندلی ماساژ استفاده کنین تا شکلای جور واجور ماساژای تایلندی و سوئدی رو با اون انجام بدین.

در وضعیت مناسب بشینین و زیاد یه جا نشینین

وقتی که نشسته اید ۳ برابر زمانیکه وایس تادید به دیسک کمرتون فشار وارد می شه، پس نشستن دراز مدت می تونه دلیل ایجاد کمر درد یا بیشتر شدن درد اون شه. علاوه بر این وقتی جلوی میز کامپیوتر می شینین و به صفحه کامپیوتر خیره میشین به طور طبیعی بیشتر به سمت جلو خم میشین و با این کار بازم فشار بیشتری به دیسک کمر خود وارد می کنین..

در محل کار از صندلی مناسب استفاده کنین و با وضعیت بدنی مناسب بشینین تا مانع از انحنای اضافه در کمرتون شید.

هر کاری می تونین انجام بدین تا مجبور نباشین دراز مدت یه جا بشینین. هر ۲۰ الی نیم ساعت بلند شید و قدم بزنین، دست کم نصف روز در حالت وایس تاده باشین، مثلا هنگام حرف زدن با تلفن قدم بزنین. واسه اینکه ستون فقرات شما سالم بمونه باید جنب و جوش داشته باشین، چون که حرکت کردن کمک می کنه مواد غذایی هم بهتر به ستون فقرات برسن.

رعایت این نکات ساده کمک می کنه ستون فقرات شما سالم بمونه و کمر درد نگیرید. حتی زمانیکه کمر درد گرفتین و چاره ای ندارین از دارو استفاده کنین بازم به این نکات به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین تا روند بهبود شما تسریع شه.

چیجوری درد لگن رو درمان کنیم؟

درد ناحیه پایین کمر و دو تمرین واسه تقویت کمر

ستون فقرات فیتامین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *